Finanse

Jak samodzielnie uzyskać dostęp do raportu BIK?

Jak samodzielnie uzyskać dostęp do raportu BIK?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej – specjalnej bazy danych, w której przechowywane są informacje na temat kredytów, pożyczek, kart kredytowych, limitów na koncie, a także zakupów ratalnych. Do BIK trafia więc każda osoba, która korzysta lub korzystała w przeszłości z tego typu produktów finansowych. Osoby, które terminowo spłacają swoje zobowiązania otrzymują w BIK pozytywne noty, z kolei ci klienci instytucji finansowych, którym zdarzały się na tym polu potknięcia, w wyniku weryfikacji BIK mogą stracić szansę na dalsze korzystanie ze wsparcia banków.

Czym jest BIK i jak się do niego trafia?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, czyli stworzona w wyniku działań podjętych przez polskie banki baza danych zbierająca informacje na temat wszystkich osób, które korzystają z produktów finansowych udostępnianych przez banki. Do BIK trafia każda osoba, która miała okazję zaciągnąć kredyt, wziąć pożyczkę gotówkową, kupić sprzęt lub inne dobro na raty, posiada konto bankowe z tzw. debetem lub korzysta z karty kredytowej. Co więcej, w BIK znajdują się informacje nie tylko o naszych bezpośrednich zobowiązaniach finansowych względem banków, ale także poręczenia kredytów zaciągniętych przez osoby trzecie.

Z BIK korzystają wszystkie instytucje finansowe, które chcą zyskać pewność, że ich pieniądze trafią we właściwe ręce. Banki udzielają pożyczek jedynie osobom, w przypadku których istnieje największe prawdopodobieństwo, że podołają ich spłacie. Dane na temat terminowości wpłat znajdujące się w BIK stanowią swoistą gwarancję dla banku, że ma do czynienia z wiarygodnym i rzetelnym kredytobiorcą, któremu warto udzielać dalszego wsparcia finansowego. Z drugiej jednak strony, osoby, które w przeszłości napotkały problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań, w wyniku negatywnej historii kredytowej w BIK mogą zapomnieć o dalszym wsparciu. Zanim więc skierujemy wniosek do banku, warto dowiedzieć się, jak sprawdzić BIK, aby w razie potrzeby poprawić swoją pozycję kredytową.

Jak sprawdzić BIK? Czy można to zrobić samodzielnie?

Do danych zgromadzonych w BIK dostęp może uzyskać każda osoba, której one bezpośrednio dotyczą. Pobranie raportu BIK jest całkowicie bezpłatne, jeśli generujemy go raz na 6 miesięcy. Pewien problem pojawił się jednak wraz z wprowadzeniem w 2018 r. RODO, które nieco skomplikowało całą procedurę – aktualnie klienci uzyskują dostęp do tzw. Kopii Danych, w której znajdują się jedynie podstawowe, ogólnikowe informacje na temat naszej historii w BIK. Dane te nie zawsze okazują się wystarczające – zwłaszcza, jeśli raport BIK jest nam potrzebny do poprawy swojej historii kredytowej. Pozostaje więc pytanie, jak sprawdzić BIK w bardziej kompleksowy sposób?

Osoby, które chciałyby uzyskać dostęp do kompletnych danych znajdujących się w BIK, powinny skorzystać z płatnego dostępu do pełnego raportu BIK. Jego wygenerowanie wiąże się ze stosunkowo niewielkim kosztem wynoszącym zaledwie 39 zł, a może przynieść sporo korzyści. Przede wszystkim mając w ręku kompletny raport BIK, będziemy wiedzieli, jakie kroki podjąć, aby poprawić swoją sytuację i tym samym znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie potrzebnej pożyczki gotówkowej, rat, a nawet kredytu hipotecznego.

Similar Posts