Zdrowie i Uroda

3 skuteczne sposoby na pozbycie się trądziku!

Dziewczyna z trądzikiem

Trądzik to bardzo rozpowszechniona choroba skórna. W jej przebiegu dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych, a w efekcie – do powstawania na skórze krost, grudek czy wykwitów. Trądzik w pierwszej chwili może się kojarzyć z okresem dojrzewania, ale coraz częściej borykają się z nim również osoby dorosłe. Na szczęście są skuteczne metody, by pozbyć się tego problemu!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny trądziku i jego rodzaje,
  • czym leczyć trądzik,
  • jakie zabiegi medycyny estetycznej pozwolą się pozbyć trądziku.

 

Trądzik jest chorobą skóry spotykaną zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej kojarzy się ją jednak z okresem dojrzewania – wówczas zazwyczaj jest efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmach młodych ludzi i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. W większości przypadków trądzik – w postaci rozszerzonych porów, grudek, wyprysków, a czasem również bolesnych ropnych cyst – pojawia się na twarzy, ale może zaatakować również plecy, ramiona czy dekolt.

Rodzaje i przyczyny trądziku

Trądzik dość często bywa również diagnozowany u osób dorosłych. Jego przyczyną mogą być zarówno zaburzenia hormonalne, jak i np. nieprawidłowa pielęgnacja skóry, przewlekły stres czy nadmierne namnażanie się na skórze niektórych bakterii, głównie z rodziny Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis.

Wyróżnia się kilka rodzajów trądziku – klasyfikacji dokonuje się zarówno ze względu na przyczynę schorzenia, jak i jego postać. Może to być na przykład:

  • trądzik ropowiczy – charakteryzujący się obecnością ropnych torbieli, które po wygojeniu się pozostawiają nierówne blizny,
  • trądzik młodzieńczy – występujący w okresie dojrzewania i ustępujący bez pozostawienia trwałych zmian,
  • trądzik zawodowy – będący efektem kontaktu skóry z niektórymi substancjami (np. chlorem) w pracy zawodowej,
  • trądzik polekowy – występujący jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, np. steroidów.

 

Czym leczyć trądzik?

Trądzik jest chorobą, dlatego każda jego postać powinna zostać skonsultowana z dermatologiem. Czasami w jego redukcji skuteczna okazuje się już odpowiednia pielęgnacja skóry – jej dogłębne oczyszczanie, matowienie oraz stosowanie kremów czy maści, które wysuszają i ściągają zmiany. W cięższych przypadkach konieczne może być jednak leczenie przy użyciu specjalistycznych substancji (cynku, kwasu azelainowego czy nadtlenku benzoilu), antybiotyków (np. tetracykliny), retinoidów, a nawet środków hormonalnych.

Jak pozbyć się trądziku? Pomoże medycyna estetyczna!

W leczeniu zmian trądzikowych zastosowanie znajdują również zabiegi medycyny estetycznej. Jak pozbyć się trądziku? Oto 3 polecane zabiegi!

  • Alma Harmony

To zabieg z użyciem lasera wyposażonego w głowicę neodymowo-yagową. Emitowane przez głowicę światło powoduje eliminację bakterii, które odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych wywołujących trądzik. Dodatkowo energia lasera uruchamia naturalne procesy regeneracyjne, powoduje dogłębną przebudowę skóry i dzięki temu redukuje widoczność blizn potrądzikowych.

  • Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny to zabieg polegający na nałożeniu na skórę substancji o działaniu złuszczającym, najczęściej kwasu (np. pirogronowego lub salicylowego) o odpowiednim stężeniu. Peeling chemiczny pozwala dogłębnie oczyścić skórę, ma właściwości antybakteryjne, a także złuszcza wierzchnie warstwy naskórka, przez co skóra dostaje sygnał do intensywnej odbudowy.

  • Zabieg Intraceuticals

To jeden z najnowocześniejszych zabiegów kosmetologicznych wykorzystujących właściwości tlenu hiperbarycznego. W procesie infuzji do skóry wprowadzane są dopasowane do jej potrzeb składniki aktywne – w przypadku trądziku są to koktajle Clarity (na aktywny tłusty trądzik, także u nastolatków) lub Clarity Sensitive (na powracający trądzik u dorosłych). Po zabiegu skóra jest oczyszczona, zmiany trądzikowe i stan zapalny – zredukowane.

Trądzik – choć uporczywy i często nawracający – można skuteczne leczyć. Ważne jest to, by szukać profesjonalnej pomocy i ściśle przestrzegać zaleceń specjalistów!

Similar Posts