Artykuły

Kremacja zwłok od strony formalnej. Co warto wiedzieć?

Kremacja zwłok od strony formalnej. Co warto wiedzieć?

Kremacja zwłok jest coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego pogrzebu. Jednak w obu przypadkach konieczne jest załatwienie określonych formalności. Mowa tu zarówno o zorganizowaniu odpowiednich dokumentów, jak i wybraniu firmy pogrzebowej, która zajmie się całym procesem i późniejszą ceremonią. Z czym wiąże się kremacja zwłok? Jakie formalności trzeba załatwić?

Dokumenty niezbędne do skremowania ciała 

Kremacja ciała wymaga zdobycia określonych dokumentów. Bez nich nie da się legalnie przeprowadzić całego procesu w domu pogrzebowym i na cmentarzu. Wśród wymaganych pism wyróżnia się następujące pozycje:

  • zgoda członka rodziny na skremowanie ciała,
  • skrócony odpis aktu zgonu.

Jeśli doszło do ekshumacji, po której ma nastąpić kremacja, konieczne jest również dostarczenie decyzji Sanepidu. Gdy załatwisz te formalności, możesz wybrać urnę. Jeśli chodzi o samą trumnę, często jest to tektura lub nielakierowane drewno. Wszystko ze względu na fakt, że ten element zostaje spalony razem z ciałem, a prochy trafiają do urny. To właśnie ona powinna być ozdobnym, eleganckim naczyniem. Rodzina może wybrać urnę samodzielnie w zakładzie pogrzebowym, przynieść własny egzemplarz lub poprosić o pomoc pracowników wybranej firmy.

Na koniec trzeba oczywiście zorganizować pochówek. Nie różni się on zbytnio od tego, który ma miejsce w przypadku tradycyjnego złożenia trumny. Urnę można natomiast umieścić w kolumbarium. Rodzina musi wybrać, czy będzie to pogrzeb świecki, czy religijny. Ta decyzja zależy głównie od woli zmarłego. Obecnie coraz częściej stawia się na pochówki bez charakteru religijnego, jednak w Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszą się tradycyjne pogrzeby katolickie.

Pomoc w dopełnianiu formalności przed pogrzebem 

W profesjonalnych domach pogrzebowych, takich jak Szadkowski w Pruszkowie, można liczyć na pomoc z dopełnieniem niezbędnych formalności. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że w Polsce istnieje opcja uzyskania zasiłku pogrzebowego. Złożenie wniosku również wymaga skompletowania określonych dokumentów. Rodzina w czasie żałoby często nie ma siły na to, by myśleć o takich formalnościach. Wówczas z pomocą przychodzą specjaliści z domu pogrzebowego, którzy nie tylko pomagają wybrać odpowiednią urnę i trumnę, lecz także doradzają odnośnie innych spraw. To również oni powiedzą Ci, jakie dokumenty musisz zorganizować, by przeprowadzić kremację.

Similar Posts