Kultura

Najsłynniejsze sztuki Szekspira – sprawdź, czy je znasz!

Najsłynniejsze sztuki Szekspira – sprawdź, czy je znasz!

Szekspir od wielu wieków pozostaje niekwestionowanym królem dramatopisarzy. Trudno podważać wizjonerstwo jego sztuk, które do dziś wystawiają teatry na całym świecie. Jak dobrze znasz dorobek mistrza? Przypominamy jego najsłynniejsze sztuki i ich krótkie charakterystyki.

Nie musisz być amatorem teatru, aby znać szekspirowskie sztuki. Dramaty legendarnego twórcy są obowiązkowymi pozycjami w spisie lektur szkolnych, a odwołania do dzieł Szekspira pojawiają się w niezliczonych tekstach kultury – od filmów, przez gry, po literaturę. Uniwersalne tematy – władza i miłość – stanowią leitmotiv większości dramatów tego ponadczasowego autora. Do dziś regularnie pojawiają się adaptacje filmowe i teatralne jego sztuk – niektóre bardzo wierne oryginałowi, inne z kolei na zasadzie luźnych nawiązań.

Jak dobrze znasz sztuki Szekspira? Przypominamy najpopularniejsze, najczęściej adaptowane dramaty szekspirowskie, których treść wypada mieć w małym palcu – i warto!

Romeo i Julia

Ten dramat bez wątpienia znasz doskonale. Niezliczone nawiązania do historii zwaśnionych klanów Montekich i Capulettich pojawiają się w utworach muzycznych, filmach, literaturze i sztuce. Uniwersalna historia miłosna o tragicznym finale rozgrywa się w Weronie, co sprawia, że miasto do dziś przyciąga rzesze turystów – zwłaszcza tych zakochanych. Tragiczny dylemat i miłość niemożliwa  – te tematy nigdy nie stracą na aktualności,

Hamlet

Motyw bohatera postawionego przed tragicznym wyborem w ,,Hamlecie” nabiera szczególnej wyrazistości. Nie bez powodu rola ta jest uznawana za jedną z najbardziej wymagających, z jaką w swojej karierze może zmierzyć się aktor. Zemsta i walka o władzę to główna tematyka dramatu, rozgrywającego się w Jutlandii.  To właśnie z tego dzieła pochodzi słynna fraza – ,,być albo nie być – oto jest pytanie”.

Makbet

Jedna ze sztuk szekspirowskich, które nieustannie inspirują filmowców, podejmujących się prób reinterpretacji dramatu. Tu również pierwsze skrzypce gra pociąg do władzy i jego konsekwencje. Ulega mu główny bohater, również ze względu na naciski ze strony swojej żony, Lady Makbet. Ta archetypiczna opowieść to lektura szkolna i jeden z najczęściej wystawianych dramatów Szekspira.

To tylko niewielka część słynnych szekspirowskich spektakli. Pełną ich gamę znajdziesz na https://teatrszekspirowski.pl/.

Similar Posts