Turystyka

Wypoczynek w rytmie #slow – miejsca godne uwagi!

Puszcza Białowieska to perła w koronie polskiej przyrody. Warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na bogactwo świata roślin i zwierząt, ale też na unikatowość lokalnej kultury.

Pomysł na luźny wypoczynek: Puszcza Białowieska

Wypad do Puszczy Białowieskiej wcale nie musi być szczegółowo zaplanowany. Tak naprawdę jej polska część jest dobrze udostępniona i skomunikowana. Większość najważniejszych punktów na turystycznej mapie okolicy można spokojnie zaliczyć w ciągu kilku dni.

Zacząć warto od krótkiego postoju w Hajnówce – jest to miasto leżące na skraju Puszczy, od zawsze związane z nią silnymi więziami. Chociaż z pozoru miejscowość niczym się nie wyróżnia i ma mało typowych ciekawostek dla turystów, to dociekliwi z pewnością odkryją jej potencjał.

Przede wszystkim warto tu odwiedzić Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, prywatną placówkę, w której od pokoleń w tym samym miejscu praktykowano rzemiosło.

Równie wyjątkowe dla turysty przybywającego z zachodu Polski okażą się obiekty sakralne prawosławia. Hajnówka jest dobrym miejscem do zapoznania się z kulturą chrześcijan obrządku wschodniego, a podziw wzbudza zwłaszcza majestatyczny Sobór Świętej Trójcy.

Hajnówka to też idealne miejsce na szybki wypad do Puszczy kolejką wąskotorową. Usługę taką oferuje lokalne nadleśnictwo, a obok stacji początkowej można podziwiać dioramy ukazujące historię związków ludzi z lasem. Kolejka kursuje w sezonie wiosenno-letnim od lipca do końca września.

W Hajnówce warto też zajrzeć do Muzeum Kultury Białoruskiej. Jest to miejsce ekspresji miejscowych artystów, idealne do rozpoczęcia przygody z lokalnym folklorem.

Idealne miejsce na długi weekend weekend – Białowieża

Opuszczając Hajnówkę następnym oczywistym przystankiem jest oczywiście Białowieża – osada uwielbiania niegdyś przez możnowładców, w tym rosyjskich carów. 

Tutaj głównym punktem atrakcji będzie oczywiście Białowieski Park Narodowy, którego zwiedzanie warto rozpocząć od muzeum. Na wykonanych z pietyzmem dioramach przedstawiono kulisy życia mieszkańców tego naturalnego lasu, jego historię i kulturę lokalnej społeczności.

Dalej jest oczywiście tzw. rezerwat ścisły, czyli Obręb Ochronny Orłówka w Parku Narodowym. By go zwiedzić trzeba skorzystać z usług przewodnika turystycznego, który ze szczegółami opowie o tajemnicach tego lasu, doprowadzając zwiedzających do owianego legendami Dębu Jagiełły.

To oczywiście jeszcze nie koniec przygód. W samej Białowieży warto zapukać do drzwi proboszcza lokalnej parafii prawosławnej, by ten opowiedział o zabytkowej cerkwi – jednej z niewielu pozostałości zabudowy towarzyszącej nieistniejącemu już Pałacowi Carskiemu. Miłośnicy starej architektury z pewnością będą Białowieżą zachwyceni, bowiem wyjątkowych budynków jest tu wiele. Są to nie tylko budowle użyteczności publicznej, ale też prywatne domy, często pamiętające czasy przedwojenne.

Majówka 2023 na wschodzie Polski – lepszego miejsca nie znajdziesz

Z Puszczy Białowieskiej warto wyrwać się na eskapadę po okolicy, odkrywając lokalne specjały kulinarne i delektując się bogatą kulturą wschodniej Polski. Dobrą bazą do takiej wyprawy będą kwatery i apartamenty, które wynająć można na stronie www.apartamentywpuszczy.pl.

W okolicy warto odwiedzić:

  • Miejscowość Narewka;
  • Krainę Otwartych Okiennic;
  • Park Miniatur Zabytków Podlasia;
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego;

Similar Posts