Panele fotowoltaiczne to sposób na darmową energię, którą pozyskuje się poprzez wykorzystywanie promieni słonecznych. Specjalny system ogniw pomaga zamienić energię słoneczną w energię elektryczną. Całość podłącza się do domowej instalacji elektrycznej, przez co można zasilać wszystkie urządzenia w domu, podgrzewać wodę oraz utrzymywać ciepło w pomieszczeniach. W niektórych przypadkach energię można gromadzić lub odsprzedawać. Fotowoltaika jest opłacalna, zwłaszcza przy rosnących cenach energii, jest też inwestycją w czyste powietrze. To sposób na włożenie cegiełki w zrównoważony rozwój, który stawia na odnawialne źródła energii. Inwestycja w panele słoneczne to przynajmniej 25 lat darmowej energii pozyskiwanej ze słońca. Montaż paneli zwraca się po 10 latach, ale warto zainteresować się dotacjami na odnawialne źródła energii z lokalnych programów wsparcia dla osób inwestujących w fotowoltaikę.
Jak montuje się panele słoneczne?
Panele fotowoltaiczne montuje się najczęściej na dachach budynku. Nie ma tutaj znaczenia kształt dachu ani jego nachylenie. Niekiedy jednak, panele lepiej zamontować na ziemi. Ta metoda montażu jest praktykowana, kiedy dach jest ocieniony przez drzewa lub kąt padania promieni słonecznych jest nieodpowiedni. Najlepiej skierować ogniwa na południe, dzięki temu najlepiej wykorzystuje się potencjał promieniowania słonecznego. W przypadku braku właściwego miejsca, panele instaluje się na specjalnych wysięgnikach, ma to wiele zalet. Jedną z nich jest optymalne położenie paneli, które nie zajmują miejsca na działce. Fotowoltaika powinna być montowana przez fachowców, którzy najpierw dokładanie obliczają potrzebną i opłacalną ilość paneli. Zbyt mała lub duża powierzchnia instalacji może generować niepotrzebne koszty, lub być niewydajną. Bezpieczne przyłączenie paneli do instalacji elektrycznej to absolutny priorytet, którego nie można zlekceważyć.
Dofinansowania fotowoltaiki
Istnieje przynajmniej pięć różnych programów, które wspierają właścicieli budynków prywatnych przy inwestycji, jaką jest fotowoltaika. Dotacje państwowe, unijne lub lokalne pozwalają obniżyć koszt montażu instalacji. Warto dowiedzieć się, gdzie i jakie podania należy złożyć, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Przed złożeniem wniosków należy przeczytać, jakie są wymagania. Niektóre programy wsparcia można ze sobą łączyć. Firmy, które zajmują się montażem paneli fotowoltaicznych, zazwyczaj są dobrze poinformowane o dofinansowaniach w danym regionie, warto więc pytać.