Zdrowie i Uroda

Afty – czym są, jak powstają i jak sobie z nimi radzić

Afty – czym są, jak powstają i jak sobie z nimi radzić

Jama ustna jest środowiskiem bardzo korzystnym dla patogenów, co czyni ją celem różnych schorzeń i dolegliwości. Jednym z częstszych są uporczywe afty. Mają one tendencję do nawracania i, mimo niewielkich rozmiarów, przeszkadzają na co dzień. Jak powstają afty? Jak je leczyć?

Jak wyglądają afty?

Afty są małymi nadżerkami, zaczerwienionymi dookoła. Na ich powierzchni znajduje się biały nalot.

Na 24 godziny przed rozwojem afty w miejscu jej wystąpienia pojawiają się dolegliwości takie jak pieczenie czy swędzenie. Następnie tworzy się nadżerka, która w późniejszym etapie pokrywa się białym nalotem.

Afty mają również tendencję do nawracania (RAS). O postaci przewlekłej mówi się wówczas, gdy nadżerki pojawiają się kilka razy w roku. Zwykle sygnalizuje to poważniejszą, ogólnoustrojową chorobę. W takiej sytuacji, należy skonsultować się z lekarzem.

Afty – od czego się robią?

Afty mają kilka przyczyn, z czego najpopularniejsze to:

  • brak właściwej higieny jamy ustnej,
  • urazy tkanki, np. dziąseł, spowodowane niewłaściwym uzupełnieniem protetycznym.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej sprawia, że bakterie namnażają się w tkankach i wywołują stany zapalne. Za brak higieny uznaje się nie tylko nieregularne czyszczenie zębów, ale również niemycie owoców/warzyw przed spożyciem czy jedzenie brudnymi rękoma. Afty pojawiają się również wtedy, gdy korzystamy np. z brudnych naczyń.

Z kolei urazy mechaniczne powodują naruszenie ciągłości tkanki. To sprawia, że jest ona nieco osłabiona i podatna na szkodliwy wpływ innych czynników, w tym bakterii. Urazy mechaniczne mogą powstawać pod wpływem źle dopasowanych uzupełnień protetycznych, aparatu ortodontycznego czy zbyt intensywnego szczotkowania zębów.

  • niską odporność;
  • silny lub przewlekły stres;
  • nietolerancje i alergie pokarmowe;
  • czynniki genetyczne.

Afty nawracające pojawiają się również w przypadku niedoborów witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego. Mogą zwiastować chorobę ogólnoustrojową, np. celiakię, zespół Leśniowskiego–Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Afty – jak leczyć?

Afty w jamie ustnej leczy się łagodząc objawy. W tym celu stosuje się leki dostępne bez recepty, takie jak Sachol Fast Effect. Działają one przeciwbólowo, łagodząc przykre dolegliwości towarzyszące afcie. Dodatkowo preparaty te wspomagają i przyspieszają pozbycie się nadżerki.

Żel stomatologiczny przeciwbólowy, taki jak Sachol, zmniejsza dolegliwości bólowe na 2 sposoby – działając bezpośrednio na aftę i tworząc na niej warstwę ochronną. Dzięki temu zapobiega kontaktom nadżerki z czynnikami drażniącymi, co sprzyja szybszemu i skuteczniejszym gojeniu.

W przypadku aft nie jest konieczne leczenie pod okiem specjalisty. Zaleca się je w sytuacji, gdy nadżerki nie chcą się goić lub nieustannie nawracają. W przypadku mniejszych dzieci pomocna może być również konsultacja u pediatry.

Sachol na afty – jak działa?

Sachol na afty zawiera składniki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antyseptycznym. Dzięki temu łagodzi dolegliwości towarzyszące afcie (ból, pieczenie), zmniejsza jej ognisko zapalne i sprzyja regeneracji. Tym samym pomaga szybciej pozbyć się problemu.  Żel na afty tworzy specjalną warstwę ochronną na nadżerce, co sprzyja jej lepszej regeneracji i zapobiega dalszym podrażnieniom.

Lek należy stosować w zależności od potrzeb, najlepiej 2–3 razy na dobę. Aplikacja jest bardzo prosta – preparat wystarczy wsmarować w chore miejsce. Po zaaplikowaniu leku, nie powinno się nic jeść i pić przez ok. 30 minut.

Sachol wspiera w leczeniu aft, sprzyja szybszej regeneracji nabłonka, łagodzi bolesne dolegliwości oraz zmniejsza ryzyko nawrotu nadżerki.

Similar Posts