Mimo że przewianie ucha nie jest określane mianem choroby, to powoduje zespół nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy takie jak ból głowy, sztywność karku czy osłabienie mogą pojawić się już po kilku godzinach od owiania zimnym powietrzem, jednak leczenie tego typu stanu trwa dłużej.
Jak można przewiać ucho?
Przewianie rozumiane jest jako reakcja na nagły spadek odporności organizmu w wyniku utraty dużej ilości ciepła spowodowany wystawieniem odsłoniętych części ciała na działanie zimnego powietrza. Do sytuacji tego typu najczęściej dochodzi z powodu przeciągu w różnych okolicznościach (w trakcie jazdy samochodem z otwartym oknem lub włączoną klimatyzacją ze strumieniem skierowanym bezpośrednio na głowę, podczas spaceru w wietrzną, zimną pogodę bez nakrycia głowy). Przewianiu sprzyja także wyjście na dwór po wysiłku fizycznym i spoceniu się oraz z mokrą głową po basenie czy kąpieli. Ze względu m.in. na brak ochronnej tkanki tłuszczowej oraz otwarty przewód słuchowy wraz z biegnącymi podskórnie w nim nerwami, na sytuację tego typu przede wszystkim narażone są uszy.
Mimo że przewianie ucha nie jest określane mianem choroby, powoduje zespół nieprzyjemnych dolegliwości. Jednym z pierwszych objawów jest ból głowy, dlatego kiedy pojawi się nawet lekki dyskomfort, warto sięgnąć po lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. Ketonal Sprint. Taki zabieg pozwoli złagodzić przebieg przewiania lub zapobiec pojawieniu się kolejnych dolegliwości, takich jak podwyższona temperatura ciała, osłabienie czy sztywność karku.
W efekcie owiania głowy można doświadczyć ponadto wrażenia zatkania uszu, przejściowego pogorszenia słuchu czy szumu w uszach. Miewa się też trudności z koncentracją. U dzieci dodatkowo pojawiają się problemy z zasypianiem. Maluchy sygnalizują stan przewiania także płaczem, przekręcaniem głowy w stronę bolącego ucha oraz jego zakrywaniem lub wkładaniem do niego rączki.
Objawy przewiania ucha mają tendencję do nasilania się w godzinach wieczornych oraz podczas jedzenia. O ile dolegliwości przewiania ucha pojawiają się w ciągu kilku godzin od owiania, o tyle ich leczenie trwa dłużej.
Ile trwa i jak wygląda leczenie przewianego ucha?
Dolegliwości powstałe w wyniku przewiania ucha zwykle ustępują po podaniu leków przeciwbólowych i zastosowaniu kilku domowych metod rozgrzewających w ciągu kilku dni. Ponadczasowym sposobem jest ciepła kąpiel oraz herbata z cytryną, miodem, malinami lub imbirem. Ukojenie może przynieść także masaż karku i ramion maścią rozgrzewającą czy olejkiem eterycznym oraz ciepły kompres tych okolic, a także kilkudniowy odpoczynek i ograniczenie czynników ryzyka.
Wybierając się w daleką podróż, dobrze jest skierować zimne powietrze na szyby lub ustawić słabszy nawiew klimatyzatora. Warto także dokładnie osuszać głowę oraz uszy po kąpieli czy korzystaniu z sauny przed wyjściem na zewnątrz, a także odpocząć chwilę i pozwolić organizmowi ochłonąć po męczącym treningu. Bagatelizowanie przewiania ucha może powodować rozwój niebezpiecznych infekcji i stanów zapalnych, które nie tylko wymagają leczenia z zastosowaniem antybiotykoterapii, ale także powodują wiele dodatkowych dolegliwości.