Zakupy

Bankowość mobilna – czym jest? Jakie ma zalety?

Bankowość mobilna – czym jest? Jakie ma zalety?

Każdy, kto posiada konto osobiste w banku oraz smartfon z dostępem do Internetu może korzystać z bankowości mobilnej. Według statystyk w 2018 roku z tej usługi regularnie korzystało prawie dziesięć milionów osób w Polsce. Dowiedz się, do czego służy bankowość mobilna oraz jakie zalety posiada.

Bankowość mobilna – co to takiego?

Bankowość mobilna to system, który za pomocą odpowiedniej aplikacji łączy konto osobiste klienta z jego smartfonem, umożliwiając dokonywanie transakcji bezgotówkowych, nawet gdy ten nie ma przy sobie karty debetowej. Dzięki bankowości mobilnej nie tylko można dokonać zakupu przy użyciu telefonu – na przykład poprzez popularnego BLIK-a – ale szybko i wygodnie bez karty wypłacić pieniądze z bankomatu, sprawdzić stan konta, ale także przejrzeć ostatnie transakcje czy skontrolować limit karty kredytowej, o ile klient oczywiście jest jej posiadaczem. Dla osób planujących urlopową wycieczkę albo kilkudniowe zakupy w obcym mieście aplikacja bankowości mobilnej będzie gwarancją dostępu do pieniędzy na rachunku bankowym. Szczególnie jeśli wyjazd zostanie sfinansowany ze środków pozyskanych z kredytu, na przykład pożyczki krótkoterminowej, zaciągniętej w firmie takiej jak Net Credit, która przelewa pożyczone środki bezpośrednio na konto klienta.

Czy należy obawiać się bankowości mobilnej?

Jeszcze jakiś czas temu, to właśnie bankowość mobilna, stanowiła najbardziej podatną na ataki hakerów część systemu bankowego. Jednak w krótkim czasie instytucje bankowe wprowadziły wielostopniowy system zabezpieczeń, który skutecznie zapobiega wyłudzeniom, o ile korzystający z niego klienci zachowują wymagane minimum ostrożności. Do owych zabezpieczeń należy między innymi dwustopniowy poziom zabezpieczeń logowania do konta, a także parowanie konkretnego telefonu (w tym wypadku smartfona klienta) z rachunkiem bankowym.  

Bankowość mobilna to bezpieczne narzędzie umożliwiające łatwe zarządzanie środkami na koncie osobistym. Klient musi tylko pamiętać o tym, aby przy każdej transakcji upewnić się, czy aby na pewno system autoryzacji to oryginalne oprogramowanie należące do jego banku.  

Bankowość mobilna – zalety mobilnych systemów płatniczych

Do niewątpliwych zalet bankowości mobilnej należy możliwość dostępu do konta bankowego przy użyciu smartfona w każdym miejscu i o dowolnej porze. Trzeba też przyznać, że większość aplikacji służących do obsługi bankowości mobilnej jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Umożliwiają one sprawdzenie stanu salda na rachunku, pozwalają przejrzeć ostatnie transakcje, czy zapłacić za zakupy przy pomocy telefonu. Bankowość mobilna jest również bezpiecznym narzędziem do zarządzania finansami, o ile przy jej użytkowaniu zachowuje się należytą uwagę i ostrożność. 

Similar Posts