Artykuły

Dlaczego warto wymienić uszkodzone lusterko w ciągniku na nowe?

Dlaczego warto wymienić uszkodzone lusterko w ciągniku na nowe?

Praca na roli lub w gospodarstwie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia stosunkowo delikatnych, wrażliwych na zarysowania i stłuczenia elementów zewnętrznych pojazdu. Najbardziej podatne na uszkodzenia są wszelkie części szklane, przede wszystkim szyby oraz lusterka boczne. Na szczęście zakup nowej szyby czy lusterka do ciągnika rolniczego to dzisiaj żaden problem i uszkodzony element można bez problemu wymienić na nowy. Dlaczego nie warto zwlekać z taką naprawą?

Bezpieczeństwo operowania pojazdem rolniczym

Nieuszkodzone, odpowiednio dopasowane lusterko w ciągniku ma duży wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu, zwłaszcza przy manewrowaniu i jeździe do tyłu. Podobnie jak w każdym innym pojeździe kołowym użycie dobrej jakości lusterek bocznych czy zainstalowanego w kabinie ciągnika lusterka wstecznego pozwala w porę dostrzec przeszkody znajdujące się tuż za pojazdem i tym samym minimalizuje ryzyko stłuczki lub znacznie groźniejszego w skutkach wypadku. Niestety podczas pracy w polu, a także przy okazji manewrowania ciągnikiem na gospodarstwie, ryzyko przypadkowego stłuczenia lusterka jest dość duże i do tego typu usterek dochodzi dość często. Dokupienie nowego lusterka do ciągnika to jednak obecnie żaden problem. Takie akcesoria kosztują niewiele i bez problemu można je zamówić z dostawą do domu – wystarczy skorzystać z oferty internetowych sklepów czy hurtowni specjalizujących się w handlu częściami do maszyn rolniczych.

Rodzaje lusterek – co wybrać?

Szukając nowego lusterka do ciągnika określonej marki i serii, można korzystać z oryginalnych części sprowadzanych od oficjalnych producentów lub sięgać po tańsze zamienniki. W sprzedaży bez problemu znaleźć można mnóstwo uniwersalnych wersji lusterek do traktorów, ładowarek czy wózków widłowych. Są to przede wszystkim lusterka boczne z obudową plastikową, dostępne bogatym wyborze wariantów montażowych (różne rodzaje uchwytów), co pozwala na szybkie znalezienie części dopasowanej do konkretnego modelu ciągnika rolniczego. W sprzedaży znaleźć można również specjalne wersje lusterek panoramicznych, zapewniających szersze pole widzenia czy podgrzewanych, które zapewniają większy komfort operowania pojazdem zimą oraz przy dużej wilgotności, gdy powierzchnia lusterka ma naturalną skłonność do pokrywania się parą wodną.

Wymiana uszkodzonego lusterka w ciągniku na nowe, tego samego typu, dopasowane do charakterystyki technicznej danego pojazdu, to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo codziennego manewrowania ciągnikiem. To także sprawdzony sposób na poprawę komfortu jazdy, zwłaszcza podczas cofania oraz mniejsze ryzyko mandatu, gdy ciągnikiem wyjedziemy na drogę publiczną.

Similar Posts