Artykuły

Jaki dom na dużą działkę?

Jaki dom na dużą działkę?

Wydawać by się mogło, że posiadacze dużych działek nie mają problemu z wyborem projektu domu. Okazuje się jednak, że i oni mogą mieć problem z wyborem konkretnego projektu, gdyż mają tak szeroki wybór, że można się w tym pogubić. Zobaczmy, co brać pod uwagę wybierając dom na dużą działkę.

Parterowy czy z poddaszem?

Pierwsze pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy właściciel dużej działki, jest wybór pomiędzy projektem domu parterowego a domu z poddaszem. Przy dużej działce nie ma ograniczeń w postaci ilości miejsca na działce, dlatego decyzja ta może zostać podjęta w oparciu o inne przesłanki.

Niektórzy ludzie, mimo posiadania dużej ilości miejsca, wybiorą dom z poddaszem użytkowym. Inni z kolei będą robić wszystko, żeby nie musieć chodzić po schodach i dla nich najlepszy będzie dom parterowy. Projekty jednych i drugich są na tyle urozmaicone, że bez przeszkód można wybrać dom pod każdym względem dopasowany do potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

Układ wnętrza

Drugą ważną kwestią, którą należy brać pod uwagę przy wyborze domu na dużą działkę, jest układ wnętrza. Wiele zależy od tego, jak duża jest rodzina, która będzie w nim mieszkać oraz jakie są jej oczekiwania związane z układem pomieszczeń. Jedni wybiorą zwartą bryłę i podział na strefę wspólną i prywatną, a inni będą woleli rozłożysty układ, w którym dominuje otwarta przestrzeń.

Kluczowe są tutaj nie tylko potrzeby rodziny, ale wcześniejsza decyzja dotycząca tego, czy to będzie dom parterowy, czy dom z poddaszem. W tym drugim przypadku naturalny wydaje się podział: na dole strefa wspólna, na górze – prywatna i bardzo trudno ten układ zmienić. Natomiast dom parterowy daje zdecydowanie szersze pole do popisu i bardzo różnie można pozmieniać układ pomieszczeń w jego wnętrzu. Dzięki temu można naprawdę dopasować dom do potrzeb użytkowników oraz ich sposobu na wspólne spędzanie czasu.

Układ stron świata

Niebagatelny wpływ na wybór projektu domu na dużą działkę ma również układ stron świata i ułożenie działki względem nich. W sytuacji, gdy działka ma wjazd od północy lub wschodu, to w projektach domów możemy przebierać do woli. Nieco trudniej jest, gdy działka ma wjazd od południa lub zachodu, bo takich projektów jest dużo mniej. Właściciele dużych działek mają jednak tę przewagę, że na dużej działce można łatwiej wykonać podjazd do domu w nieco inny sposób i dzięki temu odpowiednio dopasować wybrany projekt domu do istniejącego układu stron świata, nie rezygnując ze słonecznego salonu.

Similar Posts