Finanse

Bezpieczne oszczędzanie przez internet. Gdzie trzymać wolne środki?

Bezpieczne oszczędzanie przez internet. Gdzie trzymać wolne środki?

Ostatnie miesiące pokazały, jak ważne jest oszczędzanie z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, gdzie trzymać wolne środki – tak, aby były one bezpieczne. Sprawdź, jakie masz możliwości.

Budowanie tzw. funduszu awaryjnego jest istotne, ponieważ zgromadzone tam środki pozwalają na pokrycie wydatków w związku z nieprzewidzianą sytuacją losową. Są jednak osoby, które rezygnują z lokowania kapitału gdziekolwiek, ponieważ obawiają się jego utraty. Wcale jednak tak być nie musi – istnieją bezpieczne metody oszczędzania środków.

Lokata bankowa – sposób na odkładanie pieniędzy bez ryzyka

 Chociaż oprocentowanie lokat bankowych pozostawia wiele do życzenia, jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania. Na jego korzyść przemawia również większa dostępność – założenie lokaty wymaga dysponowanie niewielkim kapitałem, w przeciwieństwie np. do inwestowania w nieruchomości.

Zasada funkcjonowania lokat bankowych jest prosta: wpłacasz dowolną kwotę (zgodnie z wytycznymi konkretnego banku) na określony czas. W tym okresie pieniądze pracują na zysk – kapitał wraca do ciebie powiększony o wypracowane odsetki, zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Decydując się na lokatę, tak naprawdę niczym nie ryzykujesz. Nie musisz obawiać się utraty choćby jednej złotówki. Zysk również jest gwarantowany – o ile nie wypłacisz środków przed okresem zapadalności lokaty.

Lokata trzymiesięczna czy długoterminowa?

Zastanawiasz się, jaki produkt będzie dla ciebie lepszym wyborem: lokata trzymiesięczna czy długoterminowa? Nie istnieje uniwersalna odpowiedź, ponieważ wiele zależy od twoich oczekiwań oraz sytuacji materialnej.

Lokata trzymiesięczna może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli:

  • nie dysponujesz dodatkowymi oszczędnościami
  • spodziewasz się, że w najbliższym czasie możesz potrzebować pieniędzy.

Lokatę długoterminową wybierz, jeżeli:

  • w najbliższym czasie nie będziesz potrzebować środków
  • chcesz bardziej zmotywować się do oszczędzania
  • jest to twoja kolejna lokata.

Lokata trzymiesięczna – czy można na niej zarobić?

Jeśli chcesz poczucie, że masz stały dostęp do środków w razie nieprzewidzianych sytuacji, lokata trzymiesięczna będzie lepszym rozwiązaniem. Ale od razu nasuwa się pytanie – czy taki produkt pozwala osiągnąć optymalne zyski?

Zasadniczo lokaty krótkoterminowe są niżej oprocentowane niż lokaty długoterminowe. Potwierdza to m.in. Lokata Plus dostępna w Toyota Banku. Jeżeli zdeponujesz środki na 3 miesiące, wówczas oprocentowanie wyniesie zaledwie 0,35% w skali roku. Natomiast lokata 12 miesięczna pozwala zyskać aż 0,8% w skali roku.

Takie rozbieżności w oprocentowaniu sprawiają, że trzeba dokładnie porównać oferty i dokonać kalkulacji. Tylko dzięki temu oszczędzanie na lokacie będzie nie tylko bezpieczne, ale również i zyskowne.

Similar Posts