Biznes

Rośnie zainteresowanie outsourcingiem IT w Krakowie

Rośnie zainteresowanie outsourcingiem IT w Krakowie

Polska ma ambicję, aby być jednym z największych rynków usług IT w Europie. Jednocześnie wiele rodzimych firm nadal nie przeszło procesu cyfryzacji i nie może sobie pozwolić na utrzymywanie własnych działów informatycznych. Dużo popularniejsze jest korzystanie z takich usług w modelu outsourcingu. Popyt jest olbrzymi, ponieważ właściwie każda nowoczesna firma musi korzystać z narzędzi informatycznych – od oprogramowania biurowego, aż po zaawansowane systemy usprawniające procesy biznesowe, np. klasy ERP.

Przedsiębiorstwa z branży IT nie zawsze są w stanie zaspokoić oczekiwania swoich klientów, co wynika przede wszystkim z niedostatecznej liczby wykwalifikowanych specjalistów dostępnych na rynku. W naturalny sposób rośnie więc zapotrzebowanie na outsourcing IT, co obserwujemy również w Krakowie. Świadczy o tym fakt, iż agencje pracy przeprowadzają coraz więcej rekrutacji na specjalistyczne stanowiska w zespołach zewnętrznych.  

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing jest świadczeniem różnych usług, najczęściej w modelu B2B, na rzecz innych przedsiębiorstw. Może to być realizowane zarówno w sposób zorganizowany, poprzez chociażby centra usług wspólnych BPO, jak i okazjonalnie, kiedy pojawia się potrzeba skorzystania z zewnętrznego wsparcia zespołu specjalistów.

Z outsourcingu IT najczęściej korzystają firmy, które nie posiadają własnych działów obsługujących cyfrowe procesy biznesowe (np. administrujących systemem e-sprzedaży). Jest to również bardzo popularne rozwiązanie dla firm z branży IT, które z uwagi na braki kadrowe nie są w stanie terminowo realizować zleceń na rzecz klientów.

Obie grupy przedsiębiorców mogą wówczas zdecydować się na skorzystanie z pomocy zewnętrznego zespołu, który zaangażuje się w dany projekt, przyspieszy jego realizację lub kompleksowo zrealizuje usługę, w zależności od potrzeb klienta.

Jakie korzyści przynosi outsourcing IT w stosunku do standardowej rekrutacji?

Najłatwiej będzie pokazać to na przykładzie firmy softwarowej zajmującej się projektowaniem systemów informatycznych dla klienta biznesowego. Firma bardzo szybko się rozwija, otrzymuje coraz ambitniejsze zlecenia, natomiast w pewnym momencie jej zasoby kadrowe się wyczerpują. W takiej sytuacji przedsiębiorca może albo zrezygnować z dalszego przyjmowania zleceń, albo powiększyć zespół, albo właśnie skorzystać z outsourcingu IT.

Outsourcing IT pod wieloma względami wypada znacznie korzystniej, niż zwiększenie zatrudnienia w firmie. Poniżej wymieniamy kilka przemawiających za tym argumentów:

  1. Optymalizacja kosztów zatrudnienia – tworząc nowe etaty przedsiębiorca ponosi bardzo wysoki koszt. Nie jest to oczywiście problemem w sytuacji, gdy jesteśmy na etapie rozwoju biznesu i mamy pewność zleceń. W branży IT trudno jest jednak o taki komfort. Jeśli firma otrzymała duże zlecenie, natomiast nie ma gwarancji, że będzie ono kontynuowane w przyszłości, to bezpieczniej jest skorzystać ze wsparcia zewnętrznego zespołu.
  2. Oszczędność czasu – branża IT boryka się z bardzo poważnym problemem niedostatecznej podaży specjalistów. To powoduje znaczne wydłużenie procesu rekrutacji, na co nie zawsze można sobie pozwolić. W sytuacji, gdy trzeba pilnie zrealizować projekt na rzecz klienta, dużo lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na outsourcing IT – zbudowanie takiego zespołu zajmie mniej czasu, zwłaszcza wtedy, gdy powierzymy to zadanie agencji HR.
  3. Zlecenie prac, które niepotrzebnie angażują główny zespół – każdy, kto pracował nad jakimś projektem informatycznym doskonale wie, jak wielowątkowy potrafi to być proces. Jeśli zespół nadmiernie rozprasza swoją uwagę, to dobrym pomysłem będzie zlecenie wykonania niektórych prac (np. niewymagających pełnego wtajemniczenia w projekt) na zewnątrz.
  4. Elastyczność – outsourcing IT daje przedsiębiorcy duży komfort, jeśli chodzi o stabilizację zatrudnienia i kosztów prowadzenia biznesu. Po zakończeniu projektu można podziękować za współpracę i wrócić do niej wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak pozyskać zespół świadczący outsourcing IT?

Budowaniem takich zespołów IT zajmują się dziś przede wszystkim profesjonalne agencje HR. W Krakowie taką usługę swoim klientom oferuje Verita HR, firma mająca duże doświadczenie w rekrutacji IT i rekomendowana przez 97% pracodawców.

Verita HR współpracuje ze specjalistami z zakresu m.in. programowania, administrowania systemami informatycznymi, analityki internetowej czy testowania oprogramowania, dzięki czemu może w krótkim czasie zbudować zespół idealnie odpowiadający na potrzeby swojego klienta. W grę wchodzi oczywiście także rekrutacja pracowników z rynku, którzy stworzą zespół wspierający klienta czy to w oparciu o umowy o pracę, czy model B2B.

Outsourcing IT z pewnością jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla firm z branży, które okresowo potrzebują wsparcia zewnętrznego zespołu, jak i z punktu widzenia każdego innego przedsiębiorstwa szukającego wykonawcy np. systemu informatycznego pozwalającego przejść proces digitalizacji. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej krakowskich biznesów i można założyć, że zapotrzebowanie na outsourcing IT będzie sukcesywnie rosnąć. 

Similar Posts