Artykuły Turystyka

Odkryj stolicę na nowo – lista wyjątkowych atrakcji turystycznych w centrum Polski

Odkryj stolicę na nowo – lista wyjątkowych atrakcji turystycznych w centrum Polski

 Warszawy – cel tysięcy wycieczek szkolnych, zakładowych, emeryckich. Wilanów, PKiN, Stare Miasto i Zamek Królewski oraz mnóstwo innych punktów obleganych przez tłumy turystów z całego świata to sztampa i trochę … nuda. A gdyby tak  podczas rodzinnych wakacji objazdowych lub podczas weekendowego wypadu zajrzeć do miejsc równie pięknych i niezwykłych, ale cichych, spokojnych, w których ma się wrażenie zatrzymania w czasie…

Spośród setek miejsc spełniających wszelkie kryteria atrakcji turystycznej warto podczas planowania wyjazdu wziąć pod uwagę:

 

Pałac i ogrody w Nieborowie

Barokowa siedziba rodu Radziwiłłów wzniesiona w XVII wieku, to dzisiaj muzeum z wystawą wyposażenia komnat, malarstwa oraz bogatym księgozbiorem. Pałac otoczony ogrodem w stylu barokowym sąsiaduje z Arkadią – drugim ogrodem urządzonym w stylu angielskim z inicjatywy Heleny Radziwiłłowej. Nazwa ogrodu słusznie nawiązuje do mitycznej krainy wiecznej szczęśliwości. Spacer po Arkadii to gwarancja wrażeń estetycznych ale i wysokie walory edukacyjne.  Warto zobaczyć niezwykłe gatunki roślin w oranżerii i ciekawe obiekty architektury ogrodowej otoczone starodrzewem złożonym z cennych gatunków.

Nieborów oferuje gościom możliwość noclegu i posiłku w pałacowej jadalni. Pokój dwuosobowy to koszt 190 złotych za dobę.

 

Kampinos

Teren Parku Narodowego – obszaru o powierzchni ponad 38 tys. ha, to zarówno rozlewiska rzeczne i bagna oraz tereny piaszczyste. Ścieżki dla turystów pieszych i rowerowych przebiegają przez najciekawsze fragmenty parku, w tym te mające charakter puszczy pierwotnej.

W otulinie Kampinosu są wygodne parkingi wraz z punktami gastronomicznymi, a w pobliskich miejscowościach można znaleźć noclegi, odwiedzić miejscowe muzea, wypożyczyć rowery.

 

Twierdza Modlin

2250 metrów – to najdłuższy budynek w Europie. Porównywana to francuskiego Verdun, twierdza Modlin zaprasza miłośników architektury wojskowej oraz tropicieli tajemnic historycznych. Początek budowy datuje się na czasy Napoleona i Księstwa Warszawskiego. Twierdza rozbudowywana przez lata stała się najpotężniejszym budynkiem obronnym w Europie centralnej.

Dla  zwiedzających udostępnione są fragmenty cytadeli i kazamaty – Modlin nadal jest w części obiektem militarnym pozostającym w posiadaniu wojska.

 

Sub veteri tectu sed parentali

„W starym, ale rodzinnym domu „- To hasło na frontowej ścianie modrzewiowego dworu z Nowej Suchej zachęca do wejścia w gościnne progi tego nietuzinkowego obiektu. Aby dotrzeć do Muzeum Architektury Drewnianej należy zjechać z trasy Warszawa – Siedlce w kierunku na Grębków. Dwór oraz liczne kapliczki i kościoły w okolicy są zabytkami sztuki architektonicznej sięgającej nawet XVIII wieku.

Wszystkie obiekty wraz z wyposażeniem to świadkowie historii, która jest częścią dziedzictwa narodowego Polaków. Warto dzieciakom wychowywanym w betonowych miejskich dżunglach pokazać ten świat, którego już nie ma.

 

Na szlaku świdermajerów

Takim mianem Konstanty Ildefons Gałczyński określał budowniczych wznoszących niezwykłe drewniane budynki w Otwocku i jego okolicach. Bogate zdobienia, drewniane werandy otoczone ażurowymi balustradami zachwycały w XIX i XX wieku licznych przedstawicieli artystycznego świata stolicy, którzy byli pensjonariuszami lub odwiedzającymi w Sanatorium Abrama Gurewicza – największym budynku drewnianym w Polsce.

 

Narodowa Kolekcja Róż

Zaskoczeni, że coś takiego istnieje, przekonać się mogą o niezwykłości kolekcji róż i innych roślin znajdujących się w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Weekendowa wyprawa rowerami lub komunikacją miejską do ogrodu o powierzchni 40 ha to możliwość zobaczenia niezwykłych okazów roślin z całego świata, wśród nich niemal 600 gatunków róż.

 

Pałac w Radziejowicach

Kiedyś w tym klasycystycznym pałacu bywali królowie oraz wielcy i sławni politycy czy artyści. Dzisiaj radziejowicki pałac zasłynął jako miejsce akcji cieszącego się popularnością programu o „przerabianiu” niegrzecznych dziewczynek na damy.

Obok apartamentów pałacowych warto w Radziejowicach wybrać się na spacer po przyległym parku urządzonym w stylu angielskim.

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Obowiązkowa wycieczka dla rodzin z dziećmi! Wąskotorówki z wagonami, lokomotywami oraz muzeum z eksponatami dokumentującymi codzienność kolejnictwa w dawnej Polsce.

W Sochaczewie można podziwiać liczący prawie 200 obiektów, najliczniejszy w Europie, zbiór wagonów, lokomotyw, drezyn.

 

Żelazowa Wola

Położony w otulinie Kampinosu dworek – miejsce urodzin Fryderyka Chopina, to muzeum liczące niemal 7,5 tysiąca pamiątek po najwybitniejszym polskim kompozytorze. Warto odwiedzić park otaczający dworek i posłuchać koncertu. Przez całe lato koncerty odbywają się w sobotę i niedzielę, a za fortepianem zasiadają najlepsi interpretatorzy muzyki Chopina.

 

Zabytkowe miasto przemysłowe – Żyrardów

To jedyny tego rodzaju obiekt na świecie – miasto przemysłowe z przełomu XIX i XX wieku. Zabudowania fabryczne, pralnia i łaźnia miejska, domy robotników, luksusowe wille właścicieli i kadry kierowniczej przenoszą nas w świat Reymontowskiej „Ziemi obiecanej”. 

Similar Posts