Turystyka

Gdzie wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Gdzie wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Co najmniej tydzień przed wyjazdem zagranicznym warto już mieć polisę dla podróżnych. Gdzie wykupić ubezpieczenie turystyczne? Polacy chętnie wybierają indywidualne produkty ubezpieczeniowe online, ale wielu decyduje się na usługę połączoną z biletem lotniczym lub wycieczką z biura podróży. Na co należy zwracać uwagę przy kupowaniu ubezpieczenia podróżnego?

Gdzie wykupić ubezpieczenie turystyczne? Najlepiej zrobić to online

Chociaż można je kupić w tradycyjnych placówkach, ubezpieczenia turystyczne nabywa się dziś głównie przez internet. Jest to nie tylko wygodne, ale także mniej czasochłonne. To czynnik szczególnie istotny, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ze względu na mnogość ofert last minute wiele ubezpieczeń turystycznych wykupowanych jest na ostatnią chwilę. Opisany kilka akapitów niżej okres karencji sprawia jednak, że warto zainteresować się polisą wcześniej niż w przeddzień wyjazdu.

Obecnie wybranie polisy oraz jej opłacenie jest na tyle szybkie i bezproblemowe, że nie musimy na to poświęcać kilku godzin lub nawet całego dnia. Żeby kupić ubezpieczenie podróżne online, warto skorzystać najpierw z porównywarki polis. Narzędzia tego typu pozwalają dopasować ofertę do naszych potrzeb, kierunku wyjazdu zagranicznego oraz rodzaju aktywności podczas wakacji. Dzięki nim możemy uniknąć przepłacania za niepotrzebne opcje lub znaleźć ciekawe promocje, a także porównać oferty kilku ubezpieczycieli.

Po znalezieniu odpowiedniej oferty polisę ubezpieczeniową przez internet wykupujemy dzięki pośrednictwu porównywarki lub na stronie internetowej wybranego ubezpieczyciela. Po uzupełnieniu informacji dotyczących nas samych oraz szczegółów naszego wyjazdu pozostanie tylko opłacenie kwoty ubezpieczeniowej. Tyle wystarczy, aby kupić ubezpieczenie turystyczne jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Co zrobić, jeżeli zapomnimy o tym przed wyjazdem?

Polskie ubezpieczenie turystyczne kupisz też w trakcie podróży

Wakacje planowane w ostatnim możliwym momencie sprawiają, że zdarza nam się niekiedy zapomnieć o tak podstawowych kwestiach jak polisa na wyjazd. Wakacyjny nastrój może też sprawić, że nabierzemy odwagi na sporty ekstremalne, które nie znajdują się w podstawowym zakresie naszego ubezpieczenia. Na całe szczęście ubezpieczenie turystyczne online dostępne jest całą dobę z dowolnego miejsca na świecie wyposażonego w dostęp do internetu. Nie oznacza to jednak, że zacznie ono działać, gdy tylko przelejemy ubezpieczycielowi pieniądze.

Standardowe ubezpieczenie podróżne zaczyna działać na drugi dzień od podpisania umowy. Dodatkowo, większość ubezpieczycieli stosuje okres karencji od 2 do nawet 10 dni, podczas których polisa nie obowiązuje mimo opłacenia jej. Firmom ubezpieczeniowym pozwala to uniknąć oszustw związanych z podpisywaniem umów już po odniesieniu szkody, ale stanowi poważną niedogodność dla turystów. O karencji warto pamiętać szczególnie wówczas, gdy zmieniliśmy plany podróży i wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie od urazów nabytych podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Czy wystarczy ubezpieczenie z biura podróży lub linii lotniczej?

Wielu turystów podczas wyjazdów zagranicznych ogranicza się do ubezpieczeń oferowanych im przez biura podróży lub linie lotnicze. Rozwiązanie takie ma z pewnością swoje plusy. Bywa bowiem i tańsze, i wygodniejsze, szczególnie w przypadku planowanego wyjazdu na wakacje ze zorganizowaną grupą. Ma też jednak kilka wyraźnych mankamentów.

Przede wszystkim, ubezpieczenia turystyczne kupowane w biurach podróży i liniach lotniczych mają dość ograniczony zakres działania. W ich przypadku nie powinniśmy liczyć na tak istotne opcje dodatkowe jak ubezpieczenie od zaostrzenia przebiegu chorób przewlekłych czy uprawiania sportów ekstremalnych. Często stosowaną praktyką jest również tzw. klauzula alkoholowa, która wyklucza odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkodę w przypadku, gdy poszkodowany spożył alkohol. Tego zaś podczas wakacji trudno uniknąć.

Inną istotną kwestią związaną z kupowaniem ubezpieczeń jako dodatkowych produktów do wycieczki lub biletu jest zakres pokrywania kosztów leczenia. W przypadku biur podróży obligatoryjna polisa może być zbyt niska, aby zapewnić nam tygodniowy pobyt w szpitalu i bezpieczny powrót do kraju. Jeżeli wynosi ona jak u jednego z najpopularniejszych operatorów 60 000 zł, poważniejszy wypadek może nas wpędzić w finansowe kłopoty nawet w przypadku wakacji europejskich. Kiedy zamierzamy udać się do Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Japonii, potrzebne będzie ubezpieczenie turystyczne pokrywające znacznie większą kwotę. Takie produkty znacznie częściej oferują linie lotnicze, ale wiele zależy od przewoźnika i nabywając ubezpieczenie przy kupnie biletu warto przyjrzeć się tej kwestii uważniej.

Similar Posts