Turystyka

Zobacz, jakie tajemnice skrywa multimedialne muzeum Podziemny Olkusz!

Zobacz, jakie tajemnice skrywa multimedialne muzeum Podziemny Olkusz!

Jeśli jesteś spragniony nowych przygód i zetknięcia się z nieznanymi Ci dotąd dziejami, nie musisz wcale szukać daleko. Niesamowite historie są na wyciągnięcie ręki, a żeby je poznać niepotrzebny jest paszport czy kosztowny bilet lotniczy. Wystarczy wybrać się do województwa małopolskiego na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską i odwiedzić muzeum w Olkuszu!

Co oferuje multimedialne muzeum Podziemny Olkusz?

Początki muzeum (https://podziemnyolkusz.pl/) sięgają 2011 roku, gdy podczas rewitalizacji rynku w jurajskim Olkuszu odkryto m.in. podziemia średniowiecznego ratusza. Obecnie Podziemny Olkusz oferuje zwiedzającym dwie wyjątkowe ekspozycje, która zainteresują zarówno starszych, jak i najmłodszych turystów!

Podziemny Olkusz i jego aktualne eskpozycje

Zwiedzając ekspozycję zlokalizowane w piwnicach zrewitalizowanego XIV-wiecznego ratusza (został on rozebrany w 1825 roku), turyści mogą bliżej poznać niezwykłą historię dawnego Olkusza, który w przeszłości znany był pod przydomkiem „Srebrne Miasto”. Dlaczego? W średniowieczu na tutejszych terenach prężnie działały wykopaliska srebra oraz ołowiu. Aby jeszcze lepiej wczuć się w ówczesny klimat, zwiedzający mogą poznać historię Olkusza dzięki multimedialnej prezentacji oraz przestrzennej makiecie imitującej układ miasta z XVI wieku.

Druga wystawa zlokalizowana jest w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego będącego niegdyś siedzibą olkuskich władz górniczych. Dzięki niniejszej ekspozycji można poznać lokalne hutnicze i górnicze tradycje, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat olkuskiej mennicy, a także prześledzić historię wielu kopalni działających w okolicach na przestrzeni stuleci.

Pamiętaj, że niezwykłe historie nierzadko kryją się tuż za rogiem. Wystarczy tylko trochę poszukać. Jedną z nich poznasz, odwiedzając multimedialne muzeum Podziemny Olkusz! Przenieś się do średniowiecza i niech zaskoczą Cię ekscytujące dzieje górniczo-hutniczego Olkusza!

Similar Posts