Finanse

Jak działają konta walutowe? Czy opłaca się je zakładać?

Jak działają konta walutowe? Czy opłaca się je zakładać?

Masz dość ciągłych wizyt w kantorze? Opłaty bankowe za przewalutowanie pochłaniają sporą część Twojego budżetu? Chcesz szybko i bez kosztów realizować transakcje zagraniczne? Jeśli tak, sprawdź, czym są osobiste konta wielowalutowe! Wybierając ten produkt, zyskujesz wiele korzyści. Tego typu rachunek bankowy pozwoli Ci bez opłat cieszyć się możliwościami, jakie oferują płatności zbliżeniowe, bankowość internetowa czy karta bankomatowa. Jak założyć konto walutowe? Komu najbardziej się przyda i które waluty obsługuje? Czy wszystkie funkcjonalności są bezpłatne? Kto proponuje najkorzystniejsze warunki? Czy karty płatnicze Visa lub Mastercard zawsze są dołączane? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Konto osobiste i walutowe w jednym banku?

Założyłeś już tradycyjny ROR, ale zastanawiasz się nad rachunkiem wielowalutowym? Zanim udasz się do innej instytucji finansowej, sprawdź, czy Twój bank ma w ofercie interesujące Cię produkty. Często stali klienci mogą liczyć na lepsze warunki niż nowi. Nierzadko mają też możliwość połączenia internetowego konta osobistego z dewizowym. Dzięki temu z poziomu aplikacji lub przeglądarki zyskują szybki dostęp do swoich środków pieniężnych. W razie potrzeby mogą bezzwłocznie i bez opłat realizować przelewy – przekazując pieniądze z ROR-u na rachunek walutowy lub odwrotnie.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji wnikliwie porównaj dostępne na rynku produkty bankowe. Postaw na ten, który zagwarantuje Ci najwięcej możliwości, a jednocześnie będzie przy tym darmowy lub tani.

Poznaj możliwości kont walutowych

Popularne obecnie konta wielowalutowe są odpowiedzią na potrzeby tych, którzy często wyjeżdżają na wakacje poza Polskę, odwiedzają obce kraje w celach służbowych, pracują za granicą albo spłacają kredyt np. we frankach szwajcarskich. Chętnie korzystają z nich też osoby robiące zakupy online w zagranicznych sklepach internetowych.

Osobiste konta walutowe służą do realizowania transakcji w obcych walutach. Zwykle są to:

  • euro,

  • frank szwajcarski,

  • funt szterling,

  • dolary.

Rachunek obsługujący daną walutę pozwala wykonywać przelewy i realizować wypłaty z bankomatów na całym świecie bez kosztów przewalutowania. Karta debetowa daje dostęp do płatności online oraz zbliżeniowych. Konto dewizowe proponuje te same funkcjonalności, co konta osobiste, ale w innych walutach. Dodatkowo możesz samodzielnie zdecydować, kiedy wymienisz pieniądze. Sprawdzając kursy poprzez bankowość internetową, szybko ocenisz, czy są one opłacalne – albo czy warto zaczekać na lepsze stawki.

Bezpłatne konto walutowe?

Wiesz już, do czego służą rachunki wielowalutowe i dla kogo są przeznaczone, ale wciąż zastanawiasz się nad ewentualnymi opłatami? Na rynku usług bankowych znajdziesz zarówno płatne, jak i darmowe produkty. Pamiętaj jednak, że brak kosztów często wiąże się z pewnymi warunkami, które trzeba spełnić. Jakimi? Wszystko zależy od banku. Aby móc bez opłat cieszyć się możliwościami, jakie proponują rachunki dewizowe, należy zazwyczaj jedynie:

  • zadbać o miesięczne średnie saldo na poziomie wyższym niż 20 jednostek pieniężnych wybranej waluty,

  • korzystać z dedykowanej karty walutowej.

Wówczas prowadzenie rachunku, wypłata euro z konta walutowego, szybka wymiana walut oraz płatności internetowe pozostaną bezpłatne. W innym przypadku trzeba liczyć się z możliwością nałożenia opłaty przez bank. Najczęściej wynosi ona od 10 do 50 zł miesięcznie. 

Konto walutowe a bankowość mobilna

Nowoczesnym kontem wielowalutowym możesz zarządzać poprzez aplikację w smartfonie. Bankowość mobilna to wirtualny kantor, w którym wymienisz gotówkę, sprawdzisz saldo, zlecisz przelew, czy pobierzesz kod BLIK. Dzięki niej masz szybki dostęp do swoich finansów oraz innych usług danego banku. Zgubiona karta płatnicza, konieczność zmiany PIN-u, potrzeba nagłego wnioskowania o dodatkowe środki? Żaden problem! Otwórz aplikację i zastrzeż „debetówkę”, nadaj nowy PIN albo wystąp o kartę kredytową.

Wybierz najlepsze darmowe konto internetowe

Przeglądając oferty na rynku usług bankowych, zwróć uwagę – poza produktami wielowalutowymi – na tradycyjne ROR-y. Darmowe konto internetowe, które proponuje szereg korzyści, będzie nieocenione! Wypłata gotówki w Twoim banku jest obciążona prowizją? Najbliższy bankomat należący do danej instytucji znajduje się na drugim końcu miasta? Ponosisz koszty za przelewy? Rozważ przeniesienie rachunku do Santander Bank Polska i ciesz się nowoczesnym bankowaniem. Zyskasz również dostęp do nowoczesnej aplikacji mobilnej oraz możliwość agregacji ROR-ów. Osobiste konto bankowe, tradycyjne oraz walutowe, założysz przez internet bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jakie to proste!

Similar Posts