Zdrowie i Uroda

Cyfrowe zmęczenie wzroku – czym jest?

Cyfrowe zmęczenie wzroku – czym jest?

Nie ulega wątpliwości, że na co dzień, jesteśmy atakowani przez urządzenia cyfrowe emitujące groźne dla naszego organizmu światło. Ponad 90% osób spędza przynajmniej dwie godziny w ciągu dnia przed ekranem telewizora, smartfona czy tabletu. Prawda jest jednak taka, że duże grono użytkowników urządzeń cyfrowych spędza o wiele więcej czasu w ten sposób, co może prowadzić do cyfrowego zmęczenia wzroku. Jak się objawia i jak sobie z nim radzić? Poniżej uzyskasz kilka wskazówek.

Objawy cyfrowego zmęczenia wzroku

Cyfrowe zmęczenie oczu nie objawia się tylko i wyłącznie bolącymi gałkami ocznymi, jednak z pewnością jest to pierwszy symptom, który powinien dać nam do myślenia. Oprócz tych objawów pojawia się suchość oka, bóle głowy, zamazany obraz, jak i ból pleców, ramion i szyi. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną jest to, że za mało mrugamy podczas patrzenia w monitor. Powinniśmy mrugać przynajmniej 18 razy na minutę, a robimy to znacznie rzadziej. Przez to gałka oczna zaczyna się wysuszać, co doprowadza do pieczenia i swędzenia oczu. Warto pamiętać również o dobrym oświetleniu podczas pracy przy monitorze oraz przyjmowaniu odpowiedniej postawy. Cyfrowe zmęczenie oczu staje się powszechne u osób młodych.

Jak zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu oczu?

  • Rób sobie częste przerwy od patrzenia w monitor. Przynajmniej co 20 minut patrz na obiekt oddalony od Ciebie o około 6 metrów;
  • pracuj z założonymi okularami posiadającymi antyrefleks;
  • stosuj filtry na monitor zmniejszające szkodliwe promieniowanie światła niebieskiego;
  • staraj się więcej mrugać. Jeśli zapominasz, połóż sobie karteczkę przed monitorem, która będzie Ci o tym przypominać;
  • ustaw monitor w odpowiedniej odległości od oczu – przynajmniej 70 cm dalej. Ekran powinien być umieszczony nieco poniżej Twojego wzroku;
  • jeśli często pracujesz przy komputerze, spraw sobie wygodny ergonomiczny fotel. W końcu to Twoje stanowisko pracy więc warto w nie zainwestować.

Choć urządzenia cyfrowe mają raczej dobry wpływ na naszą codzienności, to jednak ich działanie na dłuższą metę nie jest dobre dla naszego organizmu. Warto pamiętać, że wprowadzenie już drobnych zmian podczas pracy przy monitorze, zmiana przyzwyczajeń sprawią, że zaczniemy czuć się o wiele lepiej, pracując przy monitorze. Natomiast jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy zrezygnować z ciągłego wpatrywania się np. w smartfon, od których wiele osób jest już po prostu uzależnionych. 

Szukasz pracy w IT? Znajdź pracę marzeń na: https://www.globallogic.com/pl/careers/

Similar Posts