Zdrowie i Uroda

Aftowe zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Aftowe zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Aftowe zapalenie jamy ustnej to rozległe zapalenie śluzówki jamy ustnej, i czasem też warg, będące skutkiem działania różnych bodźców drażniących: mechanicznych, fizycznych, chemicznych lub cieplnych. Choć mała afta w ustach wygląda całkiem niepozornie, potrafi bardzo uprzykrzyć życie, uniemożliwiając choćby jedzenie i picie. Jak leczyć afty w jamie ustnej? Co na afty w jamie ustnej najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy, jak pozbyć się afty!

Aftowe zapalenie jamy ustnej – co to jest?

Afta jest miejscową zmianą chorobową występującą na powierzchni jamy ustnej, która stanowi ubytek błony śluzowej. W zależności od głębokości zmiany może mieć charakter nadżerki lub owrzodzenia. Zwykle pojawiają się jedynie sporadycznie i szybko ustępują. Jeśli jednak bolesne owrzodzenia w obrębie jamy ustnej występują częściej niż raz w roku, prawdopodobnie mamy do czynienia z nawracającym aftowym zapaleniem jamy ustnej, nazywanym również nawracającym owrzodzeniem aftowym.

Afty w jamie ustnej – przyczyny

Zacznijmy od wyjaśnienia, od czego robią się afty w jamie ustnej. Najczęstsze przyczyny aftowego zapalenia jamy ustnej to m.in.:

 • nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i złe nawyki w tym zakresie – np. rzadkie mycie zębów, jedzenie nieumytych owoców i warzyw, obgryzanie paznokci;
 • mechaniczne uszkodzenie jamy ustnej – np. podrażnienie podczas mycia zębów szczoteczką, w czasie zabiegów stomatologicznych czy przy noszeniu aparatu ortodontycznego;
 • choroby zębów – np. próchnica, zapalenie miazgi, kamień nazębny;
 • źle dopasowana proteza;
 • alergie i nadwrażliwości pokarmowe;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • zaburzenia hormonalne;
 • niedobór witamin i minerałów (głównie żelaza, kwasu foliowego lub witamin B6 i B12);
 • zaburzenia autoimmunologiczne.

Jak wygląda afta w jamie ustnej?

Afta w ustach bez względu na to, czy pojawi się na dziąśle, czy na podniebieniu, zawsze wygląda mniej więcej tak samo. Na początku na śluzówce jamy ustnej robią się niewielkie, okrągłe i płytkie nadżerki lub owrzodzenia, na których po 1-2 dniach pojawia się biały, żółty lub szary nalot otoczony czerwoną obwódką. Aftomtowarzyszy  pieczenie lub mrowienie. Nieleczone afty w ustach samoistnie znikają zazwyczaj w przeciągu 5-14 dni, bez pozostawiania blizny (afty małe).Niekiedy jednak potrafią utrzymywać się nawet do kilku tygodni, zwykle od 2 do 6-ciu (afty duże).

Afta – leczenie. Sposoby na afty

Aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest dość proste w leczeniu, wystarczy systematycznie stosować odpowiednie wyroby medyczne na afty w jamie ustnej oraz zadbać o zdrowe nawyki. Gdy pojawi się afta na dziąśle lub na podniebieniu, warto od razu sięgnąć po spray na afty Sachol Fast Effect, który łagodzi dyskomfort i ból, działając szybko i długotrwale. Stworzony na bazie róży damasceńskiej, kwasu hialuronowego i pantenolu, wykazuje skuteczne działanie barierowe, szybko łagodząc ból w miejscu afty i jednocześnie ułatwiając gojenie owrzodzenia. Spray na afty Sachol Fast Effect jest łatwy i precyzyjny w użytkowaniu.

Domowe sposoby na afty – o czym warto pamiętać?

Aby przyspieszyć leczenie i w krótkim czasie pozbyć się bolesnych owrzodzeń, nie wystarczy jedynie stosować leków na afty. Oprócz tego przestrzegać trzeba jeszcze kilku ważnych zasad, których zbagatelizowanie mogłoby utrudnić, a co za tym idzie, wydłużyć gojenie aft.

W trakcie leczenia aftowego zapalenia jamy ustnej należy:

 • zadbać o higienę jamy ustnej – regularnie myć zęby przy użyciu miękkiej szczoteczki,
 • zrezygnować z picia gorących napojów i przyjmowania zbyt ciepłych potraw,
 • zaprzestać jedzenia pokarmów podrażniających błonę śluzową (słodkich, kwaśnych i ostrych),
 • robić płukanki ziołowe lub przystawiać woreczek po herbacie do obolałego miejsca,
 • całkowicie odstawić alkohol.

Jeśli afty pojawiają się kilka razy w roku, a ich leczenie jest długie i żmudne, zaleca się konsultację z lekarzem.

Similar Posts