Zdrowie i Uroda

Orzechy – wszystko, co warto o nich wiedzieć.

Orzechy - wszystko, co warto o nich wiedzieć.

Orzechy mają dużo tłuszczu oraz zawierają dużo kalorii, jednak to korzystne dla organizmu kwasy tłuszczowe nienasycone, które zmniejszają ryzyko powstawania chorób serca. Co więcej, wysoka zawartość witamin z grupy B oraz witaminy E korzystnie działa na pracę mózgu oraz na wygląd skóry. Dodatkowo ze względu na sporą ilość białka w swoim składzie są bardzo ważnym składnikiem w diecie wegetarian. Czy orzechy tuczą? Ile orzechów w ciągu dnia można zjeść? Które są najzdrowsze?

Orzechy – właściwości

Zobacz, jakie są rodzaje orzechów

Orzechy dostarczają naszemu organizmowi wielu cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, białka, witaminy E oraz witamin z grupy B i składników mineralnych takich jak: magnez, fosfor, żelazo, potas, wapń, cynk i sód. Jedzenie orzechów wpływa korzystnie na pracę naszego mózgu, wzmacnia układ nerwowy i krążenia, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego, udaru mózgu, niektórych nowotworów oraz zawału serca.

Dania z użyciem orzechów znajdziesz na Głodnej Polce!

Kaloryczność orzechów

Orzechy są bardzo kaloryczne, ponieważ zawierają w swoim składzie tłuszcze. Jednak są to zdrowe tłuszcze nienasycone, potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Szczegółowe badania naukowe dowodzą, że orzechy nie tylko nie tuczą, ale także pomagają zrzucić zbędne kilogramy.

Orzech włoski

Orzechy włoskie w 15% składają się z wysokowartościowego białka, dlatego też podobnie jak nerkowce i migdały, są ważnym składnikiem diety wegetariańskiej. Wyróżniają się one także bardzo dużą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Co ciekawe, już 3 sztuki orzechów włoskich pokrywają nasze dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega – 3. Orzechy włoskie są także ogromnym źródłem witaminy B6, co więcej, dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego, polecane są one szczególnie kobietom w ciąży.

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca to owoce drzewa zwanego nanerczem, które pochodzi z Brazylii. Wewnętrzna warstwa skorupki zawiera w sobie olejek o bardzo silnych właściwościach parzących, dlatego też orzechy nerkowca praży się przed usunięciem łupiny. Miękki, lekko migdałowy i delikatnie słodki miąższ, uważany jest za najsubtelniejszy spośród wszystkich orzechów.

Migdały

Migdały, czyli nasiona migdałowca to zdecydowanie najszlachetniejsze spośród wszystkich orzechów. Po zmieleniu miesza się je z cukrem pudrem oraz białkiem, otrzymując przy tym marcepan. Migdały w około 20% składają się z białka, są one bogatym źródłem magnezu oraz fosforu. Warto także po nie sięgać ze względu na największą spośród orzechów zawartość witamin: B2 oraz E. Warto wiedzieć, że tłuszcz w migdałach zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają właściwości niwelujące poziom cholesterolu we krwi.

Orzech laskowy

Orzechy laskowe zawierają wiele kwasów tłuszczowych nienasyconych, które obniżają poziom „złego” cholesterolu w naszym organizmie. Z kolei spożywanie orzechów laskowych oraz wytłaczanego z nich oleju, jest polecane w profilaktyce miażdżycy. Orzechy laskowe są bogate w witaminę E i kwas foliowy, który jest niezbędny dla rozwoju płodu.

Pistacje

Pistacje zawierają w sobie dużo białka, około 20%, są także bogate w beta-karoten, potas, witaminę B6 oraz B1. Do rozłupania zamkniętych orzechów pistacji niezbędna jest połówka ich skorupki. Zdecydowanie zdrowsze są dosyć trudno dostępne pistacje nieprażone, prażenie natomiast zmniejsza zawartość antyoksydantów o nawet połowę.

Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne nazywane także fistaszkami mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów: 25 g/ 100 g. Wyróżniają się także rekordową ilością w swoim składzie witaminy B3 – niacyny. Niedobór niacyny z kolei powoduje pelagrę, na którą narażone są osoby spożywające dużo alkoholu. Orzeszki ziemne są także bogate w witaminę E oraz kwas foliowy. Warto jednak wiedzieć, że nie są one polecane kobietom w ciąży, ponieważ bardzo często powodują reakcje alergiczne. Najlepiej unikać orzeszków ziemnych solonych i prażonych, a kupować jedynie naturalne w łupinach.

Similar Posts