Zakupy

Czy warto kupować AGD i RTV w lombardzie?

Czy warto kupować AGD i RTV w lombardzie?

Używany sprzęt jest zawsze sporo tańszy od tego co można znaleźć w sklepie. Czy pod względem jakości też tak mocno odstaje? Niekoniecznie, na rynku wtórnym trafiają się niekiedy prawdziwe okazje. Czy lombard to właściwe miejsce na ich poszukiwanie?

Jaki towar jest w lombardzie?

Z drobną elektroniką jak smartfony, tablety czy laptopy zwykle nie ma problemu, są one częstym towarem w lombardach. Jednak już te większe sprzęty typu lodówka albo pralka to rzadkość. Teoretycznie lombardy przyjmują AGD, jeśli urządzenia są w dobrym stanie i jest na nie popyt, ale robią to przede wszystkim lombardy duże, które po prostu mają dość miejsca by taki sprzęt u siebie wstawić.

Ofertę lombardów coraz częściej sprawdzić można na stronie internetowej, na przykład www.lombardexpres.pl, gdzie na bieżąco jest aktualizowana cała dostępna w danej placówce lista przedmiotów, z dokładnym ich opisem oraz ze zdjęciami.

 

Czy cena jest korzystna?

Na pewno jest taniej niż w sklepie, nawet gdy dana rzecz jest fabrycznie nowa, jeszcze w oryginalnym pudełku i na gwarancji producenta. Właśnie na taki sprzęt jest największy popyt, dlatego ciężko na nie trafić, bo zwykle krótko po wystawieniu na sprzedaż znajduje się chętny nabywca.

Łatwiej jest z przedmiotami, które już były użytkowane, bo to głównie one trafiają do lombardów. Zazwyczaj są w niezłym stanie i spokojnie może z nich korzystać jeszcze przez dłuższy czas, a ich ceny są bardzo kuszące – nierzadko w lombardzie jest taniej niż na serwisach aukcyjnych albo w komisach. Wycena jest oczywiście indywidualna, a niska stawka może wynikać z wad, które nie wpływają na funkcjonalność urządzenia, psują jedynie wygląd, jak rysy na obudowie.

 

Skąd wiadomo, czy dany sprzęt działa?

Zakupy w lombardzie są często bezpieczniejsze od transakcji z prywatną osobą, bo taka sprzedaż jest objęta gwarancją, a towar można zwrócić jeśli nie spełni oczekiwań. Lombard sprawdza towar zanim przyjmie go do siebie, zarówno pod kątem legalności pochodzenia, jak i sprawności danego urządzenia. Elektronika czy AGD dostępne w lombardach są więc zazwyczaj działające, a jeśli jest inaczej, to taka informacja jest zawsze podawana. Generalnie jednak w takich miejscach nie spotyka się urządzeń bardzo starych i wyeksploatowanych, chyba że mają one wartość kolekcjonerską.

Similar Posts