Finanse

ABC pożyczki hipotecznej

ABC pożyczki hipotecznej

Czym jest pożyczka hipoteczna? Kto może po nią sięgnąć? Jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę? W artykule odpowiemy na te i inne pytania dotyczące pożyczki hipo-tecznej.

Pożyczka hipoteczna to  rodzaj pożyczki, którą zabezpieczysz hipoteką na nieruchomości.

W zależności od wartości zabezpieczenia (maksymalna wartość pożyczki hipotecznej wynosi z reguły od 50 do 70% wartości w przypadku nieruchomości niekomercyjne lub 30%-50% nieruchomości komercyjne) i zdolności kredytowej wnioskującego dostępne kwoty pożyczki hipotecznej wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach przez okres kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

 

Kto może wziąć pożyczkę hipoteczną?

 

W zależności od instytucji finansowej wymagania stawiane pożyczkobiorcom mogą się od siebie różnić. Jako ogólny standard można jednak uznać, że po pożyczkę hipoteczną może sięgnąć osoba, która:

  • jest pełnoletnia i ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  • dysponuje dowodem osobistym i numerem PESEL;
  • jest właścicielem nieruchomości, która – zgodnie z wymaganiami pożyczkodawcy – może zabezpieczyć spłatę pożyczki;
  • ma wymaganą przez instytucje finansowa zdolność kredytową (sprawdzanie zdolności kredytowej odbywa się na podstawie danych umieszczonych we wniosku oraz w dodatkowych wymaganych przez pożyczkodawcę dokumentach).

 

Jakie wymagania musi spełniać nieruchomość – zabezpieczenie pożyczki?

 

Podobnie jak w przypadku wymagań stawianych kredytobiorcom, także do tej kwestii instytucje finansowe podchodzą w indywidualny sposób. Zazwyczaj zabezpieczeniem spłaty może być nie tylko nieruchomość mieszkalna, ale także działka, budynek biurowy czy usługowy. Ważne, by jej wartość była stosunkowo wysoka i – w przypadku nieterminowej spłaty pożyczki – pozwoliła na pokrycie zaległości kwoty zadłużenia i ewentualnych kosztów dodatkowych.

 

Na jaki cel można przeznaczyć pieniądze z pożyczki pod zastaw domu?

 

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, który można przeznaczyć na konkretny, znany kredytodawcy cel, środki z pożyczki hipotecznej mogą służyć dowolnemu celowi. Pozyskany w ten sposób zastrzyk gotówki możesz spożytkować na remont mieszkania, wakacyjny wyjazd czy bieżące wydatki.

 

Jak wybrać najlepszą pożyczkę hipoteczną?

 

Pożyczki hipoteczne znajdują się w ofercie większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowych. Wybór tej jedynej może być więc źródłem dużego dylematu. Zanim zawrzesz umowę z kredytodawcą, dokładnie porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • Dostępne kwoty. Jeśli do realizacji swoich planów potrzebujesz potężnego zastrzyku gotówki, znajdź pożyczkodawcę, który pożyczy kwotę będącą odzwierciedleniem nawet 70% wartości nieruchomości, będącej zabezpieczeniem spłaty;
  • Okres spłaty. Zależy Ci na jak najniższej miesięcznej racie? Wybierz pożyczkę, którą będziesz mógł spłacać nawet przez 25 lat;
  • RRSO. Dobra pożyczka hipoteczna powinna być jak najtańsza. Analizując koszty finansowania, zwróć uwagę jednak nie na oprocentowanie, lecz na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania pożyczki. RRSO zawiera w sobie nie tylko odsetki, ale także wszystkie inne koszty związane z pożyczeniem pieniędzy – np. prowizję czy ewentualne ubezpieczenie. Precyzyjnie zobrazuje więc, ile w skali roku zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę;
  • Warunki i koszty wcześniejszej spłaty. Najlepiej, gdyby pożyczkodawca nie pobierał żadnej opłaty za spłatę pożyczki hipotecznej przed terminem;
  • Indywidualne podejście do oceny zdolności kredytowej. Wyliczając zdolność kredytową, niektóre instytucje finansowe stosują twarde standardy i restrykcyjne procedury. Inne wyróżniają się dużą elastycznością i indywidualnym podejściem do konkretnego wniosku. Jeśli prowadzisz własną firmę, uzyskujesz dochody z niestandardowego źródła lub nie masz wzorowej historii kredytowej – znalezienie otwartego na niestandardowe potrzeby klientów kredytodawcy zwiększy Twoje szanse na pozytywną decyzję. Jednym z nich jest z pewnością Kasa Stefczyka oferująca pożyczkę hipoteczną do 500 000 zł. Sięgając po pożyczkę w Kasie Stefczyka, możesz liczyć na indywidualne podejście, atrakcyjne parametry i możliwość uzyskania obniżki oprocentowania oraz prowizji, m.in. za regularny wpływ wynagrodzenia.

Similar Posts