Odliczanie czasu w kuchni podczas gotowania może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z minutnika, który jeszcze kilka lat temu był standardowym urządzeniem w każdym domu. Jednak wraz z upowszechnieniem się zegarków elektronicznych oraz telefonów komórkowych znaczenie tego rodzaju akcesoriów stało się zdecydowanie mniejsze, co nie oznacza, że są one bezużyteczne. Podpowiadamy jaki minutnik wybrać oraz czym warto kierować się przy zakupie.
Minutnik jest tam, gdzie liczy się precyzja
Minutnik kuchenny to niepozorne urządzenie, które przyda się zarówno początkującym kucharzom, jak i profesjonalistom. Wbrew pozorom w kuchni bardzo często liczy się precyzja, która dotyczy nie tylko ilości i jakości danego składnika, lecz przede wszystkim czasu obróbki termicznej danej potrawy.
Jak ważny w kuchni jest czas, wie ten, kto choćby raz próbował przygotować średnio wysmażonego steka. Minutnik kuchenny przyda się także przy mniej skomplikowanych czynnościach tj. gotowanie jajek. Te urządzenia dają nam poczucie kontroli nad procesem gotowania. Co więcej, pozwalają również przez ten czas skupić się na innej czynności. Ich ustawienie daje pewność, że po zakończeniu odliczania przypomną nam o konieczności powrotu do kuchni w celu zajęcia się daną potrawą.
Jaki minutnik kuchenny będzie najlepszy?
Technicznie minutnik nie jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, odmierzanie czasu w tym przypadku nie wymaga stosowania kosmicznej technologii. Poszukując minutnika do naszej kuchni, możemy rozważyć zakup modelu:
- mechanicznego – minutnik mechaniczny jest napędzany sprężyną, dzięki czemu nie ma potrzeby pamiętania o bateriach. Oprócz ustawienia czasu do odmierzenia musimy także pamiętać o nakręcaniu sprężyny. Tego rodzaju minutniki zostały wyposażone w analogową tarczę z podziałką do odmierzania mijającego czasu,
- cyfrowego – te urządzenie charakteryzuje się cyfrowym mechanizmem, a także cyfrowym wyświetlaczem, na którym widnieje ustawiony przez nas upływający czas. Zakończenie odliczania jest najczęściej sygnalizowane przez sygnał dźwiękowy oraz świetlny np. poprzez migającą diodę,
- elektronicznego – ten model jest wyposażony w cyfrowy czasomierz z analogowym cyferblatem, który bywa także czasem uzupełniony o niewielki wyświetlacz bądź dodatkowe diody do sygnalizacji i sterowania urządzeniem. Minutnik elektroniczny łączy funkcję i wygodę, jaką oferuje nam jego odpowiednik cyfrowy.
Czym kierować się podczas wyboru?
Mechanizm działania to nie jedyny parametr, którym różnią się od siebie dostępne na rynku minutniki. Wybierając tego typu gadżet do kuchni, powinniśmy wziąć także pod uwagę zakres czasowy. Znacząca część tego typu urządzeń z alarmem jest w stanie odmierzyć nawet godzinę. Jeżeli jednak dość regularnie przyrządzamy potrawy wymagające dłuższej obróbki termicznej, rozważmy zakup modelu elektronicznego, gdzie zakres regulacji jest większy i sięga np. aż do 100 minut.
Najnowocześniejsze minutniki kuchenne są także wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, do których zaliczamy m.in. pomiar temperatury. Tego typu urządzenia posiadają niewielką sondę, którą należy wbić w przyrządzane danie. Na wyświetlaczu minutnika pojawi się wtedy informacja o aktualnej temperaturze oraz czasie, jakiego potrzebuje ono do uzyskania pożądanej konsystencji.
Minutnik kuchenny to gadżet, który z pewnością sprawdzi się w każdym domu. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy go do ugotowania jajek, czy upieczenia ulubionej pieczeni. Kontrola czasu w kuchni to podstawa właściwego przygotowania większości potraw.