Technologia

Ozonowanie – czym jest i kiedy jest konieczne?

Ozonowanie – czym jest i kiedy jest konieczne?

Ozonowanie jest skutecznym sposobem na pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji samochodowej, mieszkania, czy domu. Ponadto dzięki ozonowaniu możliwe jest skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów! A to nie koniec korzyści!

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie jest dezodoracją i dezynfekcją przeprowadzaną przy pomocy ozonu. Dezynfekcja jest zwalczaniem mikroorganizmów. Dezodoracja zaś to zwalczanie nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie to skuteczny sposób na zwalczanie bakterii, wirusów i pleśni. Dezodoracja i dezynfekcja poprzez metodę ozonowania nie będzie wymagać zastosowania szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych. W przeciwieństwie do innych sposobów ozonowanie nie ogranicza się tylko do zamaskowania brzydkiego zapachu, ale naprawdę go usuwa. 

Zastosowanie ozonu – ozonowanie pomieszczeń, klimatyzacji, samochodu i mieszkań 

Zastosowanie metody ozonowania nie ogranicza się tylko do domów, mieszkań, jak i innych budynków. Ozonowanie stosuje się też celem dezodoryzacji wnętrz samochodów, a tym bardziej do odgrzybiania klimatyzacji. 

Ozonowanie mieszkania – co trzeba zrobić przed ozonowaniem?

Zanim zostanie rozpoczęte ozonowanie, trzeba usunąć źródło nieprzyjemnej woni. Jeżeli przyczyną leży po stronie gryzoni, przed ozonowaniem trzeba usunąć ich wydzieliny i gniazda, jak i ciała martwych osobników, zaś równolegle z ozonowaniem konieczne jest też przeprowadzenie działań deratyzacyjnych.   

W pomieszczeniach, w których przeprowadza się ozonowanie nie powinno być żadnych zwierząt ani roślin. Warto usunąć także dzieła sztuki i cenne urządzenia elektroniczne. Konieczne jest uszczelnienie ozonowanych pomieszczeń celem zapobieżenia ucieczce ozonu na zewnątrz i zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych. 

Przebieg ozonowania – jak wygląda ozonowanie?

W czasie ozonowania ozonatory nie mogą być rozstawione na podłodze, ale na podwyższeniach, co pozwoli na bardziej równomierne rozprowadzanie ozonu w pomieszczeniach. Ozon to gaz dwukrotnie cięższy od powietrza. Dlatego też opada on na dół. Jeżeli ozonatory wypuszczają wytwarzany ozon do wyższych partii pomieszczenia, pozwoli to na bardziej równomierne rozprowadzanie gazu. W równomiernym rozprowadzaniu ozonu może pomóc także używanie dodatkowych wentylatorów.   

Podczas przeprowadzania ozonowania trzeba monitorować ilość ozonu i sprawdzać, czy nie ucieka on na zewnątrz pomieszczeń. Uzyskane takim sposobem informacje mogą ułatwiać podejmowanie decyzji o skróceniu, albo wydłużeniu czasu ozonowania. Po zakończonym wytworzeniu ozonu przez generatory trzeba poczekać ok. 30 minut, w trakcie których ozon będzie działać. Po upływie tegoż czasu trzeba przewietrzyć pomieszczenie przez ok. 15-20 min. do chwili aż stężenie ozonu osiągnie wartość 0,1 PPM, która jest bezpieczna. Jeżeli w najbliższym czasie z poddanego ozonowaniu pomieszczenia żadna osoba nie będzie korzystać, wietrzenie nie będzie oczywiście konieczne. Wystarczy odczekać, aż ozon ulegnie samoczynnemu rozpadowi. 

Więcej dowiesz na https://profesjonalneozonowanie.pl/

Similar Posts