Zdrowie i Uroda

Wady wzroku – podstawowe informacje

Wady wzroku – podstawowe informacje

Różnego rodzaju wady wzroku to problem często niedoceniany, a jednocześnie powszechnie występujący. Mogą one dotyczyć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci czy trybu życia. Co należy zrobić, by zniwelować negatywny wpływ wad wzroku? Jakie są najczęściej występujące wady wzroku? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na poniższe pytania, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Jakie są najczęściej występujące wady wzroku?

Współczesna medycyna zna przynajmniej kilkaset różnych rodzajów schorzeń dotyczących wzroku. Poniżej wymieniono tylko niektóre z nich – zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z tymi nazwami:

  • astygmatyzm,
  • dalekowzroczność,
  • krótkowzroczność,
  • daltonizm.

Na czym polegają poszczególne zaburzenia?

  • Astygmatyzm

Astygmatyzm to zaburzenie wzroku polegające na niesymetrycznym ułożeniu gałki ocznej. W efekcie widziany przez nas obraz jest zakrzywiony oraz nieostry, a nasz wzrok staje się bardziej czuły na kontrast. Astygmatyzm jest czasem określany także jako tzw. niezborność.

  • Dalekowzroczność

Dalekowzroczność jest schorzeniem polegającym na tym, że odległe obiekty są przez nas dostrzegane znacznie wyraźniej, niż ma to miejsce w przypadku przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Inne nazwy dalekowzroczności to: hyperopia oraz nadwzroczność.

  • Krótkowzroczność

Jak możesz łatwo się domyślić, krótkowzroczność to dolegliwość, której istota jest przeciwstawna do nadwzroczności. Polega ona na tym, że ludzkie oczy w niewłaściwy sposób skupiają światło pochodzące z otoczenia. W efekcie znacznie lepiej widzimy obiekty znajdujące się w pobliżu, podczas gdy elementy dalszego otoczenia stają się niewyraźne i rozmazane.

  • Daltonizm

Daltonizm to nietypowe schorzenie polegające na zaburzeniu w rozpoznawaniu barw – najczęściej tego typu problem dotyczy postrzegania kolorów: czerwonego oraz zielonego. Z tego też powodu daltonizm jest czasem określany jako tzw. ślepota barw.

Co robić w przypadku wad wzroku? Optyk Czechowice rozwiązaniem Twojego problemu

Jeśli cierpisz na jedną z powyższych przypadłości, nie ma powodów do paniki. Możliwe jest znaczne ograniczenie negatywnych skutków schorzenia. Aby to zrobić, oprócz wizyty u lekarza okulisty należy odwiedzić także salon optyczny w celu zakupu odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Jednym z punktów, w których możesz uzyskać profesjonalną pomoc, jest optyk „Punkt Widzenia” znajdujący się w miejscowości Czechowice. W placówce tej możesz zakupić okulary i soczewki, a także przeprowadzić badanie wzroku i dobrać takie dodatkowe akcesoria jak na przykład krople do oczu.

Similar Posts