Artykuły

Rolety w kasetach czy bez? Co lepiej wybrać?

Rolety w kasetach czy bez? Co lepiej wybrać?

Przeglądając oferty rolet okiennych, zazwyczaj można natrafić zarówno na modele w kasetach, jak i bez nich (tzw. rolety wolnowiszące). Wiele osób zastanawia się, czym różnią się one od siebie i który rodzaj jest lepszy. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – zależy ona od budowy okna oraz potrzeb przyszłych użytkowników rolety. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy podstawowe różnice pomiędzy tymi modelami i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru. Zapraszamy do lektury!

Czym jest kaseta rolety?

Mówiąc w dużym uproszczeniu, kaseta to obudowa, w której znajduje się zwinięta roleta. Kasety są produkowane w najczęściej spotykanych kolorach ram okiennych, aby po zamontowaniu tworzyły z nimi spójną całość. Zwinięta roleta w dopasowanej do okna kasecie jest w zasadzie niewidoczna – to bardzo dyskretne i eleganckie rozwiązanie. Część osób do rolet w kasetach zamawia też prowadnice w tym samym kolorze. Te utrzymują boki rozwiniętej rolety przy szybie, dzięki czemu nie odstaje ona od niej nawet wtedy, gdy okno jest uchylone od góry. Roletę w kasecie, jak już zostało wspomniane, montuje się bezpośrednio na skrzydle okna.

Dla porównania warto przyjrzeć się też roletom bez kaset. Rolety wolnowiszące zawsze widać na oknach – zarówno gdy są rozwinięte, jak i gdy pozostają zwinięte w rulon przy górnej krawędzi. Kolorowe rolety mogą pełnić ważne funkcje dekoracyjne, a przy tym są tańsze niż rozwiązania kasetowe. Ogromną zaletą rolet wolnowiszących jest fakt, że nie trzeba ich montować do skrzydła okna. Można to zrobić też np. do ściany czy sufitu, co rozwiązuje problem montażu rolet na oknach w nietypowych kształtach, z „trudnym” umiejscowieniem czy we wszystkich innych przypadkach, gdzie montaż na ramie byłby niemożliwy. Minusem rolet wolnowiszących jest to, że przez brak kaset są one bardziej podatne na osiadający na nich kurz – wymagają więc częstszego przecierania ściereczką.

Rolety w kasecie i wolnowiszące – różnice w funkcjonalności

Różny montaż rolet poniekąd wpływa na ich funkcje użytkowe.

Rolety w kasecie zamontowane do skrzydła okna poruszają się wraz z nim. Możliwe jest więc otwarcie okna i zasłonięcie rolety (np. w sytuacji, gdy siedzimy obok otwartego skrzydła, przez które nadal wpadają do wnętrza promienie słońca). Przed rozwinięciem rolety naściennej okno można co najwyżej uchylić – rozwinięta roleta uniemożliwi jego całkowite otwarcie.

Roleta w kasecie pracuje tuż przy szybie, czego nie można powiedzieć o rolecie wolnowiszącej zamontowanej we wnęce okiennej lub nad nią. Ma to znaczenie, jeśli chodzi o użytkowanie parapetu. Roleta w kasecie w żaden sposób nie zakryje stojących na parapecie kwiatów, co z pewnością zrobi model naścienny. Warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem decyzji o sposobie montażu.

Które rolety sprawdzą się lepiej z firanami i zasłonami?

Jak już zostało wspomniane, to rolety w kasetach prezentują się bardziej elegancko i dyskretnie. Są w związku z tym lepszym wyborem do okien, na których zechcesz powiesić ozdobne firanki i zasłony. W ciągu dnia tkanina rolety pozostanie całkowicie ukryta, dzięki czemu nie będzie się gryzła z pozostałymi dekoracjami. Bardzo możliwe, że goście nawet nie zauważą, że w oknie oprócz karnisza zamontowano również rolety!

Rolety wolnowiszące nie tylko mogą źle wyglądać w połączeniu z firankami i zasłonami, ale też gdy są zamontowane nad okienną wnęką – będą wówczas kolidować z karniszem. Nie oznacza to jednak, że nie będą wyglądać nowocześnie w oknie bez żadnego towarzystwa – wówczas wprowadzą wrażenie porządku i modnego minimalizmu. W surowym lofcie czy aranżacji skandynawskiej rolety wolnowiszące bez zbędnych tekstyliów w postaci zasłon i firan są wręcz pożądane, doskonale podkreślając praktyczne podejście do aranżacji wnętrz.

Co wybrać?

Pamiętaj, że nie musisz wybierać jednego rodzaju rolet do całego domu – warto więc wziąć pod uwagę plusy i minusy każdego rozwiązania i dopasować model rolet do danego pomieszczenia. W salonie możesz np. zamontować eleganckie, dyskretne rolety w kasetach, by nie odbierać sobie możliwości udekorowania okien firanami czy zasłonami. W łazience, w której roleta będzie prawdopodobnie przez większość czasu zasłonięta, wybierz tańsze rozwiązanie w postaci modelu wolnowiszącego. Zastanów się, jak często w danym pokoju będziesz korzystać z rolety, okna i parapetu – to z pewnością pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.

Gdy już dokonasz wyboru pomiędzy rozwiązaniem w kasecie lub roletą wolnowiszącą, pamiętaj, by określić dodatkowe jej funkcje: czy powinna być ona tkaniną w 100% zaciemniającą pomieszczenie? Czy zależy Ci na jej właściwościach termoizolacyjnych? A może w danym pomieszczeniu przydałaby się roleta dzień-noc, umożliwiająca regulację dostępu światła? Poświęć doborowi każdej rolety dłuższą chwilę, aby spełniała ona wszystkie Twoje wymagania i zapewniała 100% komfortu przy korzystaniu z danego pomieszczenia. Jeśli masz wątpliwości co do poszczególnych rozwiązań, skonsultuj się z obsługą dobrego sklepu z roletami – takiego, jak nasz. Fachowcy podpowiedzą Ci, co w określonym przypadku sprawdza się najlepiej.

 

 

Similar Posts