Finanse

Limit kredytowy bez tajemnic. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć

Limit kredytowy bez tajemnic. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu pozwalającego zrealizować konkretny plan? A może chcesz mieć stały dostęp do dodatkowych środków w razie nieoczekiwanych wydatków? Kredyt gotówkowy nie jest jedynym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać. Sprawdź, jak działa limit kredytowy.

Polacy chętnie korzystają ze wsparcia finansowego oferowanego przez banki, wybierając najczęściej kredyty gotówkowe. Chociaż są one łatwo dostępne, znacznie więcej możliwości daje limit kredytowy. To forma kredytu oferowana w ramach konta osobistego.

Limit kredytowy, czyli co?

Limit kredytowy to specyficzny kredyt gotówkowy, z którego można korzystać z poziomu rachunku osobistego. Ma charakter odnawialny w przypadku każdorazowej wpłaty na konto. Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że kredytobiorca otrzymał limit kredytowy w kwocie 2000 zł. Gdy saldo wyniosło 0 zł, mógł skorzystać z dodatkowej kwoty – wykorzystał 500 zł. Do wykorzystania pozostało 1500 zł. Wpłata na rachunek – w wysokości 800 zł – spowodowała odnowienie się limitu do pełnej kwoty 2000 zł.

Dlaczego warto ubiegać się o limit kredytowy?

Limit kredytowy ma wszystkie zalety typowego kredytu gotówkowego, a ponadto niesie wiele innych korzyści.

Warto zdecydować się na taką formę finansowania, ponieważ:

 • zapewnia stały dostęp do środków,
 • można wykorzystać tylko część pieniędzy,
 • odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty.

 

Jak wybrać korzystny limit kredytowy?

Limit kredytowy, jak każdy inny produkt bankowy, różni się wieloma parametrami. Dlatego wybór przypadkowej oferty może sporo kosztować. Aby zaciągnąć zobowiązanie na korzystnych warunkach, warto porównać dostępne możliwości.

Atrakcyjny limit kredytowy powinien charakteryzować się:

 • przystępnym oprocentowaniem,
 • uproszczonymi procedurami przyznawania,
 • możliwością skorzystania z innych produktów bankowych na preferencyjnych warunkach.

 

Ciekawą propozycją jest Linia Kredytowa dostępna w Toyota Banku – z oprocentowaniem rzędu 14,82%*. Dzięki temu można liczyć na przystępne koszty całkowite zobowiązanie, które nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

Limit kredytowy alternatywą dla kredytu gotówkowego?

Zastanawiasz się nad tym, która opcja finansowania jest korzystniejsza: limit kredytowy czy kredyt gotówkowy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych oczekiwań.

Na limit kredytowy zdecyduj się, gdy:

 • chcesz mieć stały dostęp do środków na koncie bankowym,
 • zależy Ci na mniejszych kosztach – liczonych od wykorzystanej kwoty,
 • uproszczonych formalnościach – bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych.

Kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązanie, jeśli:

 • potrzebujesz dużej kwoty na dłuższy okres,
 • zależy Ci na otrzymaniu gotówki na konkretny cel.

 

Musisz dokładnie rozważyć „za i przeciw” obu rozwiązań. Jednak w wielu przypadkach to właśnie limit kredytowy może okazać się opcją korzystniejszą – szczególnie, jeśli zależy Ci na stałym dopływie środków.

*Reprezentatywny przykład dla Linii Kredytowej: całkowita kwota kredytu 4000,00 zł, całkowity koszt kredytu 370,83 zł (obejmuje opłatę przygotowawczą 50 zł, prowizję za przyznanie linii kredytowej w wysokości 1% tj. 40 zł, odsetki w wysokości 280zł ), oprocentowanie nominalne zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca na miesiąc następny plus marża Banku (WIBOR 1M 1,66%; średnia marżę na poziomie 8,34%). RRSO 14,82%, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 4370,83 zł. 12 miesięcznych rat równych w wysokości 364,24 zł przy założeniu jednorazowego wykorzystania całej kwoty limitu i spłaty w 12 równych ratach miesięcznych. Kalkulacja została dokonana na dzień 19.10.2017 na reprezentatywnym przykładzie.

Similar Posts