Moda

Znaczenie koloru i sposobu wiązania sznurowadeł w glanach

Znaczenie koloru i sposobu wiązania sznurowadeł w glanach

Aktualnie glany cieszą się dużą popularnością ze względu na ich wygodę i możliwości stylizacyjne. Mało kto przywiązuje wagę do koloru czy sposobu wiązania sznurowadeł w tych butach. Okazuje się jednak, że te elementy mogą przekazać wiele faktów dotyczących naszego charakteru, a przede wszystkim poglądów. Dawniej zwracano na to uwagę, dziś niewiele osób o tym pamięta. W poniższym artykule tłumaczymy, co oznaczają poszczególne kolory sznurowadeł.

Glany to obuwie znane i cenione od bardzo dawna. Kiedyś były noszone głównie przez fanów muzyki rockowej i osoby przynależące do różnych grup subkulturowych. Dzisiaj zakładają je wszyscy, którym akurat obuwie pasuje do stylizacji. Dostępne są modele męskie, damskie, a nawet dziecięce. Już mało kto pamięta, że wybór konkretnego koloru czy sposobu wiązania sznurowadeł ma znaczenie. Ludzie noszący glany zazwyczaj nie utożsamiają się z żadną subkulturą, dlatego też nie zwracają aż tak dużej uwagi na swoje buty. Najważniejsze, aby pasowały one do stylizacji i podkreślały zdecydowany charakter noszącej je osoby. Z tego powodu niewiele osób wymienia sznurowadła w butach. Zazwyczaj zostają te, które są sprzedawane, czyli najczęściej czarne.

Symbolika kolorów sznurowadeł w glanach

Znaczenie poszczególnych kolorów sznurowadeł ma początek w tym, że różne grupy subkulturowe chciały pokazywać swoją odrębność. Z tego powodu wymyślono symbolikę barw, a także sposób wiązania butów. Nigdy nie były one przypadkowe – osoby przynależące do danej subkultury zwracały uwagę, aby noszone przez nich dodatki w postaci sznurowadeł były zgodne z wyznawanymi przez nich poglądami. Pracownik internetowego sklepu z glanami wyjaśnia: Do najbardziej popularnych kolorów sznurówek zawsze należały czarne. Zazwyczaj nie oznaczały one nic istotnego. Co najwyżej podkreślały przynależność do danej subkultury, np. metali. Z kolei białe sznurowadła przeznaczone były dla skinów, a czerwone dla punków i anarchistów. Znaczenie miało również to, czy obuwie było zawiązane metodą podstawową, czy na tzw. drabinkę.

Wybieranie zielonych sznurowadeł mogło oznaczać ekologiczny tryb życia danych osób lub ich walkę o legalizację marihuany. Ciekawe znaczenie przypisywano barwie fioletowej, ponieważ uważano, że właściciele glanów w takich odcieniach mają poglądy satanistyczne lub są gotami. Nikogo natomiast nie zdziwi symbolika koloru różowego – przeznaczony był on dla osób homoseksualnych. Zapoznanie się z tymi znaczeniami jest ciekawe, ale nie ma już większego przełożenia na rzeczywistość. Dzisiaj kolory samych butów i ich sznurowadeł są dobierane głównie do stylizacji. Dostępne kolorowe glany chętnie wybierają kobiety, a także dzieci. W modelach dziecięcych można również spotkać ciekawe sposoby wiązania sznurowadeł, np. przeplatane. Osoby dorosłe jednak zazwyczaj wybierają obuwie wiązane w podstawowy sposób.

Similar Posts