Finanse

Co oferuje bankowość internetowa?

Co oferuje bankowość internetowa?

Bankowość internetowa to popularny kanał dostępu do naszego konta i stosowany powszechnie sposób zarządzania swoimi finansami. Czy jednak wiesz, jakie usługi finansowe przez internet są dostępne? Może istnieją opcje, o których nie wiesz, przez co nie wykorzystujesz pełni funkcjonalności, które by Ci się przydały? Zobacz, co oferuje bankowość internetowa.

Darmowe konto bankowe online nie musi mieć ograniczonych funkcji

Dziś coraz bardziej przyzwyczajamy się do myślenia, że jeśli coś jest darmowe, to ma ograniczony zakres funkcji, a pełna funkcjonalność dostępna jest dopiero przy płatnych wersjach. Wielu autorów oprogramowania i aplikacji tak właśnie nas kusi, jednak w przypadku bankowości internetowej sprawa wygląda inaczej. Bankowość internetowa polega po prostu na zarządzaniu naszym kontem przez internet – i możemy w ten sposób zrobić prawie wszystko, co tylko da się zrobić z naszym kontem.

Jeśli usługi bankowe przez internet utożsamiasz jedynie ze sprawdzaniem stanu konta i wysyłaniem krajowych przelewów, powinieneś wiedzieć, że oferta bankowości internetowej jest znacznie, znacznie szersza. Zobacz przykłady tego, z czego jeszcze możesz skorzystać.

Lokaty i konta oszczędnościowe

Lokaty terminowe i konta oszczędnościowe służą do oszczędzania pieniędzy. Wpłaca się na nie środki, które aktualnie nie są nam potrzebne, a te „pracują na siebie”, czyli generują procent, który po pewnym czasie jest do nich doliczany. Lokaty zakładane są na z góry ustalony czas, natomiast środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym są bardziej „mobilne”, można je poszerzać lub wypłacać w dowolnym momencie. Obie usługi zapewnia bankowość internetowa, można je aktywować bez wychodzenia z domu.

Zarządzanie kartami

Zarówno karty płatnicze, jak i karty kredytowe mają swoje miejsce w bankowości internetowej. Co możesz z nimi zrobić? Zamówić, aktywować, zmienić PIN albo zablokować. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Bezpieczeństwo bankowości internetowej jest bardzo ważnym aspektem. Możesz też zmieniać limity karty – na przykład dzienny limit wydatków pokrywany z karty albo wysokość kwoty, jaką możesz wypłacić w bankomacie. W przypadku karty kredytowej możesz też spłacić kredyt w prosty sposób.

Statystyka i zarządzanie finansami

Najlepsza bankowość internetowa daje także dostęp do rozbudowanych statystyk naszego konta. Dzięki nim zobaczymy nie tylko bilans wpływów i wydatków, ale też całą ich strukturę: na co wydajemy pieniądze i w jakiej ilości, skąd czerpiemy dochody, jak rozkłada się bilans zysków i strat, jak rosną lub maleją nasze oszczędności – wszystko to zobaczymy na przejrzystych i wygodnych w obsłudze wykresach, w wybranej przez nas skali (tygodni, miesięcy, lat). To doskonałe narzędzie do zarządzania swoim budżetem i znajdowania potencjalnych oszczędności.

Oprócz tego w prosty sposób możemy zautomatyzować niektóre operacje – na przykład opłacanie rachunków, jeśli co miesiąc wysyłamy stałą kwotę na to samo konto. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, a to dziś również cenna waluta.

Wymiana walut

A skoro o walutach mowa – bankowość internetowa pozwala nam robić przelewy za granicę, ale to nie wszystko. Często mamy też możliwość otwarcia rachunków w obcych walutach i wymiany pieniędzy w ramach jednego konta bankowego. To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy np. mają przychody w innej walucie niż PLN albo często kupują rzeczy z zagranicznych sklepów internetowych i nie chcą za każdym razem martwić się o przewalutowanie.

Similar Posts