Finanse

Karta debetowa, kredytowa i wielowalutowa – jak je rozróżnić i którą wybrać?

Karta debetowa, kredytowa i wielowalutowa – jak je rozróżnić i którą wybrać?

Fizyczna gotówka staje się obecnie coraz mniej popularna z uwagi na rosnące zainteresowanie kartami płatniczymi różnego rodzaju. Chodzi nie tylko o klasyczne „debetówki”, ale też warianty kredytowe, wielowalutowe czy prepaid. Co więcej, wybrane narzędzia płatnicze mogą występować w wersji mobilnej – na smartfonie lub smartwatch’u. Jak odnaleźć się wśród różnych typów kart? Co je różni? Która z nich dołączana jest do osobistego konta bankowego, a o jaką trzeba ubiegać się osobno? Co można zyskać, mając dany produkt w portfelu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o bezgotówkowych środkach płatniczych!

Podobne nazwy – różne produkty 

Wiele osób uważa, że karty płatnicze niczym się nie różnią. Utożsamiają je jako jeden produkt, szczególnie warianty debetowe i kredytowe. Tymczasem każda z nich może służyć do wykonywania odmiennych operacji i w wielorakiej formie. Ponieważ nazwy bywają mylące, warto znać możliwości wszystkich kart, by dobrze dobrać produkt do własnych potrzeb.

Do najpopularniejszych rodzajów bezgotówkowych środków płatniczych należą karty:

  • debetowe,

  • kredytowe,

  • wielowalutowe,

  • przedpłacone (tzw. prepaid).

Jako klient banku, który ma konto osobiste, na pewno dysponujesz pierwszym wariantem. O każdy kolejny trzeba wnioskować indywidualnie. Do czego służą poszczególne typy kart płatniczych?

Mobilna karta debetowa – portfel nie będzie Ci już potrzebny 

Jest wirtualnym odpowiednikiem klasycznej „debetówki”, którą otrzymuje się przy założeniu konta osobistego w banku. Umożliwia realizowanie transakcji za pomocą własnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym. 

Karta debetowa, również w wersji mobilnej, służy do:

  • regulowania rachunków w sklepach i lokalach usługowych – bezgotówkowo, poprzez płatności zbliżeniowe,

  • pobierania pieniędzy z bankomatów i wpłacania ich we wpłatomatach,

  • realizowania płatności internetowych w sklepach online.

Dzięki mobilnemu narzędziu możesz zapomnieć o noszeniu ze sobą portfela. Wystarczy Ci smartfon wyposażony w moduł NFC, który pozwala przesyłać dane na odległość, w tym m.in. do terminali płatniczych umożliwiających płatności zbliżeniowe. O wirtualną „debetówkę” Visa lub Mastercard możesz zawnioskować np. przez bankowość mobilną.

Karta wielowalutowa – poznaj jej możliwości 

Tak jak powyższy rodzaj, ona również przypisana jest do rachunku osobistego, ale w tym wypadku do konta w obcej walucie. Karta wielowalutowa umożliwia realizowanie transakcji na całym świecie – m.in. w euro, dolarach czy funtach brytyjskich – do wyboru. Z jej użyciem można wpłacać i wypłacać gotówkę, dokonywać płatności bezgotówkowych oraz online.

Różnica polega na tym, że klasyczny model debetowy generuje spore prowizje przy transakcjach w walucie, która nie jest do niego przypisana, a wielowalutowy pozwala ograniczyć je do minimum. Dzięki temu nie musisz już brać ze sobą pieniędzy, wyjeżdżając na egzotyczne wakacje! Wystarczy Ci bezgotówkowe narzędzie płatnicze, które także może występować w formie mobilnej – m.in. jako Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay.

Karta kredytowa – dodatkowa gotówka na wyciągnięcie ręki? 

Jest to zupełnie inny produkt od dotychczas opisanych, bo jako jedyny daje możliwość korzystania ze środków finansowych banku. Karta kredytowa przyznawana jest na wniosek zainteresowanego, jeśli przejdzie on pozytywnie weryfikację banku. Aby ją otrzymać, trzeba wykazywać się zdolnością kredytową, czyli możliwością spłacania zobowiązań w terminie. Wnioskujący w ramach tego produktu otrzymuje określoną sumę pieniędzy od banku.

Może z nich korzystać poprzez kartę:

  • płacąc w sklepach i lokalach,

  • wypłacając gotówkę z bankomatu,

  • realizując płatności online.

Limit kredytowy jest ściśle określony. Każda transakcja pomniejsza go, jednak regularnie spłacając zadłużenie, przywraca się wcześniej wskazaną granicę. Przestrzegając okresu bezodsetkowego, można cieszyć się darmowymi środkami. Do spłaty będziesz mieć tyle, ile wydasz.

Karta ta jest nieoceniona w wielu przypadkach. Nierzadko jest wymagana, by dokonać rezerwacji w hotelu lub wynająć samochód za granicą.

Wybierz dobrą ofertę i ciesz się nowoczesnym bankowaniem! 

Masz już świadomość, czym różnią się poszczególne typy środków płatniczych? W takim razie zastanów się teraz, który z nich najbardziej Ci się przyda. Aby uzyskać dostęp do kart debetowych i wielowalutowych, musisz otworzyć odpowiednie konto w banku. Porównaj oferty instytucji bankowych i złóż wniosek o wybrany rachunek w tej, która może Ci zapewnić najwięcej korzyści.

Zwróć uwagę nie tylko na koszty prowadzenia ROR-u czy korzystania z karty, ale też na złożoność propozycji i nowoczesne rozwiązania. Być może za jakiś czas będziesz potrzebować również karty kredytowej lub dostępu do bankowości mobilnej. Wybierz najlepiej dopasowaną ofertę i bankuj tak, jak chcesz!

Similar Posts