Zdrowie i Uroda

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków do włosów?

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków do włosów?

Na rynku obecnie kosmetyków do włosów jest na tyle wiele, że niejedna osoba ma poważny problem, jak się w tym ogromie odnaleźć i na jakie rozwiązania postawić. Nie warto stawiać na przypadek. Wybór tego typu kosmetyków zawsze powinien być świadomy.

Twoje potrzeby

Przy wyborze kosmetyków do włosów oczywiście znaczenie ma skład preparatów, sposób ich działania, a nawet forma produkcji. Coraz częściej wybieramy ekologiczne kosmetyki do włosów zwracamy uwagę na to, czy nie są testowane na zwierzętach, nie posiadają szkodliwych składników (takich jak SLS, SLES). Przede wszystkim jednak wybór kosmetyków do włosów powinien być podyktowany ich potrzebami. Jeśli kupisz komsetyki przewidziane do zupełnie innego typu włosów, swoim możesz tylko zaszkodzić. Trzeba więc wziąć pod uwagę:

  • porowatość włosów – musisz wiedzieć, czy są one nisko-, średnio- czy wysokoporowate, ponieważ do każdego z tych typów potrzebne są nieco inne kosmetyki; szczególnie szkodliwe jest kupowanie produktów przewidzianych do skrajnie różnego typu włosów.
  • szczególne potrzeby kosmyków – warto wziąć pod uwagę, czy włosy są cienkie, przesuszone, zniszczone stylizacją, farbowane, przetłuszczające się; do każdego z tych problemów dobrać można specjalistyczne kosmetyki, których skład i formuła będzie pomocna w radzeniu sobie z problemem.

Sprawdź skład

Pamiętaj, że same hasła reklamowe to jeszcze za mało. Aby uznać kosmetyki do włosów za ekologiczne, nie wystarczy napis na etykiecie. Potwierdzenie musi się znaleźć w ich składzie. Podobnie z naturalnymi, nieobciążającymi, obudowującymi włosy kosmetykami. Nie poprzestawaj na haśle, sprawdzaj składy. Przede wszystkim unikaj kosmetyków, które w swoim składzie mają:

  • silikony (SLES, SLS),
  • parabeny,
  • alkohol,
  • agresywne środki myjące.

Wszystkie te składniki albo obciążają włosy albo podrażniają skórę głowy, a to nigdy dobrze nie wróży na przyszłość, nawet jeśli teraz nie masz problemów z włosami. Cenne z pewnością będą natomiast różnego rodzaju oleje roślinne (kokosowy, z awokado, arganowy, kukurydziany, z baobabu, grejpfrutowy) , wyciągi naturalne (m.in. macerat ze skrzypu polnego), kolagen, retinol, witaminy (szczególnie A, D, a także C i kompleks witamin B). Na sporą grupę włosów dobrze działają odbudowujące ceramidy czy łagodzący podrażnioną skórę głowy pantenol. W przypadku olejków do włosów czy serum świetnym składnikiem jest także np. olejek eteryczny waniliowy, który pomaga się odprężyć i zrelaksować.

Sposób produkcji

Z pewnością dodatkowym atutem kosmetyków naturalnych jest to, że część z nich jest produkowana w sposób ekologiczny, z autentyczną troską o środowisko. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób produkowane są konkretne kosmetyki. Przede wszystkim warto upewnić się, czy nie były testowane na zwierzętach i czy sposób ich produkcji nie wpływał na zanieczyszczenie środowiska. Pod tym względem często małe manufaktury, rodzinne firmy, a nie wielkie korporacje okazują się prawdziwymi pionierami myślenia o ekologicznej produkcji.

Similar Posts