Zdrowie i Uroda

Czym jest alergia skórna i co robić, gdy pojawiają się jej objawy?

Bolesna wysypka, zaczerwienienie i uporczywe swędzenie skóry to niektóre z objawów mogących wskazywać na problem z alergią. Alergia skórna powstaje w wyniku kontaktu z alergenem, który uruchamia mechanizmy obronne skóry, co prowadzi do zapalenia i szeregu objawów. Skutki uczulenia mogą być bardzo uporczywe, dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić.

Czym objawia się alergia skórna i jakie są jej przyczyny?

Alergie skórne mają wiele przyczyn i mogą dotykać osoby w różnym wieku. Także te, które nie miały podobnych problemów w przeszłości. Do przyczyn alergii zalicza się między innymi predyspozycje genetyczne, długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem oraz stres. To oznacza, że alergia skórna może przytrafić się praktycznie każdemu i nigdy nie wiemy, jaki czynnik okaże się alergenem. Do najpopularniejszych alergenów zaliczamy pyłki roślinne, sierść kotów i psów, a także produkty żywnościowe, na przykład kakao i nabiał.

Objawy alergii skórnej są wynikiem stanu zapalnego, powstającego w wyniku zbyt ostrej reakcji obronnej organizmu w kontakcie z alergenem. Następuje wyrzut histaminy, w dużej mierze odpowiadającej za reakcję uczuleniową. Alergia skórna objawia się na różne sposoby. Skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i pokryta wysypką. Najbardziej uciążliwym objawem jest uporczywe swędzenie.

Jak wyleczyć alergię skórną?

Najskuteczniejszym sposobem walki z alergią skórną jest wyeliminowanie alergenu, jednak tę radę można wprowadzić w życie tylko w części przypadków. Zrezygnowanie ze spożywania alergenów spożywczych jest wyzwaniem, ale stosunkowo łatwym do zrealizowania. Tego samego nie można powiedzieć o kurzu, roztoczach, czy pyłkach roślin. Nie odseparujemy się całkowicie od drobinek kurzu i wielu innych alergenów, dlatego popularnym rozwiązaniem są leki na alergie skórne. W aptekach dostępne są zarówno środki dostępne bez recepty, jak i specyfiki sprzedawane wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza.

Wśród leków na alergie skórne wyróżnia się nie tylko kapsułki, ale także maści, kremy i krople, które przynoszą niemal natychmiastową ulgę. O skuteczne leki na alergie warto pytać lekarza specjalistę.

Sposoby radzenia sobie z uciążliwymi objawami alergii

Reakcje alergiczne objawiające się na skórze powodują dyskomfort i nadwyrężają kondycję skóry. Leki na alergie skórne pomagają w walce z objawami, ale co robić, gdy nie mamy ich pod ręką? Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które nie wyleczą alergii, ale przyniosą ulgę. Jednym ze sposobów na obrzęk skóry i pieczenie spowodowane wysypką jest chłodny prysznic lub zimny kompres położony na miejsca dotknięte zmianami. Ulga będzie tymczasowa, ale pomoże przetrwać do momentu zakupienia leków.

Działanie przeciwzapalne i łagodzące wykazuje także owies. Okład z płatków owsianych lub stosowanie kremów i maści z dodatkiem tego składnika powoduje trwałą ulgę i wyciszenie uporczywych objawów. Co więcej, kosmetyki z płatkami owsianymi skutecznie pielęgnują i odbudowują skórę, która może być mocno podrażniona z powodu nieustannego drapania.

Similar Posts