Technologia

Testowanie oprogramowania – jak dołączyć do świata IT i zostać testerem

Testowanie oprogramowania – jak dołączyć do świata IT i zostać testerem

Coraz więcej jest osób, które chcą wejść do branży IT, jednak nie bardzo wiedzą, jak się za to zabrać i jak postawić pierwsze kroki w świecie IT. Jak zatem zabrać się do rozpoczęcia kariery jako tester oprogramowania?

Na rynku pracy możemy znaleźć coraz więcej ogłoszeń na stanowisko testera oprogramowania. Można śmiało powiedzieć, że ten zawód jest jednym ze szczebli drabiny, po której możemy wejść krok po kroku do branży IT. Jak zatem zabrać się do rozpoczęcia kariery jako tester oprogramowania i jakimi cechami trzeba się wykazać, aby odnaleźć się w świecie testowania? O tym w dalszej części artykułu. 

Rośnie zainteresowanie branżą IT 

W obecnych czasach jesteśmy świadkami ogromnych zmian, jakie zachodzą w świecie technologii i cyfryzacji. Pandemia sprawiła, iż rok 2021 także diametralnie wpłynął na sposób, w jaki żyją ludzie i funkcjonuje biznes. Firmy musiały bliżej przyjrzeć się swojej działalności i niestety dostrzegły kruchość łańcuchów dostaw, mierzyły się z dezinformacją i nowymi potrzebami klientów. Organizacje, które chcą stać się liderami, powinny postawić na innowacje technologiczne. Proces cyfryzacji gwałtownie przyspieszył i przekonujemy się coraz bardziej, że to technologia wyznacza kierunek rozwoju wielu firmom. 

Wszystko to powoduje, iż wciąż wzrasta zainteresowanie branżą IT, która przyciąga takimi atrybutami jak wysokie zarobki, liczne benefity pozapłacowe czy przyjazna atmosfera w pracy. Branża IT daje też spore możliwości rozwoju. Coraz więcej jest osób, które chcą wejść do tej branży, jednak nie bardzo wiedzą, jak się za to zabrać i jak postawić pierwsze kroki w świecie IT. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z IT od testów oprogramowania. 

Kim jest i czym się zajmuje tester oprogramowania? 

Testowanie oprogramowania jest jednym z ważniejszych etapów w procesie tworzenia programu, systemu czy aplikacji. Weryfikowane są różnego rodzaju błędy w ich funkcjonowaniu i co ważne, zgodność z określoną wcześniej specyfikacją projektu. To właśnie tester oprogramowania odpowiada za prawidłowe działanie systemu i w tym celu przeprowadza testy funkcjonalności, wykrywając błędy, które następnie zgłasza developerom. Zadaniem testera oprogramowania może być również strzeżenie bezpieczeństwa w systemie, poprzez przeprowadzanie testów bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest to, aby testowanie zostało przeprowadzone przed każdą zmianą w oprogramowaniu czy też przed wprowadzeniem aktualizacji. Tester jest więc też wsparciem dla programisty, któremu ciężko jest przewidzieć, gdzie w danym systemie mogą wystąpić błędy. 

Kto może zostać testerem oprogramowania? 

Jak już wiemy, praca testera oprogramowania polega na wykrywaniu i zgłaszaniu błędów w systemie. Wykryte błędy muszą być zgłoszone developerowi, aby mógł w jak najkrótszym czasie je naprawić lub usunąć. Osoba na stanowisku testera powinna być dokładna i skrupulatna w swojej pracy, a także mieć w sobie dużo cierpliwości, gdyż często zadania testera są powtarzalne. Ważna jest także asertywność, ponieważ tester oprogramowania powinien sam przeglądać dokumentację techniczną i sprawdzać, czy wszystko jest z nią zgodne. W razie wykrycia nieścisłości czy błędów tester asertywnie przekazuje te informacje developerowi. W tym zawodzie istotna jest także kreatywność,umiejętność wyszukiwania i rozwiązywania problemów oraz myślenie analityczne. Jeżeli posiadamy chociaż niektóre z tych cech i umiejętności, śmiało możemy zacząć próbować wejść do branży IT.  

Testowanie manualne i automatyczne 

Testowanie ręczne, inaczej manualne, jest wykonywane bezpośrednio przez testerów i polega na ręcznym sprawdzaniu funkcjonalności danego systemu. Z jednej strony takie testowanie nie wymaga wysokich umiejętności programistycznych, a z drugiej należy się liczyć z tym, że taka osoba może popełnić błąd, a sam proces testowania jest czasochłonny.    

Testowanie automatyczne opiera się z kolei na programowaniu oraz zastosowaniu określonych skryptów, które automatyzują testowanie manualne. Automatyczne testowanie przebiega dużo sprawniej i w wielu przypadkach dzięki skuteczności wspiera testowanie manualne. 

Obie metody mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, chociaż testy automatyczne stają się coraz bardziej popularne i częściej stosowane. Dobranie konkretnych narzędzi zależy oczywiście od technologii i tego, co dokładnie będziemy testo, a dokładniej to technika zwinnego (z ang. agile) wytwarzania oprogramowania, którą wyróżnia fakt, iż programista rozpoczyna pracę od pisania testów funkcji, która jeszcze nie została napisana, a dopiero później następuje napisanie kodu implementującego tę funkcjonalność.Test Driven Development, a dokładniej to technika zwinnego (z ang. agile) wytwarzania oprogramowania, którą wyróżnia fakt, iż programista rozpoczyna pracę od pisania testów funkcji, która jeszcze nie została napisana, a dopiero później następuje napisanie kodu implementującego tę funkcjonalność. 

Jak zostać testerem automatyzującym? 

Najczęściej droga ta rozpoczyna się od testowania manualnego. Aby nauczyć się pisać testy automatyczne, zrozumieć je i wiedzieć, do czego służą, należy najpierw trochę potestować ręcznie. Szkolenia dla testerów automatyzujących przeważnie rozpoczynają się od podstaw związanych z pracą manualną. Osoby, które chcą zostać testerem automatyzującympowinny znać system do zarządzania bazami danych (MySQL), ponieważ zadaniem takiego testera jest nie tylko tworzenie nowych testów, ale także utrzymywanie już wcześniej utworzonych, jak np. w przypadku junior testerów 

Osoby dopiero zaczynające przygodę ze światem IT mogą wybierać spośród szerokiej oferty kursów obsługi narzędzi do automatyzacji. Raz przyswojona wiedza może być wykorzystana przy pracy z różnymi aplikacjami. Alternatywą dla kursów są staże organizowane przez firmy IT. Niejednokrotnie firmy zapraszają najlepszych absolwentów do dalszej współpracy.   

Podsumowanie 

Każda osoba, która myśli poważnie o wejściu do branży IT powinna zastanowić się, czy nie warto na początku spróbować swoich sił jako tester oprogramowania. Dzięki zdobyciu odpowiednich certyfikatów możliwe jest rozpoczęcie kariery jako młodszy tester, a następnie jej dalszy rozwój, chociażby dzięki nauce obsługi narzędzi służących do testów automatycznych. W przypadku testerów manualnych wadą może być monotonia i powtarzalność wykonywanych zadań, na co sposobem może być właśnie nauka automatyzacji i jednoczesne przeskoczenie na wyższy poziom zarobków. Zawód testera oprogramowania wybiera coraz więcej osób spoza branży i tym samym otwierają sobie drogę do świata IT, w którym możliwości są nieograniczone. 

Similar Posts