Finanse

Zakończenie leasingu samochodowego i wykup – jak to wygląda?

Zakończenie leasingu samochodowego i wykup - jak to wygląda?

Leasing samochodowy jest chętnie wybieraną formą finansowania. Łączy w sobie wszystkie zalety kredytu, a jednocześnie pozwala na znacznie większą elastyczność m.in. w kwestii zakończenia umowy leasingowej. Sprawdź, jak przedstawia się kwestia wykupu leasingowanego pojazdu.

Istotą leasingu jest użytkowanie dowolnego samochodu udostępnianego przez firmę leasingową. Aby do tego doszło, wystarczy tylko uregulować czynsz inicjalny (opłatę wstępną) oraz regularnie opłacać miesięczne raty – zgodnie z harmonogramem.

Ile trwa umowa leasingowa?

Umowa leasingowa jest dość elastyczna – szczególnie w kwestii czasu trwania finansowania. Wiele uzależnione jest od oferty leasingodawcy – może trwać nawet 5 lat (w niektórych przypadkach 72 lub 84 miesiące).

Czasem trwania umowy uznawanym za przedsiębiorców przez najbardziej optymalny są 3-4 lata. I właśnie po tym czasie istnieje możliwość wykupienia pojazdu na własność. Warto bowiem mieć świadomość, że przez cały okres trwania umowy samochód formalnie należy do firmy leasingowej, zaś leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem.

Jak wygląda procedura wykupu?

Chociaż każda firma leasingowa może ustalać własne procedury wykupu, zwykle sprowadza się to do kilku kroków.

  • Leasingobiorca zostaje poinformowany o dobiegającym końcu trwania umowy – otrzymuje pisemną informację o konieczności podjęcia decyzji co do wykupu. W niektórych firmach leasingowych to przedsiębiorca powinien najpierw skontaktować z leasingodawcą w celu określenia swoich planów.
  • Leasingobiorca otrzymuje informację o konieczności uregulowania wykupu – podawana jest konkretna kwota oraz numer konta bankowego, na który trzeba wpłacić środki.
  • Po uregulowaniu należności i po wygaśnięciu umowy leasingodawca wysyła fakturę zakupową oraz przesyła brakujące dokumenty samochodowe (np. kartę pojazdu).

Od tego momentu przedsiębiorca staje się właścicielem auta.

Wykup z opcją wymiany samochodu? To możliwe

Czy wiesz, że opcja wykupu wcale nie oznacza konieczności użytkowania tego samego pojazdu przez kolejne lata? W przypadku Leasingu SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępnego w Toyota Leasing użytkownik ma do wyboru dwa scenariusze zakończenia umowy:

  • standardowy wykup auta i użytkowanie go na własność
  • przedłużenie finansowania w celu spłaty ostatniej raty leasingowej
  • wymiana pojazdu na nowy bez angażowania środków własnych

Jeśli chodzi o leasing samochodowy, dużą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się ostatni wariant. Jego istotą jest gwarancja odkupu użytkowanego pojazdu przez dealera. Dzięki uzyskanym środkom można uregulować ostatnią ratę leasingową oraz pokryć czynsz inicjalny kolejnej umowy.

Jeżeli więc jesteś zdecydowany na leasing samochodowy pamiętaj, że decyzję co do jego zakończenia możesz podjąć później, nawet tuż przed końcem umowy. Wymiana pojazdu na nowy po 3-4 latach trwania umowy wydaje się być korzystnym rozwiązaniem. Pozwala bowiem użytkować auta będące stale na gwarancji producenta.

Similar Posts