Zdrowie i Uroda

Jak odpowiednio dobrać pieluchy dla dorosłych?

Jak odpowiednio dobrać pieluchy dla dorosłych?

Pieluchy dla dorosłych to w niektórych przypadkach nietrzymania moczu konieczność. Jak dobrze je dobrać, by ich noszenie nie sprawiało dyskomfortu i by optymalnie spełniały swoje zadanie? Zapoznaj się z naszymi radami.

Pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki czy majtki chłonne – co wybrać?

Pieluchy dla dorosłych przeznaczone są dla osób z najcięższą postacią nietrzymania moczu. Mają najgrubszą warstwę materiału chłonnego i najczęściej stosuje się je dla osób leżących, nieumiejących samodzielnie ich wymienić. Są wyposażone w pas lub rzepy po bokach, co ułatwia ich zdejmowanie i wymianę. Mogą mieć także wskaźnik wilgotności, który informuje, że nadeszła pora na zmianę pieluchy. Znacznie poprawia to komfort ich użytkowania.

Pieluchomajtki są nieco cieńsze, ale także mogą używać ich osoby leżące. Podobnie jak pieluch dla dorosłych mają pas i rzepy po bokach.

Majtki chłonne przeznaczone są dla osób aktywnych, z ciężką postacią nietrzymania moczu, ale mogących samodzielnie wymienić je zaraz po tym, gdy zostaną zużyte. Przypominają zwykłą bieliznę i są niewidoczne pod ubraniem.

 

Pieluchy dla dorosłych – jak je wybrać?

Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy pieluchy dla dorosłych mają system kontroli przykrego zapachu. Jest to bardzo ważne dla samopoczucia osoby je stosującej, szczególnie jeśli sama nie jest w stanie pieluchy wymienić.

Pieluchy dla dorosłych powinny być też wykonane z miękkich, testowanych dermatologicznie materiałów. Nie mogą powodować uczuleń ani podrażnień skóry. Ich zadaniem jest utrzymanie skóry suchej także po oddaniu moczu, muszą więc być odpowiednio chłonne i mieć system zabezpieczeń przed przeciekaniem.

Wybierając pieluchy dla dorosłych, zwróćmy też uwagę na ich rozmiar. Dostępne są pieluchy w rozmiarach S, M, L i XL. Dobierając je, należy zmierzyć obwód bioder i wziąć pod uwagę wzrost osoby je noszącej. Zbyt mała pielucha nie spełni swojego zadania i nie zabezpieczy w pełni przed przeciekaniem. Może też powodować nieprzyjemny ucisk i uwieranie. Zbyt duża pielucha może się przemieszczać, powodując otarcia. Taka zbyt luźna pielucha także nie będzie dobrym zabezpieczeniem, ponieważ mocz może z niej wyciekać.

Odpowiednie dobranie pieluchy jest bardzo ważne dla samopoczucia naszego podopiecznego. Zapewni mu poczucie świeżości i czystości, zapobiegnie też problemom ze skórą, co jest szczególnie istotne w przypadku osób leżących.

Pieluchy dla dorosłych w większych opakowaniach są zazwyczaj tańsze niż te kupowane na sztuki, o czym warto pamiętać przy planowaniu domowego budżetu. Dobrą informacją jest, że pieluchy dla dorosłych i inne środki higieniczne dla osób z nietrzymaniem moczu mogą być refundowane przez NFZ. Warto o tym wiedzieć i wypełnić odpowiedni wniosek, zwłaszcza jeśli zachodzi konieczność długotrwałego ich stosowania. Jeśli chcemy uzyskać refundację, wystarczy udać się do lekarza rodzinnego i zgłosić taką potrzebę.

Similar Posts