Lifestyle

Rodzaje rękawic bokserskich

Rodzaje rękawic bokserskich

W przeszłości bokserzy owijali dłonie skórą nabijaną metalowymi guzami, żeby zwiększyć niszczycielską siłę ciosu. Obecnie wszystkie rękawice bokserskie mają jeden cel: ochrona przed urazami w trakcie walki. Chodzi o ochronę przed kontuzjami zarówno zawodnika zadającego cios, jak i tego, który przyjmuje uderzenie. Dobór właściwego rodzaju rękawic jest kluczowy dla skuteczności treningu i bezpieczeństwa w czasie walki.

Walki na pięści były popularnym sportem już w czasach antycznych. Jednak ochronne rękawice bokserskie są stosunkowo młodym wynalazkiem: pojawiły się w połowie XVIII w. Dopiero półtora wieku później zawodnicy zaczęli ich powszechnie używać – nie tylko w boksie, ale też w innych sportach walki, w których stosuje się uderzenia pięścią.

Dlaczego waga jest najważniejszym kryterium wyboru rękawic bokserskich?

Waga rękawic decyduje w pierwszym rzędzie o komforcie treningu. Dlaczego? Wyjaśnia ekspert z serwisu ogłoszeniowego ze sprzętem sportowym Pricelesso: – Każdy cios, nawet wyprowadzony w powietrze, jest dużym wydatkiem energetycznym i obciążeniem dla układu kostnego i mięśniowego. Każda dodatkowa uncja to większy wysiłek. Dlatego wagę rękawic trzeba dobrać starannie do masy i siły zawodnika. Nie należy też lekceważyć dopasowania masy rękawic do rodzaju treningu.

Waga rękawic bokserskich mieści się w przedziale od 4 do nawet 20 uncji (oz), czyli od 114 do 567 gramów. Orientacyjnie przyjmuje się, że rękawice ważące 4-6 oz przeznaczone są dla dzieci, 8-10 oz powinny mieć rękawice dla starszej młodzieży i kobiet (poniżej 80 kg) i dla mężczyzn trenujących na przyrządach (worek, gruszka, tarcza), 12 oz to męskie rękawice do treningu techniki i ewentualnie do sparingów w lżejszych wagach, natomiast wszystkie rękawice powyżej 14 nadają się do sparingów i boksowania technicznego dla mężczyzn walczących w cięższych kategoriach wagowych (90 i więcej kg).

W czasie treningów i sparingów powinniśmy używać cięższych rękawic niż w czasie walk turniejowych. Cięższa rękawica ma grubszą warstwę amortyzującą. W efekcie lepiej chroni dłonie boksującego i zapewnia lepszą ochronę sparingpartnerowi. Ponadto ciężka rękawica pozwala wyrabiać siłę i wytrzymałość. Z kolei na zawodach obowiązuje zasada, że obaj bokserzy stosują rękawice tej samej wagi. Zazwyczaj wybierane są modele znacznie lżejsze od treningowych, co zapewnia lepszą dynamikę walki i większą siłę ciosów.

Należy pamiętać, że waga idzie w parze z gabarytami rękawic: im większa waga, tym większa jest objętość rękawicy. Nie należy tego mylić z wewnętrzną wielkością rękawic. Chodzi o to,  aby dopasować rękawicę nie tylko do masy zawodnika, ale także do wielkości jego dłoni.

Najważniejsze parametry rękawic bokserskich

Rękawice do uprawiania różnych odmian boksu i mieszanych sztuk walki (Mixed Martial Arts – MMA) mogą się między sobą bardzo różnić. Ponadto spotykamy wiele odmiennych modeli w ramach jednej kategorii. Zebraliśmy zestaw najważniejszych cech i właściwości, po których można rozpoznać i optymalnie wybrać rękawice:

  • męskie i damskie rękawice bokserskie – podział według płci i wieku jest nieco sztuczny: nie brakuje kobiet, które mają dłonie porównywalne gabarytami z męskimi  – najlepiej dobierać rękawice do wielkości dłoni i masy boksera, co nie zmienia faktu, że wiele firm produkuje rękawice dla pań o drobniejszych dłoniach, które nie mogą korzystać z męskiego sprzętu,
  • skóra i tworzywa sztuczne – zewnętrzna warstwa rękawic może być wykonana ze skóry naturalnej, syntetycznej lub kombinacji tych materiałów – najtrwalsza jest naturalna skóra, co znajduje odbicie w wysokiej cenie wykonanych z niej rękawic,
  • zapinane na rzepy i sznurowane – wybór pomiędzy sznurówkami i rzepami jest uzależniony od tego, czy bardziej jesteśmy przywiązani do tradycji, czy preferujemy wygodę: sznurowane rękawice można bardzo starannie ułożyć na dłoniach, nie ma ryzyka rozpięcia, ale potrzebna jest pomoc drugiej osoby przy nakładaniu – łatwość nakładania i zdejmowania sprawia, że rękawice zapinane na rzepy cieszą się wielką popularnością,
  • rękawice do treningu, boksu, muay thai i MMA – do sparingów powinniśmy użyć cięższych rękawic niż do boksowania solo: do treningu na workach i gruszkach najlepsze są piąstkówki (lekkie rękawice z odciętymi palcami), natomiast w treningu i walkach muay thai używane są lekko spłaszczone rękawice, niemal identyczne z bokserskimi (ułatwiają walkę w klinczu i przytrzymywanie przeciwnika) – osobną kategorię tworzą rękawice do kick-boxingu (mają specjalne wzmocnienia i amortyzację wytrzymującą kopnięcia) oraz rękawice do MMA, które pozostawiają odsłonięte palce i wewnętrzną stronę dłoni, aby umożliwić walkę na chwyty (grappling) w parterze,
  • rękawice z wentylacją i bez wentylacji – obecność siatek wentylacyjnych nie wpływa na jakość amortyzacji, za to wyraźnie poprawia komfort użytkowania: pod grubą warstwą pianki ręce boksera pocą się bardzo mocno, dlatego warto zapewnić cyrkulację powietrza i odprowadzanie nadmiaru wilgoci.

Na zakończenie warto nadmienić, że omówione cechy rękawic mogą się zmieniać w zależności od producenta i ceny konkretnego modelu. Dlatego przy wyborze należy zachować złoty środek: nie należy kupować najtańszych i najdroższych rękawic bokserskich. Tanie rękawice bokserskie mało znanych producentów najczęściej okazują się nietrwałe. Z kolei w przypadku rękawic z najwyższej półki nawet połowa ceny nie wynika z jakości, lecz z kosztów pośrednictwa i marki.

Similar Posts