Zdrowie i Uroda

Implanty zębowe – wskazania, przebieg zabiegu, zalety

Implanty zębowe – wskazania, przebieg zabiegu, zalety

Implanty zębowe to jedno z najnowocześniejszych uzupełnień protetycznych. Metoda przeznaczona jest dla osób, które utraciły zęby wraz z korzeniem i nie chcą lub nie mogą zdecydować się na ruchomą protezę. Implanty zębowe mogą być wykonywane tylko przez wykwalifikowanych protetyków.

Wskazania do wszczepienia implantów

Implanty zębowe to tytanowe śruby, które umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy, a następnie mocuje się na nich protezę, sztuczny ząb lub porcelanowy most. Jest to rozwiązanie trwałe, zapewniające zdecydowanie większy komfort niż inne rodzaje uzupełnień protetycznych. Więcej o implantach zębowych można dowiedzieć się na stronie https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/implanty/.

Wskazania do wszczepienia implantów to:

  • brak pojedynczych zębów,
  • całkowite bezzębie,
  • brak możliwości lub chęci zastosowania innego uzupełnienia protetycznego.

O tym, czy u danego pacjenta można zastosować implanty zębowe, decyduje lekarz po wcześniejszym zbadaniu jamy ustnej i przeanalizowaniu wyników badań obrazowych. Metody tej nie stosuje się u osób z niewyleczonymi stanami zapalnymi, wyniszczeniem organizmu, wadami anatomicznymi szczęki oraz z bruksizmem.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów?

Wszczepienie implantów zębowych to proces, który składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zawsze konsultacja implantologiczna, podczas której odbywają się badania i rozmowa z pacjentem na temat jego oczekiwań. W nowoczesnych klinikach wykonuje się także symulację komputerową z użyciem skanera wewnątrzustnego.

Na kolejnej wizycie przeprowadzany jest zabieg wszczepienia implantów. Przed jego rozpoczęciem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, aby złagodzić nieprzyjemne doznania. Następnie stomatolog za pomocą specjalnego wiertła wykonuje otwór w kości szczęki, w który wkręca śrubę. Wszczepienie jednego implantu nie trwa dłużej niż 20 minut. Na koniec zakładane są szwy, które zdejmuje się po 14 dniach.

Przez następne kilka miesięcy trwa proces zrastania się implantu z kością. Kiedy to nastąpi, można umieścić na nim protezę, porcelanowy most lub sztuczny ząb. Jest to ostatni etap leczenia implantologicznego. Zalecane jest, aby pacjent po zakończeniu terapii zgłaszał się do poradni stomatologicznej na wizyty kontrolne raz na pół roku. Podczas nich lekarz ocenia stan jamy ustnej i przeprowadza profesjonalne zabiegi higieniczne.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na trwałą odbudowę utraconego uzębienia, co zapobiega wielu powikłaniom, a także poprawia wygląd. Dzięki temu, że są wykonane z tytanu, są całkowicie bezpieczne dla organizmu i nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Ponadto implanty zębowe:

  • funkcjonują jak naturalne zęby,
  • wyglądają bardzo naturalnie,
  • chronią przed zanikiem kości,
  • poprawiają funkcjonowanie narządu żucia,
  • eliminują ryzyko nieprawidłowego dopasowania protezy.

Proteza zamocowana na implantach nie jest luźna i nie przesuwa się, a tym samym nie przeszkadza w mówieniu i rozdrabnianiu pokarmów.

Similar Posts