Zdrowie i Uroda

Czy witaminy dla kobiet są sposobem na piękne włosy?

Czy witaminy dla kobiet są sposobem na piękne włosy?

Na wygląd i kondycję naszych włosów w dużej mierze wpływa sposób odżywiania. Dieta powinna być zdrowa i właściwie zbilansowana, tak aby dostarczyć organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych1. Jeżeli w organizmie brakować będzie witamin, to nawet najlepszy kosmetyk nie będzie w stanie zaradzić problemom z włosami. Jakie witaminy na włosy warto brać? Odpowiadamy!

Dobre witaminy na włosy – jakie witaminy mają wpływ na kondycję włosów?

Aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, należy dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych. Niedobory substancji odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych, często są główną przyczyną chorób włosów i skóry głowy1. Dlatego dieta powinna zawierać odpowiednie ich ilości, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem organizmu.

Witaminy na wzmocnienie włosów to przede wszystkim1:

  • witamina A na włosy – pobudza do wzrostu mieszki włosowe. Obecna w ciemnozielonych warzywach, produktach mlecznych, rybach, podrobach i wątrobie;
  • witamina C na włosy – odgrywa ważną funkcję w syntezie kolagenu wpływającego na ich prawidłowy wzrost i odbudowę. Znajduje się w cytrusach, brokule, kapuście, kalafiorze, papryce i czerwonej porzeczce;
  • witamina E na włosy – utrzymuje spójność strukturalną i aktywność funkcjonalną włosó Występuje w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym, migdałach, kiełkach i orzechach laskowych;
  • witaminy z grupy B na włosy – razem z witaminą E stymulują mieszki włosowe do produkcji nowych, mocniejszych włosó Witamina B5 nadaje połysk włosom i chroni je przed siwieniem, natomiast witamina B7 (biotyna) hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych i wspomaga łagodzenie procesów prowadzących do łupieżu. Ta pierwsza znajduje się w żółtkach jaj, ziarnach zbóż, warzywach i owocach, z kolei druga w mleku, serze, orzechach i ciemnym ryżu.

Są to najważniejsze witaminy dla kobiet, o których poziom powinno się zadbać, jeśli chce się mieć zdrowe, piękne, mocne i lśniące włosy.

Jakie składniki mineralne na piękne włosy?

Nie tylko witaminy, ale też minerały mają wpływ na stan włosów. Do najważniejszych składników mineralnych oddziałujących na włosy należą1:

  • cynk – ogranicza wypadanie włosów. Przy niedoborze cynku w organizmie włosy mogą być przesuszone oraz łamliwe i mogą zacząć nadmiernie wypadać. Cynk znajduje się w mięsie, wątróbce, jajach, ryżu i kaszy gryczanej;
  • siarka – odpowiada za utrzymanie właściwej struktury łodygi włosa. W przypadku niedostatecznego poziomu siarki włosy tracą elastyczność i stają się łamliwe. Siarka występuje w brokule, rzodkiewce i cebuli;
  • miedź – bierze udział w procesie wytwarzania barwnika skóry i włosów, więc jej niedobór może powodować wcześniejsze siwienie. Duże ilości miedzi znajdują się w rybach, grzybach, orzechach i owocach;
  • żelazo – bierze udział w transporcie czerwonych krwinek niosących substancje odżywcze niezbędne do wzrostu włosów, ponadto poprawia ich strukturę. Występuje w rybach oraz mięsie drobiowym i wołowym.

Zestaw witamin na włosy i nie tylko – jakie witaminy dla kobiet wybrać?

Dostarczaj swojemu organizmowi najważniejsze witaminy i składniki mineralne wspierające piękny wygląd z Falvit. Falvit witaminy i składniki mineralne to zestaw 13 witamin i 9 składników mineralnych skomponowany specjalnie dla kobiet2.

Suplement diety Falvit zawiera składniki pomagające zachować zdrowe włosy takie jak biotyna (witamina B7) oraz cynk i selen. Warto dodać, że cynk i selen wpływają również na kondycję paznokci. Dodatkowo w składzie Falvit znajdują się składniki pomagające zachować zdrową skórę (m.in. witamina A, ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3), jod)2.

Witaminy na zdrowe włosy można brać w stanach zwiększonego zapotrzebowania na te składniki. Trzeba pamiętać, że suplement diety nie stanowi substytutu (zamiennika) prawidłowo zbilansowanej i zróżnicowanej diety.

 

Bibliografia:

  1. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków, 2012.
  2. Witryna internetowa: https://falvit.pl (dostęp: 2022.02.22.).

Similar Posts