Przed czwartą dekadą życia na twarzy można zauważyć pierwsze zmarszczki. Po 20. i 30. roku życia są to przede wszystkim zmarszczki mimiczne, które pojawiają się pod wpływem powtarzających się ekspresji twarzy. U osób o bardzo dynamicznej mimice linie te mogą uwidocznić się nawet w wieku nastoletnim.
Pierwsze zmarszczki pojawiają się przede wszystkim na czole, w okolicy nosa i ust oraz między brwiami, a z czasem stają się coraz bardziej zarysowane. Po 40. roku życia proces starzenia zaczyna niestety przyspieszać, gdyż rozpoczyna się seria genetycznie zaprogramowanych zmian w obrębie skóry. Jedną z nich jest zmniejszenie elastyczności kolagenu i elastyny, które należą do głównych składników strukturalnych naszej skóry.
U osób młodych kolagen ma formę regularnej siatki, z czasem jednak zaczyna układać się w formę nieregularnych skupisk. Elastyna po 40. roku życia zaczyna poddawać się degradacji. Jej włókna ulegają procesom wapnienia i fragmentaryzacji, a ponadto w warstwie brodawkowatej i siateczkowatej skóry gromadzi się nieprawidłowo zbudowana elastyna, która zawiera zbyt mało cukrów i lipidów, a zbyt dużo aminokwasów.
Najważniejsza pielęgnacja
W utrzymaniu pięknej cery po 40. roku życia ogromną rolę odgrywa dieta bogata w minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe (Omega 3 i Omega 6), a także witaminy i minerały (zwłaszcza A, C oraz E). Konieczne jest również picie dużej ilości wody (2–4 litry dziennie) w celu nawilżenia skóry od wewnątrz. Najlepszym wyborem są dermokosmetyki do twarzy.
Dermokosmetyki do twarzy możemy podzielić także ze względu na szybkość wchłaniania. Preparaty o wysokiej zawartości fazy tłuszczowej wchłaniają się powoli i zostawiają na skórze warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody, działają one również wygładzająco i zmiękczająco. Inny typ kremów o wolnym stopniu wchłaniania to preparaty odżywcze, które stosowane są głównie na noc.
Wykazują one również działanie nawilżające i chronią skórę przed utratą wody. Na dzień stosuje się zwykle preparaty o niskiej fazie tłuszczowej i wolnym czasie wchłaniania. Wiele z nich posiada właściwości nawilżające, a także substancje chroniące skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.