Zdrowie i Uroda

Roślinne alternatywy dla mleka krowiego – nie tylko dla wegan i alergików

Roślinne alternatywy dla mleka krowiego – nie tylko dla wegan i alergików

Wśród trendów jedzeniowych od lat wymienia się wzrost sprzedaży mlek roślinnych. Nic zatem dziwnego, że jest ich na rynku coraz więcej, a producenci wciąż wprowadzają do oferty nowe rodzaje. Co warto wiedzieć o mleku roślinnym?

Napoje czy mleka roślinne?

Wokół nazwy dla alternatyw mleka zwierzęcego jest pewne zamieszanie. Bierze się ono stąd, że obecnie istnieje zakaz używania słowa „mleko” w odniesieniu do produktów roślinnych, a niektórym osobom wydaje się, że „napój” oznacza coś gorszego, mniej treściwego. Potocznie wciąż używa się nazwy „mleko roślinne” zamiennie z „napój roślinny”, warto jednak pamiętać, że chodzi dokładnie o to samo. 

Napoje roślinne – które warto pić?

Na rynku jest tak wiele produktów, którymi można zastąpić mleko krowie, że niektórzy się gubią, nie wiedzą który sprawdzi się do kawy, który do płatków, a który do naleśników. Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby nasz napój miał dobry skład, najlepiej gdyby nie zawierał cukru i innych, niekoniecznie wskazanych, dodatków. Jednocześnie doskonałym wyborem będą napoje wzbogacane wapniem, szczególnie w sytuacji gdy całkowicie rezygnujemy z nabiału. Wapń z fortyfikowanych produktów jest bardzo dobrze przyswajalny i znajduje się go tam tyle, ile w krowim mleku. Tłustsze i bardziej treściwe napoje takie jak sojowy, owsiany, orzechowy lub migdałowy sprawdzą się jako dodatek do kawy, ciast lub płatków. Na napoju ryżowym można przygotować naleśniki lub koktajle, jego dużym plusem jest naturalnie słodki smak. Dostępne są również napoje z prosa, gryki lub orkiszu.

Dla kogo roślinne alternatywy?

Na piciu napojów roślinnych najbardziej skorzystać mogą osoby z alergią na mleko krowie lub weganie. Jednak produkty te mogą być również zdrowym dodatkiem do zbilansowanej tradycyjnej diety, zwłaszcza dla osób, które ze względów zdrowotnych powinny ograniczyć spożywanie produktów zwierzęcych. Szczególnie dotyczy to mleka sojowego, które jest wyjątkowo bogate w białko, jednocześnie nie zawierając tłuszczu zwierzęcego. Warto skorzystać z możliwości, które mamy i próbować różnych rodzajów roślinnych napojów, bogactwo smaku może nas bardzo zaskoczyć. Ciasto upieczone na mleku migdałowym, kawa z dodatkiem mleka orzechowego lub owsianka z mlekiem owsianym szybko mogą stać się nowymi ulubieńcami i na stałe wejść do codziennego jadłospisu. Ogromny wybór napojów znaleźć można w sklepie ekoaleja.eu, gdzie dostępne są one również w ekonomicznych zestawach.

Sprawdź ofertę napojów roślinnych i wielu innych produktów ekologicznych na https://ekoaleja.eu/

Similar Posts