Zdrowie i Uroda

Ćwiczysz siłowo? Sprawdź, jakich składników odżywczych nie może zabraknąć w Twojej diecie!

Ćwiczysz siłowo? Sprawdź, jakich składników odżywczych nie może zabraknąć w Twojej diecie!

Osoby regularnie realizujące aktywność fizyczną powinny dostarczać swojemu organizmowi określonych składników odżywczych. Zwykle ich ciało jest bowiem narażone na znacznie większy wysiłek, co skutkuje możliwością wystąpienia niedoborów. Co dokładnie powinno wchodzić w skład diety dla aktywnych?

Odpowiednia liczba kalorii

Osoby aktywne powinny znać swoje zapotrzebowanie energetyczne. Zwykle jest ono znacznie wyższe niż w przypadku ludzi, którzy nie uprawiają sportu. W sieci znaleźć można kalkulatory pozwalające na uzyskanie przybliżonej wartości na podstawie takich informacji jak wzrost, wiek, płeć czy poziom aktywności. Dobrym rozwiązaniem okazuje się także sprawdzenie tej kwestii bezpośrednio u dietetyka.

Jakie składniki muszą pojawić się w diecie sportowca?

W diecie sportowca nie może zabraknąć węglowodanów. To one dostarczają energii, która jest niezbędna podczas realizowania aktywności fizycznej. Jeśli jednak chcesz rozwinąć swoje mięśnie, pamiętaj o odpowiedniej podaży białka. Stanowi ono materiał energetyczny i budulcowy.

W przypadku węglowodanów najlepiej stawiać na te o niskim indeksie glikemicznym. Poleca się więc:

 • brzoskwinie,
 • jabłka,
 • morele,
 • produkty pełnoziarniste.

Doskonale sprawdzi się także większość warzyw. Natomiast jeśli chodzi o białko, jego doskonałym źródłem jest chude mięso, drób, wędliny, wyroby mleczne oraz jajka.

Nie można zapominać również o witaminach. W wyniku intensywnej aktywności fizycznej może bowiem dojść do ich utraty, co skutkuje sennością, brakiem energii czy nawet obniżeniem wydolności. Z tego powodu warto włączyć do swojej diety produkty bogate m.in. w witaminy z grupy B, C i E. Jeśli chodzi o minerały, dobrym rozwiązaniem jest dostarczanie następujących pierwiastków:

 • cynk,
 • sód,
 • wapń,
 • potas,
 • magnez,
 • żelazo,
 • miedź.

Wiele cennych składników mineralnych znika z organizmu wraz z potem. Z tego powodu tak ważne okazuje się również odpowiednie nawadnianie. W tym celu doskonale sprawdza się woda wysoko mineralizowana. Pozwala ona bowiem na szybkie uzupełnienie braku niektórych substancji mineralnych.

Catering dietetyczny dla osób aktywnych

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się także dieta dla aktywnych pod postacią cateringu. Jest ona komponowana przez dietetyków, dlatego może dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Taki wariant diety został opracowany z myślą o osobach aktywnych, dlatego obejmuje nieco inne produkty niż w przypadku tych ludzi, którzy na co dzień nie realizują sportu.

Osoby aktywne powinny pamiętać o tym, by wybierać produkty wysokiej jakości. Z tego powodu warto zdecydować się na sprawdzony catering dietetyczny lub samodzielnie przygotowywać poszczególne posiłki. Produkty wykorzystywane w kuchni muszą być bowiem pełne cennych składników odżywczych, które są niezbędne podczas realizowania intensywnej aktywności fizycznej. Jest tak zarówno w przypadku amatorów sportu, jak i profesjonalnych sportowców.

Similar Posts