Zdrowie i Uroda

Noszenie soczewek w zimie – co warto wiedzieć?

Noszenie soczewek w zimie - co warto wiedzieć?

Soczewki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla okularów. Ich zwolennicy często wymieniają wygodę oraz komfort użytkowania jako czynniki skłaniające do “przestawienia się” na szkła kontaktowe, które w przeciwieństwie do okularów bez żadnego problemu mogą być noszone nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, jak na przykład podczas sezonu zimowego.

Czy soczewki mogą być bezpieczne użytkowane podczas mrozów?

Jednym z mitów, jakie często można usłyszeć w temacie noszenia soczewek, jest to że zamarzają one w ujemnych temperaturach. Pogląd ten zapewne wziął się z faktu, iż materiał, z jakiego wykonane są szkła kontaktowe, cechuje się wysokim poziomem nawodnienia. Należy jednak jasno powiedzieć, że soczewka nie zamarznie na oku w ujemnych temperaturach. Dzieje się tak z prostej przyczyny – gałka oczna ogrzewa powierzchnię szkieł. Właśnie z tego względu mogą być one użytkowane nawet w czasie siarczystych mrozów.

Jedynie należy pamiętać o tym, żeby nie przechowywać ani nie przenosić szkieł w ujemnej temperaturze, ponieważ nie są one wtedy ogrzewane naturalnym ciepłem płynącym z ludzkiego ciała. Niestety, w takiej sytuacji mogą ulec zniszczeniu. Jeśli planujemy zimową podróż, istotne jest odpowiednie zabezpieczenie pudełka z soczewkami. 

Idealne przy nagłych zmianach temperatur

Podczas niskich temperatur przemieszczanie się po mieście w okularach może być prawdziwą zmorą. Niestety, środki “anty-fog” nie zawsze spełniają swoje zadanie w stu procentach.  Rozwiązaniem tego problemu są szkła kontaktowe. Zdecydowaną wyższością soczewek nad tradycyjnymi okularami korekcyjnymi jest to, iż nie parują one przy nagłej zmianie temperatury. Dzieje się tak, ponieważ gałka oczna nieustannie je ogrzewa. Dzięki temu noszenie soczewek zimą jest najbardziej komfortową metodą korekcji wzroku.

Soczewki chronią oczy przed promieniami UV

Wiele osób chroni swoje oczy przed promieniami słonecznymi wyłącznie latem. Należy jednak pamiętać o tym, iż śnieg może odbijać nawet 85% promieni słonecznych – jest to szczególnie poważnym zagrożeniem dla ludzkich oczu. Kupując szkła kontaktowe w profesjonalnym salonie (np. w sieci sklepów Optiland), warto zwrócić uwagę na to, aby były one dodatkowo wyposażone w filtr UV. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku, kiedy wiemy, że spędzimy sporą ilość czasu otoczeni śniegiem (np. na stoku).

Najlepsze do sportów zimowych

Soczewki kontaktowe w zimie to wyposażenie obowiązkowe każdego amatora nart, snowboardu czy jazdy na łyżwach. Są to aktywności, podczas których nietrudno o upadek, w związku z czym ryzyko potłuczenia okularów wzrasta. Korzystanie z soczewek przyczynia się do komfortowej jazdy. Stwarza również możliwość użycia gogli narciarskich, co nie jest możliwe w przypadku osób noszących okulary korekcyjne. Szkła kontaktowe rekomenduje się wszystkim fanom zimowych sportów.

Similar Posts