Zdrowie i Uroda

Refrakcyjna wymiana soczewki – kiedy warto się na nią zdecydować?

Refrakcyjna wymiana soczewki - kiedy warto się na nią zdecydować?

Jakie są sposoby leczenia wad wzroku i kiedy warto dowiedzieć się więcej o refrakcyjnej wymianie soczewki? Dla kogo jest to rozwiązanie i jakie korzyści się z nim wiążą? Dowiedz się więcej i zadbaj o swój wzrok!

Refrakcyjna zmiana soczewki to zabieg, dzięki któremu można korygować różne wady wzroku, w tym: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Pozwala na uzyskanie dobrego widzenia, poprawienie jakości życia i uwolnienie się na stałe od okularów.

Leczenie wad wzroku 

Przy problemach ze wzrokiem najpierw decydujemy się na wizytę u okulisty i zastosowanie okularów bądź soczewek kontaktowych. Możemy pójść o krok dalej i zdecydować się także na laserową korekcję wzroku, która zapewnia natychmiastową zmianę i poprawę jakości życia pacjenta, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Laserowej korekcji wzroku nie można wykonać w pewnych przypadkach i wtedy rozwiązaniem staje się refrakcyjna wymiana soczewki. Zabieg ten można wykonać niezależnie od wielkości wady wzroku, zespołu suchego oka, cienkiej rogówki czy innych kryteriów, które wyeliminowałyby laserową korekcję wzroku. 

Dla kogo jest skierowana refrakcyjna wymiana soczewki?

Zabieg skierowany jest do osób, które mogą zmagać się z presbiopią, czyli wadą wzroku, która pojawia się z wiekiem i związanym z nim starzeniem się oka. Z upływem lat soczewka może utracić elastyczność, jak i zdolność do skupiania światła. To sprawia, że widzenie staje się niewyraźne i pojawia się konieczność noszenia okularów.

Tym samym osoby powyżej 40 roku życia często potrzebują dodatkowych okularów, by dobrze widzieć z bliska. Osoby z presbiopią mogą potrzebować okularów „do czytania”, a także tych do „patrzenia z daleka”. Za sprawą zabiegu osoby te mogą pozbyć się okularów i odzyskać dobre widzenie — zarówno do czytania, jak i do wyjścia na zewnątrz (do dali i do bliży).

Refrakcyjna wymiana soczewki — na czym polega?

Refrakcyjna wymiana soczewki przejrzystej na soczewkę wewnątrzgałkową może być także sposobem na uniknięcie zaćmy w przyszłości, którą także leczy się poprzez zabieg chirurgiczny. Zaćma to proces, który związany jest z wiekiem. Z czasem dochodzi do mętnienia soczewki oka, zwłaszcza u osób starszych, po 60 roku życia. Nie oznacza to jednak, że zaćma nie może pojawić się wcześniej — przy cukrzycy, na wskutek urazu oka, a także wrodzona u bardzo małych dzieci. Nieleczona może prowadzić do utraty wzroku na stałe.

Jak wygląda zabieg? 

W trakcie zabiegu soczewka oka, która z wiekiem ulega zmętnieniu zostaje zastąpiona soczewką sztuczną wewnątrzgałkową. Zabieg ten jest bardzo krótki. Trwa raptem 20 minut i można go wykonywać ambulatoryjnie — nie wiąże się z koniecznością pozostawania w szpitalu. Co niezwykle istotne refrakcyjna wymiana soczewki jest bezbolesna, a przed zabiegiem podaje się miejscowe znieczulenie. Efektem zabiegu jest pozbycie się wady wzroku i przywrócenie ostrego widzenia.

Rodzaje soczewek

W trakcie zabiegu wszczepia się soczewkę wewnątrzgałkową. Do najpopularniejszych są zaliczane implanty jednoogniskowe, wieloogniskowe oraz toryczne. Pierwsze z nich pozwalają na ostre widzenie do bliży lub do dali, jednak po ich zastosowaniu nadal konieczne jest noszenie okularów do jednej odległości. W przypadku soczewek wieloognioskowych ten problem zostaje rozwiązany — ostre widzenie jest możliwe z każdej odległości. Ostatnie – czyli soczewki toryczne — są przystosowane do korekcji astygmatyzmu.

Co po zabiegu? 

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, który jest krótki, bezpieczny, ale dalej wymaga rekonwalescencji po leczeniu. Dlatego przez pierwszy miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego, chronić oczy przed dostaniem się do nich wody, pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, a także delikatnie obchodzić się z oczami. Przez cały ten proces należy dokładnie słuchać się zaleceń lekarza. 

Dzięki zabiegowi można liczyć na poprawę ostrości wzroku, wyeliminowanie krótkowzroczności, a także działanie zapobiegające rozwojowi zaćmy. Po zabiegu można zapomnieć o okularach korekcyjnych i soczewkach kontaktowych. To znacząco podnosi komfort życia zaraz po zabiegu, ale także jest inwestycją w zdrowie na wiele lat do przodu. 

Similar Posts