Turystyka

Wakacje na Krecie – poznaj idealne miejsca na odpoczynek i zwiedzanie

Wakacje na Krecie - poznaj idealne miejsca na odpoczynek i zwiedzanie

Letni wypoczynek na Krecie daje nieograniczony wybór sposobu spędzenia wolnego czasu. To wyspa, która oferuje multum możliwości, począwszy od błogiego lenistwa na plaży, poprzez zwiedzanie licznych zabytków i ciekawych miejsc, aż do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych, przede wszystkim kitesurfingu. Dopełnieniem tego obrazka będzie grecka pogoda i przyjaźni tubylcy.

Co można robić na Krecie? Tu każdy znajdzie coś dla siebie

Nie bez powodu Kreta jest najczęściej i najchętniej odwiedzaną grecką wyspą. Rokrocznie przybywa na nią ponad milion turystów z całego świata. Bajeczne plaże Krety, czyste i dobrze zagospodarowane, to okazja do wypoczynku i zregenerowania sił. Jeśli ktoś ma ochotę, może po prostu leżeć cały dzień pod parasolem i delektować się bliskością Morza Śródziemnego.

A jeśli nie morze, to… może góry? Chociaż Kreta kojarzy się przede wszystkim z nadmorskim klimatem, nie można zapomnieć o jej górzystej części. Góry Białe pełne są wartych penetracji wąwozów, w Górach Idi znajdziemy dużo tras pieszych i rowerowych.

Fani kitesurfingu nie bez powodu tłumnie przybywają na Kretę. Szczególnie w zachodniej części wyspy panują idealne warunki do pływania z latawcem.

Co można robić na Krecie? Tu każdy znajdzie coś dla siebie

Najważniejsze zabytki Krety – Pałac Minojski to dopiero początek

Pałac Minojski, bardziej znany jako Labirynt Minotaura, można uznać za zabytkową wizytówkę Krety. Słyszał o nim chyba każdy. Ale Kreta oferuje znacznie więcej, wszak to ona jest faktyczną kolebką cywilizacji, a nie lądowa część Grecji, jak się czasem niesłusznie sądzi. Będąc na wyspie, koniecznie trzeba zobaczyć ruiny pałacu króla Sarpedona oraz ruiny Moni Katholiko, najstarszego klasztoru na Krecie. Gdyby ktoś chciał poszukać śladów bytności Wenecjan na wyspie, powinien udać się do Retimno. Znajduje się tu między innymi Forteca Wenecka.

Najważniejsze zabytki Krety – Pałac Minojski to dopiero początek

Najpiękniejsze plaże na Krecie – niektóre znasz z pocztówek

Vai to plaża zapewne dobrze znana każdemu, kto czasem ogląda reklamy w telewizji. Była planem zdjęciowym klipu reklamującego popularny baton kojarzący się z tropikami. Zresztą sama plaża z wybitnie tropikalną roślinnością bardziej przywodzi na myśl Karaiby niż Grecję.

Balos – ukochana plaża fotografów, to właśnie ją można znaleźć w większości folderów biur podróży. Znajduje się w urokliwej lagunie i wygląda bardzo idyllicznie.

Elafonisi – zwana jest także różową plażą. Ten efekt dają skrzące się w słońcu okruchy muszli skorupiaków. Nawet daleko od brzegu jest dość płytko i bez problemu da się podejść do znajdującej się nieopodal laguny.

Najpiękniejsze plaże na Krecie – niektóre znasz z pocztówek

Nie tylko Heraklion i Chania – te miasta na Krecie też warto odwiedzić

Heraklion zwykle wymienia się jako pierwsze spośród kreteńskich miast. Powód jest dość prosty – to tu zaczyna się każdy pobyt na Krecie, bo właśnie w tym mieście jest lotnisko. Jest też fenomenalne Muzeum Archeologiczne, pozostałości po fortecy weneckiej Kules i doskonale zachowane mury miejskie. Są też liczne puby i bary, a życie nocne w mieście w sezonie letnim praktycznie nie zamiera.

Chania, chociaż także położona nad morzem, jest całkowitym przeciwieństwem Heraklionu. Oferuje bardzo spokojny wypoczynek w stylu chillout. Mniej tu resortowych hoteli, więcej apartamentów, samo miasto jest bardzo malownicze, aczkolwiek nieduże, mimo iż statystycznie jest drugim co do wielkości na Krecie. Chania też ma swoją historię, którą zdradzają klimatyczne uliczki i zabytkowe budowle.

Retimno, wspomniane wyżej, klimatem mocno przypomina Chanię, życie toczy się tu raczej leniwie. Retimno ma bardzo bogatą historię, znajdowało się między innymi w tureckich i weneckich rękach, stąd w mieście można znaleźć liczne zabytki, dowody bytności różnych nacji i kultur. W zbudowanej przez Wenecjan cytadeli Fortezzo Turcy wygospodarowali miejsce na Meczet Sułtana Ibrahima.

Agios Nikolaos to miasto rzadko odwiedzane przez turystów i chyba właśnie to podnosi jego atrakcyjność. Znajduje się w nim między innymi jezioro Voulismeni, gdzie według legendy kąpała się sama bogini Afrodyta. Warto przespacerować się do starego portu, zobaczyć wybrzeże pełne egzotycznej roślinności i spojrzeć z oddali na Kretę.

Nie tylko Heraklion i Chania – te miasta na Krecie też warto odwiedzić

Jak zaplanować wakacje na Krecie? Najlepsza odpowiedź to: wielokrotnie! To wyspa, której nie da się poznać w czasie jednorazowej wizyty. I nie ważne, ile razy na nią wrócimy, za każdym razem zaskoczy nas czymś nowym. Właśnie dlatego Kreta w ITACE to tak różnorodna i bogata oferta. Znajdują się w niej między innymi hotele tylko dla dorosłych.

Similar Posts