Zakupy na raty oraz kredyty bankowe są po to, by żyło nam się wygodniej – bez oszczędzania na wymarzone rzeczy całymi latami. Może się jednak zdarzyć, że wiele różnych kredytów zaciągniętych w zbliżonym czasie znacząco obciąży nasz budżet i sprawi, że wpadniemy w prawdziwą spiralę długów. Na szczęście są na to sprawdzone sposoby!
Spłać kredyty kolejnym kredytem!
Dlaczego poleca się kredyt konsolidacyjny jako dobre rozwiązanie na wyjście z długów, skoro wszyscy specjaliści od finansów mówią, że zaciąganie jednego kredytu, by spłacić inny, jest fatalnym sposobem prowadzącym do długów? Nie jest to żaden błąd ani sprzeczność. Szukanie szybkich, choć niezbyt przemyślanych pożyczek po to, by spłacić inne, których terminy naglą – jest rozwiązaniem najgorszym i prowadzi do kolejnych długów. Jednak kredyt konsolidacyjny jest zupełnie innym produktem bankowym. Jego celem jest pokrycie istniejących zobowiązań kredytowych jednym większym kredytem. Zamiast spłacać wiele różnych rat, można spłacać jedną – większą, ale za to korzystniejszą!
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Głównym zadaniem tego kredytu jest wcześniejsza spłata dotychczasowych zobowiązań, co pozwala uciąć narastanie odsetek i generowanie kolejnych opłat dodatkowych. Bank oferujący go zajmuje się spłatą zobowiązań wobec poprzednich wierzycieli za pomocą własnych środków i sam staje się dla kredytobiorcy wierzycielem. Jednakże robi to na własnych zasadach – oferując dobre oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego i rozkładając jego spłatę na długi okres kredytowania. Dla kredytobiorcy takie rozwiązanie jest korzystne. Nie musi co miesiąc zastanawiać się nad wieloma różnymi terminami spłaty zobowiązań, bo spłaca tylko jedno. Zamiast sumy wielu rat, płaci jedną – i to często niższą niż suma poprzednich kredytów, bo rozłożoną korzystniej na dłuższy czas. Kredyt konsolidacyjny jest prostym sposobem na pozbycie się wielu długów i złączenie ich w jedno, przy jednoczesnym obniżeniu ich kosztów oraz wysokości rat. Osoby, które zaciągnęły kredyt konsolidacyjny, mają już o wiele mniej na głowie i jest im łatwiej z comiesięcznego budżetu wygospodarować pieniądze na spłatę raty.
Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny
Wybierając się do banku po kredyt konsolidacyjny, należy przejrzeć dostępne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą w swoim przypadku. Dobrze jest skorzystać z możliwie jak najniższego oprocentowania, a także możliwości spłaty rat w jak najdłuższym okresie kredytowania. Dla osób fizycznych, które wzięły uprzednio kredyty nieprzeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej, w wyborze takiego kredytu może pomóc doradca kredytowy, a także różnorodne rankingi oraz pracownicy banku. Dobry kredyt bankowy to nie tylko ten, który będzie oferował jak najniższe raty spłacane przez możliwie jak najdłuższy czas. To taki, który przy nieznacznej konieczności zaciśnięcia pasa przez jakiś czas, pozwoli w krótkim czasie całkowicie uwolnić się od długów.
Mając wiele różnych zobowiązań finansowych, dobrze jest skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Nie oznacza on jednak, że bank całkowicie zdejmie z nas jarzmo dawnych długów. Spłacając ów kredyt, również należy zaciskać pasa i skrupulatnie kontrolować swoje wydatki. Wszystko po to, by jak najszybciej uwolnić się ze spirali długów!