Technologia

Monitor dla gamera- na co zwrócić uwagę?

Monitor dla gamera- na co zwrócić uwagę

Wzrok to jeden z naszych zmysłów dzięki któremu jesteśmy w stanie obserwować otaczającą nasz rzeczywistość. Świat wokół nas to jednak nie wszystko, co widzimy. Często potrzebujemy też chwili relaksu, która pozwoli nam odetchnąć od codzienności. Każdy z nas ma swoje hobby czy zainteresowania, które staramy się realizować. Niezależnie od czynności, którą wykonujemy, nasze oczy są nie tylko zwierciadłem duszy. Pozwalają nam widzieć rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Narząd wzroku jest szczególnie ważny dla graczy. Równie ważny jak odpowiedni monitor.

To nieprawda, że każdy monitor jest dobry

Dzisiejsza technologia sprawia, że stare, kineskopowe ekrany są jedynie wyrazem żartów ze strony młodzieży. Pojawiają się one pośród wielu memów, gdzie uczestnicy dyskusji traktują je jak dinozaury. To prawda. Monitory CRT są przeszłością, która już nie wróci. Dzisiejsze rozwiązania opierają się w głównej mierze o technologie LED. Nie oznacza to jednak, że każde, pierwsze rozwiązanie z półki sklepowej będzie odpowiednie. Tanie monitory często nie są w stanie sprostać wymaganiom graczy. Zbyt niska rozdzielczość czy jakość wyświetlanego obrazu to tylko niektóre z czynników, jakie przeszkadzają w codziennej rozgrywce. Niemniej jednak decydując się na zakup monitora warto zwrócić uwagę na wiele innych aspektów. Przemyślana decyzja sprawi, że nasze pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora gamingowego?

Czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru monitora dla graczy jest przynajmniej kilka. Chcąc nie chcąc trzeba poświęcić nieco czasu na zapoznanie się ze specyfikacją urządzenia. Jednym z istotnych parametrów jest rozdzielczość. Oczywiście, im wyższa, tym lepiej. Wydaje się, że 1920×1080, czyli popularne Full HD, jest dzisiaj minimum na co powinniśmy się zgodzić. Jeszcze lepiej, kiedy monitor będzie obsługiwał rozdzielczość 4K. Nie dość, że nasza rozgrywka będzie jeszcze bardziej pasjonująca, to dodatkowo zyskamy pewność, że monitor będzie nam służył na kolejne lata. 

Poza rozdzielczością należy też zwrócić uwagę na przekątną ekranu. Powinna ona być dostosowana do odległości, z której będziemy patrzeć na ekran. Zbyt duży monitor sprawi, że nie obejmiemy zasięgiem wszystkiego, co może doprowadzać do spadku satysfakcji z rozgrywki. Z kolei zbyt mała przekątna może przyczynić się do pogorszenia naszego wzroku.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o monitorach?

Wspomnieliśmy wcześniej, że dzisiejsza technologia obraca się wokół LED-ów. Niemniej jednak na rynku dostępne są monitory z matrycami TN, IPS, VA oraz OLED. Które z tych rozwiązań będzie najlepsze? Otóż z pewnością dobrze byłoby, gdybyśmy zaopatrzyli się w monitor o matrycy OLED, która gwarantuje najlepszą jakość obrazu i kąty widzenia. Niemniej jednak ceny takich rozwiązań są często bardzo wysokie. Najlepszym kompromisem w stosunku ceny do jakości są matryce IPS. 

Poza tym istotna jest częstotliwość odświeżania ekranu. Monitor dla gracza powinien zapewniać przynajmniej 75 Hz. Im wyższe wartości, tym możemy spodziewać się płynniejszej rozgrywki. Na koniec warto też poświęcić chwilę na decyzję o tym, czy monitor ma być płaski czy zakrzywiony. Te drugie są zdecydowanie lepsze. Zapewniają odpowiednią perspektywę widzenia oraz ograniczają zniekształcenia w rogach.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.gram.pl/artykul/monitor-gamingowy-do-1000-zl-jaki-kupic-ranking-2021

Similar Posts