Finanse

Konto bankowe dla nastolatka – ranking najlepszych ofert

Konto bankowe dla nastolatka - ranking najlepszych ofert

Świadome i odpowiedzialne dysponowanie pieniędzmi jest bardzo ważne. Dlatego warto od najmłodszych lat uczyć swoje pociechy tych umiejętności . Obecnie w ofercie banków znajduje się kilka godnych uwagi ofert kont bankowych dla nastoletniego dziecka, które wprowadzą młode osoby do świata finansów. Sprawdź najlepsze oferty rachunków dla dzieci i dowiedz się, jak wybrać konto bankowe dla swojej pociechy.

Konto bankowe – jakie wybrać?

Rachunki bankowe, to jedne z najważniejszych produktów finansowych dostępnych w ofercie banków – dziś codzienne życie bez nich jest niemal niemożliwe. Aby wybrać najlepsze konto bankowe, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powinniśmy ustalić, jaki będzie główny cel takiego rachunku – oszczędzanie czy codzienne korzystanie? To kwestia kluczowa, ponieważ lepiej jest zrezygnować z dodatkowych opcji, np. darmowego cashbacka i wypłat na rzecz lepszego oprocentowania konta czy możliwości skorzystania z dodatkowych planów oszczędnościowych.

Coraz częściej polscy konsumenci szukają rachunków osobistych dla dzieci i młodzieży. Tutaj, tak samo jak przy koncie dla dorosłych, trzeba wiedzieć, jaką główną funkcję ma ono pełnić. Jeśli chcemy nauczyć swoją pociechę podstaw zarządzania finansami, wybierzmy ofertę bez dodatków ale z szerokimi możliwościami, jeśli chodzi o przelewy czy wypłaty z bankomatów. Warto zaznaczyć, iż w przypadku tych najmłodszych dzieci (do 12 – 13 roku życia) dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy bank przygotował materiały edukacyjne, które tłumaczą trudne dla młodego użytkownika pojęcia i ułatwiają korzystanie z rachunku.

Dla wielu szukających oferty konta bankowego dla nastolatka najważniejszy będzie jednak warunek dotyczący samego założenia rachunku – często bank wymaga posiadania przez rodzica konta w danej instytucji finansowej. Czasem jednak warto nawet przenieść swoje konto, nawet tylko ze względu na warunki oferty dla młodych.

Ranking kont bankowych dla dziecka do 13 lat

Konta bankowe dla dzieci w wieku do 13 lat obecnie są dostępne w czterech bankach:

 • Bank Millennium – Konto 360° Junior,

 • Alior Bank – Konto Internetowe,

 • PKO BP – PKO Junior,

 • Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę dla Młodych.

Niestety, nie ma możliwości wydania karty debetowej do konta dla dziecka do 13 lat (taka opcja jest dostępna powyżej tego wieku), jednak warto bliżej zapoznać się z poszczególnymi rozwiązaniami. Bank Millennium ze swoim Kontem 360° Junior to przede wszystkim brak opłat za prowadzenie konta, możliwość kupowania biletów do komunikacji miejskiej w aplikacji mobilnej, czy doładowania telefonu. Dodatkowo dziecko korzystające z tego rachunku może zawierać transakcje kodem BLIK. Istnieje także możliwość otwarcia konta oszczędnościowego z promocyjnym oprocentowaniem na poziomie 1 proc. dla nowych środków do 100 000 zł przez 62 dni. Rodzic musi mieć już konto w Millennium, jednak rachunek bankowy dla dziecka można aktywować wygodnie przez internet nawet w kilka minut. Kolejna godna uwagi propozycja to Alior Konto Internetowe – w tym przypadku nie jest wymagane posiadanie konta przez rodzica w tym banku. Jeśli zdecydujemy się na ten produkt, możemy liczyć na dostęp do płatności mobilnych BLIK, Google Pay oraz Apple Pay, 0 zł za prowadzenie rachunku przy transakcjach bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł miesiącu oraz bezpłatne przelewy internetowe. Aby założyć to konto bankowe dla nastolatka trzeba jednak udać się bezpośrednio do placówki Alior.

Ostatnie dwie propozycje okazały się najlepsze: PKO Junior oraz Santander Konto Jakie Chcę dla Młodych to obecnie najbardziej korzystne konta bankowe dla dziecka do 13 lat. W przypadku oferty PKO BP brak tu opłat za prowadzenie konta i przelewy wewnętrzne oraz standardowe. Dodatkowo przygotowano materiały edukacyjne dla młodych, które pomogą zyskać umiejętności przydatne w świecie finansów oraz aplikację mobilną PKO Junior z prostym i personalizowanym interfejsem. Co ważne, samo konto posiada zmienne oprocentowanie z odsetkami naliczanymi co tydzień, a ponadto istnieje możliwość założenia konta oszczędnościowego na specjalnych warunkach. Rodzic musi posiadać konto w PKO, a rachunek dla dziecka trzeba założyć w placówce.

Jeśli chodzi o drugie najlepsze konto, czyli Konto Jakie Chcę dla Młodych od Santander Bank Polska, tutaj także brak opłat za prowadzenie rachunku. Samo konto również jest oprocentowane – jeśli saldo będzie mniejsze niż 3 000 zł, to możemy liczyć na stosunkowo wysokie oprocentowanie na poziomie 2,5 proc. To nie wszystko – przelewy natychmiastowe, zlecenia stałe, usługa Przelewy24 i polecenia zapłaty są darmowe. Młody właściciel rachunku może zdobywać potrzebną wiedzę za pośrednictwem portalu edukacyjnego Finansiaki. Rodzic nie musi mieć konta w Santander Bank Polska, choć jego posiadanie umożliwia założenie rachunku bankowego dla dziecka przez internet.

Rachunek bankowy dla dziecka od 13 lat – ranking

Druga kategoria wiekowa kont bankowych dla dziecka obejmuje przedział od 13 do 17 lub 18 lat. W tym przypadku wybór jest dużo większy – obecnie aż 9 banków w Polsce oferuje takie rachunki:

 • Bank Millennium – Konto Junior 13 – 17,

 • Alior Bank – Konto Internetowe,

 • PKO BP – PKO Kont Pierwsze,

 • Getin Bank – Konto Proste Zasady od 13 do 18 lat,

 • mBank – eKonto dla Młodych,

 • Credit Agricole – Konto dla Ciebie GO,

 • Nest Konto Samodzielne,

 • ING Bank Śląski – konto Mobi.

Co ważne, zwiększa się tutaj również funkcjonalność tych produktów – dzieci mogą już korzystać z kart debetowych. W przypadkukont bankowych dla dzieci starszych uwagę zwracają propozycje ING Banku Śląskiego, Nest Banku oraz mBank. Można je otworzyć nawet dla noworodka, ale większość funkcji jest dostępna dopiero dla dzieci w wieku powyżej 13 lat.

Konto Mobi w ING Banku Śląskim to przede wszystkim wypłaty kodem BLIK za darmo w każdym bankomacie w Polsce oraz brak opłat za kartę, przelewy na telefon oraz standardowe krajowe internetowe transfery gotówki w PLN. Nie zapłacimy także za samo prowadzenie tego konta bankowego dla dziecka – bez ukrytych warunków. Dodatkowo istnieje możliwość otwarcia konta oszczędnościowego, skorzystania z kodów rabatowych, doładowań telefonów czy platform multimedialnych np. Netflix. Co więcej, młoda osoba może stworzyć własny wizerunek karty. Nie jest wymagane posiadanie konta przez rodzica.

Podobnie jest w przypadku Konta Nest Samodzielne od Nest Bank – rachunek jest całkowicie darmowy, a do tego nie zapłacimy nic także za wypłaty w każdym bankomacie (także za granicą). Nest Samodzielne to również cashback za 0 zł, opcja Koła Ratunkowego (awaryjna wypłata w razie potrzeby) oraz wygodna aplikacja mobilna wraz ze wszystkimi swoimi funkcjami. To konto dla dziecka raczej nie nadaje się do oszczędzania.

Największą swobodę daje jednak eKonto w mBank. Standardowo brak tu opłat za prowadzenie czy kartę oraz przelewy internetowe. Co ważne, posiadacz karty może stworzyć własny projekt karty. W przypadku tej oferty wszystkie wypłaty w bankomatach z każdego miejsca na świecie są darmowe. Młody użytkownik ma stały dostęp do konta i może samodzielnie wykonywać przelewy internetowe, na telefon, płacić mobilnie oraz oszczędzać poprzez wirtualną skarbonkę (automatyczne oszczędzanie).

Similar Posts