Finanse

Płać jedną ratę zamiast kilku. Poznaj zalety kredytu konsolidacyjnego

Płać jedną ratę zamiast kilku. Poznaj zalety kredytu konsolidacyjnego

Masz na swoim koncie kilka zobowiązań bankowych? Coraz trudniej ci się połapać w terminach spłaty? A może domowy budżet powoli nie domyka się? Dobrym rozwiązaniem jest opłacanie jednej miesięcznej raty zamiast kilku różnych. Sprawdź, na czym polega i jakie możliwości daje ci kredyt konsolidacyjny.

Polacy chętnie zaciągają kredyty bankowe, w efekcie czego spłacają co najmniej kilka różnych zobowiązań. W takim przypadku płatności mogą wymknąć się spod kontroli, co może doprowadzić do spóźnienia w spłacie rat kredytów. Aby uniknąć takiej sytuacji i jednocześnie nie nadwyrężać domowego budżetu, warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Zasada kredytu konsolidacyjnego jest prosta: istotą jest zamiana kilku różnych zobowiązań w jedno. Polega na to na zaciągnięciu jednego większego kredytu i spłata wszystkich rat.

Należy mieć świadomość, że konsolidacji podlegają minimum dwa produkty finansowe. Mogą to być m.in. kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, debet na karcie płatniczej, limit na karcie kredytowej, linia kredytowa w rachunku bankowym.

Warto przy tym pamiętać, że kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć wyłącznie na nieprzeterminowane zobowiązania. Oznacza to, że tego typu finansowanie nie jest dostępne w przypadku poważnych kłopotów, np. sporym zadłużeniem w wielu bankach.

Kredyt konsolidacyjny – dlaczego warto?

Nie ulega wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie mające wiele plusów. Na korzyść przemawiają między innymi poniższe argumenty.

  • Opłacanie jednej raty – często w niższej kwocie

Zamiana wielu rat w jedną pozwala na uporządkowanie finansów, a także poprawę kondycji domowego budżetu. Dlaczego? Nierzadko zdarza się, że rata przy konsolidacji jest niższa niż sumaryczna kwota dotychczas opłacanych rat.

  • Jeden termin płatności

Opłacają wiele rat w różnych okresach, łatwo się pogubić – bez prowadzenia kalendarza. Jedna pomyłka natomiast wystarczy, aby płacić odsetki.

Decydując się na konsolidację, obowiązuje cię tylko jeden termin płatności. Często jest tak, że to ty ustalasz dogodną datę, np. zbieżną z terminem wpływu wynagrodzenia na konto.

  • Możliwość uzyskania dodatkowej gotówki

Są takie kredyty konsolidacyjne, które nie tylko pozwalają spłacić dotychczasowe zobowiązania, ale też dają dostęp do dodatkowych środków. Dzięki temu możesz sfinansować dowolnych wydatków – nie tylko tych związanych z zaciągnięciem innych zobowiązań.

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli przekonują cię argumenty dotyczące kredytu konsolidacyjnego, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, będzie zależeć opłacalność finansowania. Należy wziąć pod uwagę m.in. takie aspekty jak:

  • okres finansowania
  • koszty finansowania (zwróć uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania)
  • możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel
  • opcja ustalenia optymalnego terminu spłaty.

Warto także uwzględnić wymagania formalne, tj. stałość dochodu, skorzystanie z innych produktów bankowych, ubezpieczenie.

Similar Posts