Zakupy

Jak dobrać model balerin do kształtu stopy, aby były wygodne?

Jak dobrać model balerin do kształtu stopy, aby były wygodne?

Baleriny damskie to jedne z najchętniej kupowanych butów i najczęściej noszonych w sezonie wiosennym i letnim. Niestety jak każda para butów… mogą okazać się niewygodne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie modelu balerin do kształtu stopy. Dzięki temu z pewnością posłużą przez długie lata. Jakie zatem kupić baleriny, aby były wygodne? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Od czego zależy rodzaj buta?

Na pewno podczas kupowania obuwia zwracasz uwagę przede wszystkim na rozmiar, który uzależniony jest od długości stopy. Jednak przyjrzyjmy się temu bliżej. W końcu kobieta o szczupłej stopie w rozmiarze 38 będzie potrzebowała nieco innych butów niż kobieta nosząca ten sam rozmiar, lecz posiadająca tęższą budowę. Różnice będą wynikały z szerokości obuwia, podbicia, materiału, elastyczności i nie tylko. Tak naprawdę wybór odpowiedniego obuwia zależy od:

  • tęgości stopy,
  • kształtu stopy,
  • podbicia stopy.

Jak przekłada się to na zakupy w sklepie obuwniczym? Zacznijmy od początku.

Podstawowe typy stóp

Wyróżniamy trzy podstawowe typy stóp, których nazewnictwo inspirowane jest najstarszymi cywilizacjami. Mówi się, że to właśnie po rodzaju stopy można poznać, z jakiej nacji się wywodzi. 

  • Stopa egipska – inaczej nazywana spadzistą. Charakteryzuje się tym, że pierwszy palec (paluch) jest najdłuższy, a reszta palców aż do małego robi się coraz krótsza. Podstawowym problemem posiadaczy tego typu stopy jest podatność na haluksy. 
  • Stopa grecka – inaczej nazywana Mortona. Charakteryzuje się tym, że drugi palec jest najdłuższy. Są dwa warianty takiego typu budowy stopy: prostokątna, gdzie pozostałe palce są podobnej długości, a także spadzista, gdy pozostałe palce tworzą ostre nachylenie.
  • Stopa rzymska – inaczej nazywana kwadratowa. Charakteryzuje się trzema pierwszymi palcami o tej samej długości oraz czwartym i piątym wyraźnie krótszymi. Ten typ stopy występuje najrzadziej.

Tęgość stopy

Różnego rodzaju obuwie, szczególnie baleriny damskie, wybiera się również na podstawie tęgości stopy. Tego typu parametr często podawany jest przy poszczególnych modelach butów. Wyróżnia się:

  • tęgość H – obuwie na bardzo szeroką stopę, którą większość butów uciska po bokach i na podbiciu,
  • tęgość G – najczęściej występująca tęgość, w skrócie mówiąc: jest to stopa „nie za szeroka, nie za wąska”, której posiadacze nie mają problemów z uciskaniem, ocieraniem itp.,
  • tęgość F – obuwie na wąską stopę.

Podbicie stopy

Sprawdzenie podbicia stopy ma również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wybór obuwia. Aby sprawdzić ten parametr, trzeba przeprowadzić na przykład test wodny. Należy zmoczyć stopę i odbić ją na kartce papieru. Można w tym celu użyć też farby, jednak woda jest wystarczająca. Jak interpretować wynik? Prawidłowe podbicie stopy charakteryzuje się odciskiem, na którym widać całą powierzchnię podeszwy wraz z dużym wgłębieniem w jej środkowej części. Zwiększenie tego wgłębienia oznacza wysokie podbicie i supinację, natomiast jego brak i wyraźne odbicie całej stopy świadczy o płaskostopiu i niskim sklepieniu.

Jak dobrać baleriny do kształtu stopy?

Tak jak wspomnieliśmy wybór balerin i innych butów zależy od tęgości, podbicia, długości i typu stopy. Jak mówi pracownik eCentral – sklepu z markowym obuwiem damskim i męskim:

Posiadaczki tęgiej stopy powinny rozglądać się za szerokimi balerinami o zaokrąglonym lub kwadratowym czubku. Właścicielki wąskiej stopy mogą bez oporów sięgać po noski w szpic, jednak muszą pamiętać, że taki krój wydłuża stopę. Wybierając buty na stopę grecką, trzeba zmierzyć długość stopy od drugiego najdłuższego buta do pięty, a nie od palucha, jak robi większość. Najlepiej wybierać okrągłe noski, aby mieć pewność, że but nie będzie uciskał. Stopa egipska najlepiej czuje się w zaokrąglonych noskach, co zapobiega zaginaniu się palca do środka. Podobnie jak ze stopą rzymska, chociaż tutaj można pokusić się tez o noski kwadratowe.

Wybór odpowiednich balerin damskich może stanowić duży problem, jednak warto podjąć to ryzyko – ten typ obuwia jest niezwykle uniwersalny, sprawdza się w wielu sytuacjach i niemal podczas każdego wyjścia. Wysokiej jakości, dobrze dopasowana para balerin to jeden z najważniejszych elementów damskiej garderoby.

Similar Posts