Technologia

Pralka automatyczna – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Pralka automatyczna – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Niezbędnym elementem wyposażenia współczesnych domów są pralki automatyczne. Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania rodziny bez takiego sprzętu. Niemniej pralka – jak każde regularnie użytkowane urządzenie – wymaga niekiedy wymiany. Czasem spowodowane jest to nie tyle zużyciem, co zmianami życiowymi – na przykład powiększeniem rodziny lub przeprowadzką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać nową pralkę oraz co zrobić ze starą.

1. Co musisz wiedzieć, kupując pralkę?

2. Jaki typ pralki wybrać?

3. Jaką pojemność pralki kupić?

4. Co zrobić ze starą pralką?

Co musisz wiedzieć, kupując pralkę?

Przed zakupem pralki warto dokładnie przeanalizować potrzeby rodziny i na tej podstawie dobrać odpowiednie parametry nowej pralki. Ponadto ważna jest ilość miejsca, przeznaczonego na pralkę. Należy zapoznać się z rodzajami sprzętów – na przykład pralka ładowana tradycyjnie lub od góry, pralka o mniejszej lub większej ładowności bębna, pralka do zabudowy lub wolnostojąca itd. Ważna jest także klasa energetyczna – najbardziej oszczędna jest ta, oznaczona symbolem A++. Jeżeli dodatkowo etykieta jest zielona, oznacza to, że wybrany sprzęt jest nie tylko oszczędny, ale również ekologiczny. Współczesne pralki wyposażone są także w dodatkowe funkcje i wiele przydatnych programów – wybór będzie uzależniony od indywidualnych preferencji i potrzeb domowników.

Jaki typ pralki wybrać?

Jeśli chodzi o pralki automatyczne – wybór jest dziś naprawdę duży. Jak już wspominaliśmy – na początek warto określić potrzeby rodziny. Jeżeli domowników jest dużo i często trzeba prać ubrania, to rekomendujemy pralkę o większej pojemności. Jeżeli natomiast użytkownik woli postawić na bardziej oszczędny model, to dobrym wyborem może się okazać pralka z mniejszym bębnem. Maksymalną czystość prania zapewnia zaś liczba obrotów na minutę – im większa, tym pralka bardziej efektywna. Sprzęt ładowany od góry może być z kolei dobrą opcją w niewielkiej i nieustawnej łazience. Podobnie wąska pralka o niestandardowych wymiarach doskonale nada się do małego pomieszczenia.

Jaką pojemność pralki kupić?

Wszystko zależy od liczby domowników. Osoby, które mieszkają samotnie, zadowolą się pralką automatyczną o pojemności 3-4 kg. Dwie osoby w domostwie powinny zdecydować się na pralkę o pojemności 6 kg. Analogicznie – większa rodzina będzie potrzebować pralki o pojemności 9 kg. Jeżeli w domu mieszkają osoby dorosłe lub nastoletnie dzieci, to pralka o tak dużej pojemności nie będzie konieczna. Inaczej sytuacja wygląda, gdy w rodzinie jest kilkoro małych dzieci lub osoby dorosłe często brudzą odzież podczas wykonywania pracy. Lepiej zdecydować się wówczas na pralkę o większej pojemności.

Co zrobić ze starą pralką?

Jest to istotne pytanie. Polskie prawo zabrania bowiem wyrzucania tego typu sprzętów na śmietnik. Generowanie elektrośmieci jest niedozwolone, a zatem trzeba się zastanowić, co zrobić ze starą pralką. Obecnie sklepy ze sprzętem RTV i AGD oferują usługę odbioru zużytego sprzętu – po dostarczeniu nowej pralki po prostu zabierają starą, a klient nie musi się zastanawiać, jak pozbyć się problemu. Zazwyczaj – jeżeli jest taka możliwość – można także samemu dostarczyć starą pralkę do jednego z takich sklepów. W innym wypadku należy skontaktować się z wydziałem ochrony środowiska we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Urzędnicy poinstruują, co należy zrobić ze sprzętem, by legalnie się go pozbyć. Większość gmin dysponuje specjalnym punktem, który odbiera elektrośmieci od mieszkańców. Jeśli natomiast pralka jest sprawna, a zmiana podyktowana była np. przeprowadzką czy powiększeniem rodziny, to warto zastanowić się nad wystawieniem jej na lokalnym portalu sprzedażowym lub oddaniem potrzebującej rodzinie. Trend zero waste zatacza coraz szersze kręgi, a więc z pewnością znajdzie się nabywca na sprzęt z drugiej ręki.

undefined

Similar Posts